Náměstek ministra obrany pro akvizice a veřejné zakázky Filip Říha skončil po enormním tlaku poslanců hnutí ANO na ministra Lubomíra Metnara (ANO). V reakci na Říhův konec to potvrdil předseda podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovace AČR Jan Řehounek. Podvýbor by mohl prověřit zakázky uzavřené Říhou.

„Jsem velmi rád, že úterní debata na Poslaneckém klubu ANO nezapadla! Já i ostatní kolegové jsme ministrovi Metnarovi vyslali jasný apel na to, že pokud se nezmění přístup náměstka (Filipa – pozn. red) Říhy k členům Výboru pro obranu (VOB), bylo by dobré vyvodit personální změny. Dnešním dnem tedy snad začnou pozitivní změny na MO,“ napsal Ekonomickému deníku předseda poslaneckého podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, Jan Řehounek (ANO). Potvrdil tak včerejší informace Ekonomického deníku o tom, že se ministr obrany ocitl pod velkým tlakem spolustraníků. Přes víkend na Metnara útočil také premiér Andrej Babiš, který dokonce na svoje sociální sítě napsal: „Samozřejmě jsem řval celý týden, když jsem četl, co píšou v médiích, a ptal jsem se, co to tam má ministr Metnar za pitomce, když jsou schopni dát pro info vládě neaktuální cenu a o té správné se neobtěžují vládu informovat a dozvídám se ji z médií?“ Navíc označil celou záležitost okolo zakázky na pasivní sledovací systém VERA NG za mediálně nezvládnutou.

Jan Řehounek, poslanec zvolen za hnutí ANO, člen Rozpočtového výboru a Výboru pro obranu. Zdroj: PSP

Poslanec Řehounek připomněl, že kritizoval výběrové řízení na Říhovo místo. „Trvalo to dlouho, měnily se podmínky a myslím, že řada jiných kvalitnějších kandidátů, byla buď odsunuta stranou nebo neuspěli. A několik jich raději z ministerstva obrany odešlo. Vnímám to jako jasný signál od ministra, že chce neutěšenou situaci na sekci pro akvizice řešit,“ dodal Řehounek.

Zasedne mimořádně podvýbor pro akvizice a bude řešit „Říhovy“ zakázky?

Řehounek jako předseda podvýrobu pro akvizice, který se zabývá především připravovanými zakázkami a dává svá doporučení všem členům výboru také řekl, že spolu s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS) nyní jedná o svolání podvýboru. „Teď mě budou zajímat dvě věci – skutečné ceny zakázek, které Říha uzavřel, protože u celé řady svých odpovědí nám prokazatelně neříkal pravdu a dále budu vyžadovat odpovědi, jak fungují, tedy spíš nefungují, kontrolní mechanismy na Ministerstvu obrany. Jak je možné, že jeden člověk si dělal co chtěl, a nikdo nebyl schopen mu dělat zdravou oponenturu? Na jednání projdeme důkladně vše, co je na stole,“ dodal Jan Řehounek.

Poslanec ODS Karel Krejza. Foto: www.psp.cz

Místopředseda podvýboru Karel Krejza (ODS) řekl, že se konec pana náměstka Říhy dal očekávat. „I já jsem si stěžoval na nedostatek informací ze strany ministerstva obrany, a to i veřejně na Výboru. Když se problematická zakázka na radary Věra NG neobjevila ani v materiálech podvýboru pro akvizice, (kde už jinde?!) hnulo mi to žlučí. A to se tam probírají zakázky řádově nižší. Chápu, že být náměstkem pro akvizice, je ožehavý post, ale my, opoziční poslanci máme za úkol hlídat peníze daňových poplatníků a smysluplné utrácení. V souvislosti s odchodem náměstka Říhy, nemyslím si, že za ním stojí jen navýšení prostředků za Věry NG. V minulém roce prosáklo, že podobným způsobem byla navýšena cena u taktických rušiček Starkom. Pochopím nečekané výdaje v řádech procent, ale nikoli desítky procent!“

„Musíme zabránit vzniku jakýchkoliv spekulací spojených s akvizičními nákupy.“ Místopředseda VOB

 

Josef Hájek, poslanec ANO, místopředseda Výboru pro obranu a člen Mandátového a imunitního výboru. Foto: PSP,

Josef Hájek, místopředseda Výboru pro obranu (ANO) vidí v Říhově sekci pro akvizice určitá pochybení. „Týkala se zejména toho, že v některých případech nebyly aktualizovány ceny, které byly uváděny v plánu akvizičních akcí. Tím došlo k tomu, že jak u nákupu pasivních radarů, tak i u rušiček byly nákupní ceny výrazně odchylné od cen plánovaných. Pan náměstek Říha  byl v manažerské pozici a ta sebou nese i odpovědnost za chyby podřízených. To byl i důvod, proč v jeho případě došlo k ukončení jeho působení v roli náměstka MO pro akvizice,“ uvedl Hájek, který je ve Sněmovně za stejnou stranu jako ministr Metnar.

Zdůraznil, že na minulém zasedání Výboru pro obranu nebylo prokázáno, že by byly zakázky nějak předraženy. „Nicméně pokud chceme modernizovat armádu a investovat miliardy získané od daňových poplatníků, musíme zabránit vzniku jakýchkoliv spekulací spojených s akvizičními nákupy. Na tomto závěru se jednomyslně  shodli všichni  členové výboru pro obrany,“ dodal místopředseda výboru Hájek.

Exministryni Šlechtovou konec Říhy mrzí

Poslankyně ANO a ministryně obrany (12/207 – 06/2018) Karla Šlechtová. Členka Výboru pro obranu a Zahraničního výboru. Foto: PSP

„Rezignace náměstka Říhy mě mrzí. Je to dobrý právník, který se snažil zlepšit náročný akviziční proces na ministerstvu obrany. K jeho rezignaci napomohl nátlak, aby tzv.“padla hlava“ . Odpovědnost leží na ministrovi, což jsem veřejně sdělovala i na posledním Výboru pro obranu. Budeme doufat,že odchod pana náměstka nebude mít vliv na rozjeté akvizice a pan ministr se jimi bude více osobně zabývat,“ uvedla bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová také z hnutí ANO. Šlechtové na posledním jednání výboru také vadilo, jak ministerstvo vybíralo znaleckou kancelář, která bude zpracovávat posudek, jestli je dvakrát vyšší cena „v čase a místě obvyklá“. Opakovaně se ptala na to, jaké má firma zkušenost a co již posuzovala.

Není bez zajímavosti, že výběrové řízení na znalce pro tuto zakázku muselo ministerstvo jednou zrušit, protože se do něj nikdo nepřihlásil. Tyto informace jsou obsaženy v Národním elektronickém nástroji, kde jsou povinně zveřejňovány informace o veřejných zakázkách.

Mohlo by vás zajímat

Samotný posudek na zakázku za jedna a půl miliardy stál pouze 216 tisíc korun bez DPH a smlouva na něj byla uzavřena 10. září loňského roku. Firma CETAG má s ministerstvem obrany celkově pět smluv na různé znalecké posudky v celkové hodnotě přes 650 tisíc korun včetně daně. Všechny byly uzavřeny v loňském roce. Znalecký ústav CETAG je pravidelným dodavatelem znaleckých posudků pro státní správu. Nejčastějším objednatelem je podle statistik serveru Hlídač státu Všeobecná zdravotní pojišťovna s šestnácti smlouvami za necelých 8 milionů korun. Na druhém místě je ministerstvo vnitra s 2,5 miliony, v těsném závěsu Ředitelství silnic a dálnic s 2,3 miliony a čtyřmi smlouvami. Celkově je evidováno 44 smluv za 16 milionů korun.

Velmi mne mrzí, že tato situace velice poškozuje výrobce unikátního pasivního sledovacího systému VĚRA NG ve světě,“ zdůraznil Jan Bartošek.

Radovan Vích poslanec SPD. Foto: PSP

Další místopředseda VOB Radovan Vích (SPD) se domnívá, že rezignace Filipa Říhy je důsledkem špatné komunikace této kauzy ze strany Ministerstva obrany od samého začátku. „Nejedná se o žádné radary ani radiolokátory, ale unikátní pasivní sledovací systémy (PSS). O tak vysoké ceně, v podstatě dvojnásobné oproti původní a oproti systému nakoupené ze strany NATO, dokonce trojnásobné. Debata nad touto akvizicí byla ve Výboru pro obranu přerušena a budeme o ní diskutovat příští týden znovu, pokud nám tedy MO do té předloží dokumenty, které jsme požadovali. Pokud se k této akvizici vyjadřují kriticky i koaliční poslanci, od kterých zazněly kritické názory na specifikaci, znalecký posudek a to jestli byla cena v čase a místě obvyklá, není moc co dodávat,“ řekl Vích. Zdůraznil ještě, že zazněla kritika nejen nákupu pasivního sledovacího systému, ale také již zmiňovaných rušiček STARKOM.

Jan Bartošek_místopředseda Sněmovny_foto_KDU-ČSL

Jan Bartošek z KDU-ČSL vyzdvihl skutečnost, že pod vedením končícího náměstka Filipa Říhy se konečně podařilo rozběhnout zamrzlé armádní obchody. „Není sporu o tom, že ministr celý obchod špatně komunikoval. Velmi mne mrzí, že tato situace velice poškozuje výrobce unikátního pasivního sledovacího systému VĚRA NG ve světě,“ zdůraznil Jan Bartošek.

 

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) foto: www.janacernochova.cz

„Pan náměstek Říha nepochybně věnoval velké úsilí tomu, aby se po éře stagnace za ministra Stropnického rozhýbaly velké akviziční projekty, které jsou pro další fungování armády nezbytné. Toto jeho úsilí přineslo již své pozitivní výsledky (vrtulníky, Madry…), byť ty větší projekty, jako jsou například BVP, nás stále čekají. Ale i za práci na těchto budoucích projektech mu patří poděkování. K důležitým schopnostem manažera patří ale také cit pro včasnou komunikaci zásadních informací a za výbor pro obranu mohu říct, že v tomto ohledu jsme pociťovali určité nedostatky. Rozhodnutí o odchodu je věcí pana náměstka a pana ministra obrany, takový požadavek ze strany výboru pro obranu nezazněl. V tuto chvíli je zejména důležité, kdy se podaří nalézt jeho nástupce, zda bude schopen se rychle zorientovat a aby se zmíněné významné akviziční procesy nezastavily a dotáhly do konce,“ uvedla bezprostředně po včerejším oznámení odchodu náměstka ministra obrany předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Pavel Jelínek poslanec SPD a člen Výboru pro obranu. Foto: PSP

Podle poslance SPD Pavla Jelínka se odstoupením náměstka Říhy nic neřeší. „Je to klasický obětní beran, protože beránek v osobě akvizičního úředníka nestačil. Problém je v systému a v systémových procesech nastavených na MO. Pan náměstek zvládl rozhýbání akvizic po několikaletých divadelních prázdninách. Bohužel nastavení procesů na MO nelze změnit za pár měsíců a přesto, že se o to snažil, tak se vše nepodařilo,“ uvedl Jelínek. Ten navíc doufá, že ministr obrany Lubomír Metnar „sáhne do systému“ a třeba i s pomocí výboru pro obranu změní akviziční procesy tak, aby byly transparentní, kontrolovatelné a nemohlo v nich docházet ani k náznaku korupčního jednání.

Jiří Reichl