INZERCE

Hnutí ANO se v posledních komunálních volbách přejmenovalo na Mamuťák (podle chátrajícího mamutího můstku - pozn. red). "Absolvovali jsme několik jednání se všemi stranami . Na základě těchto jednání jsme společně se stranou SNK – Evropští demokraté, došli k závěru, že jsme ochotni podpořit vítěznou stranu voleb Starostové pro Liberecký kraj za předpokladu, že by případná vládnoucí koalice umožnila právě konstruktivní spolupráci všech stran, které se chtějí podílet na budoucím rozvoji Harrachova," stojí na webových stránkách Mamuťáku, jehož lídrem je stávající starosta Jaroslav Čech. Repro: mamutak.cz.

Politický konflikt v Harrachově se stupňuje. Nový starosta chce po své předchůdkyni e-mailovou komunikaci

Nové vedení krkonošského Harrachova stupňuje tlak na své předchůdce. Starosta za ANO, bývalý příslušník komunistické vojenské kontrarozvědky, požaduje po exstarostce přístup k e-mailové komunikaci a má i další požadavky. Těsně před Vánoci odstoupilo odstoupila v Harrachově téměř půlka zastupitelů, na radnici nyní působí jen 9 volených zástupců z původních 15. Podle odbornice na municipální právo ovšem nelze z ničeho definovat povinnost předávat cokoli, a už vůbec ne e-mailovou poštu, která je na hraně, či za hranou, osobní komunikace.

Horským letoviskem Harrachov otřásají už skoro dva měsíce zásadní politické změny. Těsně před Vánoci odstoupilo odstoupilo šest zastupitelů za Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a jeden za SNK-Evropské demokraty. Odůvodnili to nenávistnou kampaní vůči starostce Evě Zbrojové. Za „starosty“ zůstala jen jediná zastupitelka, která podpořila novou koalici Změny pro Harrachov, ANO 2011, ODS a SNK. Z původních 15 zvolených zastupitelů jich tak zůstalo na radnici jen 9. Kvůli tomu zanikla i městská rada. Starostou se stal bývalý příslušník komunistické vojenské kontrarozvědky Jaroslav Čech.

Nový starosta nyní po své předchůdkyni požaduje přístup k jejímu e-mailu, ale i další data. Odůvodňuje to tím, že mu řádně nepředala úřad. „Vážená paní Zbrojová, vzhledem k tomu, že došlo k vymazání veškeré dokumentace a elektronické pošty, a to jak přijaté, tak odeslané, z adresy [email protected], a to ještě před datem, kdy jsem se stal starostou města Harrachova, a vy jste odmítla předat městský úřad na základě požadavků, dovoluji si Vás tímto vyzvat k poskytnutí těchto informací, které jsou nezbytné k zachování chodu úřadu,“ napsal bývalé starostce její nástupce. Kromě přístupů k e-mailu požaduje taktéž údaje o všech e-mailových adresách, ze kterých byla vyřizována služební korespondence nebo jakým způsobem byla e-mailová komunikace exstarostky zálohována.

„Předem si Vám děkuji poděkovat za doplnění předání úřadu,“ napsal doslova ve své žádosti nový starosta za hnutí ANO Jaroslav Čech. Závěr výzvy je možné nalézt na tomto odkazu. Repro: ED

Starosta výzvu datoval 27. lednem a veškeré požadované informace žádal předat do 31. ledna. Reakce Starostů pro Liberecký kraj na tuto výzvu výzvu přišla za nedlouho. Bývalá starostka apel svého nástupce odmítla a hnutí zveřejnilo veškerou komunikaci na toto téma na Facebooku. „Po řádném předání úřadu 20.12. 2019 na základě předávacího protokolu se Evě Zbrojové dostala informace o zájmu současného vedení města získat e-mailovou korespondenci z adresy [email protected] za dobu jejího působení na radnici. Součástí korespondence z této adresy byla i korespondence soukromá. Vzhledem k negativní zkušenosti s předáním e-mailové korespondence bývalou redaktorkou Harrachovského zpravodaje L. Skrbkovou Vašíčkovi (čerstvý místostarosta Harrachova za Změnu pro Harrachov a jeho někdejší právní zástupce ve stamiliónovém sporu – pozn. red.) jím následné veřejné předčítání této korespondence bez souhlasu Evy Zbrojové, máme důvod se oprávněně domnívat, že by byla tato korespondence opět zneužita,“ lze se dočíst na facebookových stránkách Starostů pro Liberecký kraj – Harrachov v postu z 6. února.

Eva Zbrojová novému starostovi odpověděla 5. února. „Sděluji Vám, že jsem předala veškeré informace a dokumenty, které jsem měla k dispozici, a které jsou nezbytné pro fungování úřadu. Úřad města Harrachova samozřejmě disponuje veškerými relevantními dokumenty a doklady a tyto jsou řádně založeny a archivovány příslušnými odbory,“ napsala exstarostka svému nástupci.

 

Právník a zastupitel Vašíček bez mého souhlasu veřejně předčítal obsah e-mailové korespondence bývalé redaktorky a mé na dalších jednáních zastupitelstva, přestože ví, že koná nezákonně,“ řekla bývalá starostka Eva Zbrojová již dříve Ekonomickému deníku. Repro: ED

„K Vašemu dopisu uvádím, že odmítám dále vést tímto prostřednictvím politický boj a tímto způsobem komunikovat,“ napsala ještě exstarostka svému nástupci. Na Facebooku se objevila i první reakce exstarostky z 3. ledna, v níž odmítá vydat e-mailovou komunikaci a odůvodňuje to mimo jiné některými soukromými e-maily.

Na e-maily není nárok

K problémům v Harrachově se pro Ekonomický deník už dříve vyjádřila odbornice na municipální právo Jana Zwyrtek Hamplová. Ta k vývoji situace v krkonošském letovisku říká, že požadavek nového vedené Harrachova nemá žádnou oporu v zákonech. „Úvodem bych ráda připomněla, že je paradoxní, že zákon o obcích žádné předání funkce starosty neobsahuje. Tedy předávání funkcí se realizuje různě, a to, že byl v Harrachově vyhotoven předávací protokol, lze tedy pouze ocenit,“ konstatovala Jana Zwyrtek Hamplová. Podle svých slov už zažila velmi kuriózní předávání radnic, „kdy na stole byl například list papíru se vzkazem ´užij si to´ a jinak nic, razítka, listiny, všechno pryč, a s ohledem na to, že do prostor mělo přístup víc lidí, nebylo ani koho hnát k odpovědnosti“.

„Ale k vašemu dotazu – z toho, že zákon nic neupravuje, vyplývá, že nelze z ničeho definovat povinnost předávat cokoli, a už vůbec ne e-mailovou poštu, která je na hraně či za hranou osobní komunikace. A i kdyby předána byla, nebo byla přístupná, je třeba ctít neveřejnost jejího obsahu. E-mailová pošta totiž například nepodléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím. Oficiální přípisy musí chodit poštou nebo datovými schránkami. A podobné je to s diáři a jinými osobními evidencemi. Tedy právo na e-mailovou komunikaci nelze z ničeho dovodit, a i kdyby se k jejímu obsahu někdo dostal, nesmí ji bez souhlasu adresáta zveřejňovat,“ tvrdí Jana Zwyrtek Hamplová.

Bývalá starostka Eva Zbrojová vedla město s 1600 obyvateli devět let. Její uskupení loni vyhrálo poslední komunální volby v roce 2018, když získalo sedm z patnácti mandátů. Vládní koalici pak starostové vytvořili s Josefem Slavíkem (SNK-Evropští demokraté).

Za poslední rok Eva Zbrojová několikrát čelila návrhům opozice na své odvolání, a jak sama tvrdí političtí protivníci proti ní vedli nevybíravou kampaň. Ke „konkurenci přestoupila“ před Vánoci kolegyně ze SLK Lucie Kučerová. Všichni zastupitelé za starosty i jejich koaliční kolega za SNK- Evropské demokraty rezignovali a jejich náhradníci odmítli zaujmout uvolněná místa zastupitelů. Odstoupil i další koaliční partner za SNK-Evropští demokraté Josef Slavík, po něm rezignoval náhradník Stanislav Slavík, a na uvolněný zastupitelský post nastoupila Jitka Pánková, která je podle starostky „dlouhodobou podporovatelkou současné vládní koalice“.

Vedení města se následně ujala nová koalice a starostou se stal bývalý příslušník komunistické vojenské kontrarozvědky Jaroslav Čech. Ekonomickému deníku se podařilo získat faksimile personálního svazku nového starosty. Ekonomický deník se už podruhé dotázal na jeho zařazení i práci u komunistické vojenské kontrarozvědky, stejně tak jako na požadavky vůči své předchůdkyni. Jaroslav Čech ale do vydání materiálu nazareagoval.

O politické roztržce v Harrachově z konce roku informoval Ekonomický deník podrobně zde.

Jan Hrbáček