Poštovní služby a příprava výběrového řízení na držitele poštovní licence od roku 2025 – to je jedno z témat, které má dnes zaznít na vládě. Jak potvrdil Ekonomickému deníku (ED) Český telekomunikační úřad (ČTÚ), v tuto chvíli je připraven záměr uložit některé základní služby a následně na to by měla v nejbližších dnech proběhnout veřejná konzultace. Teprve na základě jejích výsledků se finalizují podmínky výběrového řízení, které se poté vyhlásí, dodalo ČTÚ. Jak ED potvrdil mluvčí České pošty (ČP) Matyáš Vitík, pošta se bude o poštovní licenci opět ucházet.
„Po projednání informace na vládě bude zahájena veřejná konzultace k záměru uložit povinnosti poskytovat určené základní služby, a to v rozsahu podle závěrů přezkumu. Následně budou vypořádány obdržené připomínky a výsledky veřejné konzultace budou využity pro finalizaci vyhlášení výběrového řízení na držitele poštovní licence, které se plánuje zhruba na duben, nejpozději květen,” uvedl ve svém vyjádření pro Ekonomický deník ČTÚ. Celý proces by měl být podle představy úřadu ukončený rozhodnutím o udělení poštovní licence, a to nejpozději v září tak, aby se nový držitel stihl na své povinnosti připravit.
V této chvíli vzhledem k fázi celého procesu je podle ČTU předčasné sdělovat, kolik je přihlášených uchazečů, nebo zda je ČP mezi nimi. Jak však Ekonomickému deníku potvrdil její mluvčí Matyáš Vitík, pošta, která je držitelem současné poštovní licence končící s koncem letošního roku, se o ní opět uchází. Jednak má už s licencí dlouholeté zkušenosti a také má k dispozici potřebnou pobočkovou síť, aby mohla pokrýt potřebné služby napříč celou republikou. Za poskytování takzvané univerzální poštovní služby je držiteli zároveň vyplacena kompenzace.
Otázkou však je, nakolik budou nyní kritéria výběru shodná s těmi z předchozích let. Tedy konkrétně třeba požadavek na potřebný počet poboček. Univerzální poštovní služba zahrnuje totiž povinnost provozovat pobočky i tam, kde to nemusí být lukrativní. Ačkoliv počet poboček České pošty je nyní nižší než dříve, a to 2900, namísto dřívějších 3200, má jich logicky stále nejvíce.
Mohlo by vás zajímat
Nicméně při posledním udělení poštovní licence před dvěma lety, se nestandardně stanovila její platnost jen na dva roky, pro období let 2023 – 2024 a během této doby měl ČTÚ upravit podmínky licence tak, aby odpovídaly současným potřebám zákazníků a odrážela se v nich vyspělost doručovacího trhu. Některé služby už totiž nepotřebují regulaci, protože k nim v konkurenčním prostředí existuje dostatečné množství alternativ, například balíky. Je tomu podobně jako v telekomunikacích, kde už taky neexistují telefonní budky. Takže při rozhodování o té současné licenci bude záležet na tom, jak budou například určené požadavky na zmíněnou pobočkovou síť, co se týká množství poboček nebo jejich pokrytí napříč ČR.
ČTÚ Ekonomickému deníku na dotaz ke změnám v podmínkách bez dalších podrobností uvedlo, že „jsou určené v převážné míře právní úpravou.” „Změny na trhu byly promítnuty primárně do závěrů přezkumu a záměru,” dodalo.
Aktuálně platnou úpravu rozsahu základních služeb vymezoval v § 3 zákon o poštovních službách. Patří sem například poštovní zásilky do 2 kg či bezúplatné zásilky pro nevidomé. Změnou oproti předchozím rokům bylo už například vyjmutí balíků do 10 kg z univerzální služby. Pro další roky se už před přezkumem předpokládalo ještě méně povinností.
České pošta nyní prochází transformací, plán schválila vláda loni 28. června. Jeho jádrem je vyčlenění komerčních služeb, tedy logistiky a balíkových služeb, ze státního podniku do státní akciové společnosti. Zbývající „očištěná“ část České pošty dostane nové úkoly, konkrétně v oblasti digitalizace a snižování nákladů na státní správu. Nová společnost Balíkovna se vyčlení z České pošty k 1. lednu 2025. Později by do mí mohl vstoupit strategický partner.
Monika Ginterová