Náhrada ruského jaderného paliva v českých reaktorech bude tak trochu polovičatá. V první fázi budeme místo dodávek z Ruska dostávat palivové soubory, které vyrobí francouzský podnik Framatome na základě licence od ruského Tvelu. Naopak druhý dodavatel, americký Westinghouse, chce výrobu paliva pro reaktory VVER zvládnout i bez spolupráce s Rusy.
Jako první tuto překvapivou informaci uvedl ředitel útvaru palivový cyklus společnosti ČEZ Ladislav Štěpánek během jednání senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost k tématu energetické bezpečnosti. To se konalo na konci listopadu. Nyní se Ekonomickému deníku podařilo tuto informaci potvrdit z dalších zdrojů, a to včetně společnosti Framatome.
„V mezinárodním kontextu, který vznikl v důsledku války na Ukrajině, byla společnost Framatome požádána evropskými provozovateli reaktorů typu VVER, aby přispěla k vývoji suverénního evropského palivového řešení, které by zabránilo narušení kritických služeb a snížilo závislost na evropském dovozu z Ruska,“ uvádí Framatome ve svém vyjádření, které není podepsáno konkrétní osobou.
„V krátkodobém horizontu proto Framatome přizpůsobuje svá evropská zařízení na výrobu paliva a fungování dodavatelského řetězce pro již osvědčené a efektivní stávající palivo používané v evropských reaktorech VVER. To nevyžaduje žádné úpravy reaktorů ani žádné licenční procesy a přispívá k vytváření zásob z evropských komponentů. Ve střednědobém horizontu pak Framatome pokračuje ve vývoji plně evropského produktu jaderného paliva, a to ve spolupráci s evropskými provozovateli reaktorů VVER-440 a VVER-1000,“ uvedl dál Framatome.
Mohlo by vás zajímat
Podobně se k věci v listopadu vyjádřil Ladislav Štěpánek. Podle jeho slov by české jaderné elektrárny měly začít používat licenční palivo od roku 2026. Jedná se o „překlenovací“ řešení na prvních zhruba pět let, později by měl Framatome začít vyrábět vlastní model paliva pro reaktory typu VVER.
ČEZ, který smlouvu s Framatomem uzavřel v červnu 2022, nechce citlivou záležitost příliš komentovat. „Smlouvu máme uzavřenu s firmou Framatome pro dodávky paliva pro Temelín. Cena je na úrovni současných dodávek paliva. Jak zabezpečí tyto dodávky paliva je však otázka na Framatome,“ odpověděl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zároveň dodal, že o jednání s Framatomem o dodávkách paliva pro elektrárnu Dukovany stále ještě probíhají.
Licenční výroba ruského paliva má probíhat v německém Lingenu, a to na základě smlouvy podepsané mezi podniky Framatome a Tvel v březnu 2021. Tvel patří do koncernu Rosatom, zatímco Framatome nálež do energetické skupiny EDF. Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se tato spolupráce stala terčem kritiky ze strany některých německých médií a regionálních politiků. „Byznys s Putinem musí skončit, a to včetně oboru jaderné energetiky,“ uvedl před necelým rokem dolnosaský ministr energetiky Christian Meyer.
Dlužno dodat, že spolupráce s Rusy v jaderné energetice nebyla do února roku 2022 ničím výjimečným. Dokonce i Spojené státy americké ve velkých objemech dovážely z Ruska přírodní i obohacený uran.
Navzdory všem výhradám je o licenční palivo vyrobené Framatomem v regionu střední a východní Evropy nemalý zájem. Závazné smlouvy na jeho nákup podepsal ČEZ (pro temelínské bloky) a také bulharské ministerstvo energetiky (pro jeden z bloků elektrárny v Kozloduji). Memorandum o budoucí spolupráci podepsal Framatome loni také se Slovenskými elektrárnami.
David Tramba