INZERCE

Instalace solárních panelů na střeše domu. Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay

Pomalý nástup komunitní energetiky v Česku chce popohnat nová asociace UKEN

Komunitní energetika se v Německu a Rakousku dynamicky rozvíjí, u nás zatím zůstává jen předmětem vášnivých debat mezi nadšenci do ekologie a zelené energetiky. Změnit to chce ve čtvrtek založená Unie komunitní energetiky (UKEN).

Unie se označuje za otevřené sdružení, které založilo 15 organizací z řad byznysu, municipalit a neziskových organizací. Cílem je prosadit v České republice efektivní fungování a rozvoj komunitní energetiky založené na obnovitelných zdrojích energie budovaných na lokální úrovni měst, vesnic či bytových domů.

Mezi hlavní iniciátory vzniku sdružení UKEN patří právní kancelář Frank Bold, Hnutí Duha, Národní síť místních akčních skupin, Sdružení místních samospráv ČR a Asociace developerů. „Skutečné fungování a rozvoj komunitní energetiky v Česku legislativa zatím neumožňuje. V evropských fondech je na ni přitom do roku 2030 připraveno více než 60 miliard korun,” uvádí Laura Otýpková, vedoucí sekce Odpovědné energie ve firmě Frank Bold.

Unie komunitní energetiky si stanovila za cíl prosadit jasná a srozumitelná legislativní pravidla pro vznik a rozvoj decentralizované komunitní energetiky, nastavit stabilní dotační podmínky, prosadit komunitní energetiku do strategických a koncepčních dokumentů státu a být partnerem pro občany i stát v tématu komunitní energetiky a decentralizace.

Podle zakladatelů UKEN je vhodná chvíle právě teď, kdy ceny elektřiny, plynu a tepla rostou až do absurdních hodnot. „Komunitní energetika je jedním ze způsobů, jak snížit závislost domácností, obcí i firem na fosilních palivech a drahých dodávkách energií ze sítě. Sdílení čisté, levné, lokální elektřiny v rámci společenství občanů umožní její využívání i lidem, kteří si vlastní obnovitelný zdroj nemohou dovolit,” říká Jiří Koželouh, vedoucí programu Energetika, klima a odpady v Hnutí Duha.

„Dnes platíme za distribuci elektřiny paušální cenu, která znevýhodňuje komunitní energetiku a nutí provozovatele budovat přímá vedení. Prvním krokem bude umožnění distribuce v rámci bytových domů,“ upozornil Lukáš Hataš, šéf Asociace pro elektromobilitu ČR, která též patří mezi zakládající členy UKEN.

Stát již předloni přislíbil, že rozvoj komunitní energetiky podpoří dotacemi z Modernizačního fondu. Jedná se však o nejvíc upozaděnou oblast z devíti, na které mají dotace směřovat. Na tyto projekty je vyhrazeno pouze 1,5 procenta z celkového balíku peněz. Státní fond životního prostředí navíc na komunální energetiku dodnes nevypsal žádnou výzvu – na rozdíl od dekarbonizace tepláren, budování solárních elektráren či modernizace průmyslových podniků.

(dtr)