INZERCE

Elektráírna vyrábějící energii z mořských vln v Portugalsku. foto: www.youtube.com

Portugalsko bylo skoro pět dní bez fosilních zdrojů

Portugalsko nepotřebovalo 107 hodin fosilní zdroje, jak to dokázalo? Portugalsku se podařilo 107 hodin fungovat čistě na obnovitelných zdrojích energie. Nebylo to ale zadarmo.

Téměř pět dní „běželo“ Portugalsko na energii z obnovitelných zdrojů. 107 hodin nedodaly tamní konvenční energetické zdroje do sítě ani megawattu. Fosilní paliva tak spalovala především auta. V roce 2011 sice země dosáhla podobného výsledku, čistě na obnovitelných zdrojích však „běžela“ jen několik hodin. Od té doby však práce na obnovitelných zdrojích a schopnost jejich využívání urazily podstatný kus vpřed.

V roce 2015 generovalo Portugalsko přibližně 22 % elektřiny z větrných elektráren, země také využívá vodní, geotermální a solární energii. Co je však ještě působivější, je růst sektoru obnovitelných zdrojů . V roce 2013 generovalo Portugalsko přibližně 26% elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2015 tento podíl narostl na více než 50%.

Jak to zvládlo Portugalsko tak rychle? Vláda masivně investovala do obnovitelných zdrojů s tím, že výrobcům „zelené“ energie umožnila čerpat garantované výkupní ceny elektrické energie a využívat jak současné, tak nově budované energetické infrastruktury. Vytvořilo to poměrně vysoký rozpočtový deficit, vláda má však plány, jak ho eliminovat.

Portugalsko však není jedinou zemí s působivým pokrokem v oblasti obnovitelných zdrojů. Můžeme si také uvést Dánsko, kde v jeden značně větrný den generovaly větrníky 140 % spotřeby elektrické energie v zemi.

Podívejte se na video, jak se dá také vyrábět elektřina

Obnovitelné zdroje se prudce rozvíjejí v dalších zemích západní, ale i východní Evropy. Aktivní jsou v této oblasti pobaltské státy. Německý energetický přechod směrem k obnovitelným zdrojům, který se označuje jako Energiewende, má vést k tomu, že země bude do roku 2050 produkovat 80% elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Tento program je však enormně nákladný a v konečném důsledku jej zaplatí samotní spotřebitelé.  Čtěte více: Energiewende zvyšuje Němcům účty za elektřinu

Ve Spojených státech je většina elektřiny získávána prostřednictvím „neobnovitelných“ zdrojů energie, především fosilních paliv (uhlí a zemní plyn). S pomocí vhodných ekologických programů by obnovitelné zdroje mohly podle odborníků zajišťovat 80 % elektrické energie v zemi.

Arsen Lazarevič (Volný překlad ze serveru upworthy.com )