Legislativní ping pong připomíná řešení využití areálu letiště Líně u Plzně. Prostor, který původně patřil armádě, poté se s ním počítalo pro stavbu gigafactory, má mít opět k dispozici armáda. Ruku v ruce s tím jdou změny zákonů. Letiště pod sebe nedávno zahrnul zákon o urychlení výstavby strategické infrastruktury, to se ale má změnit. Vláda přitom včera odmítla senátní novelu, která to řeší. Do Senátu totiž podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) míří jiná legislativní úprava.

„Návrh senátní legislativní aktivity přichází v momentě, kdy je téma efektivně řešeno, takže počítáme s tím, že to Senát projedná a toto téma bude vyřešeno,“ uvedl ve středu po jednání vlády Jurečka. Letiště v Líních bude podle něj navráceno zpátky do využívání armády a s lokalitou se v dohledné době pro podobné aktivity jako byla gigafactory nepočítá.

Armáda už dříve avizovala, že si chce areál ponechat. Sloužit má aktivním zálohám a i nadále letecké záchranné službě. Plzeňský kraj už kvůli tomu začátkem dubna schválil také aktualizaci krajského územního plánu. A informoval o tom, že i on má s areálem své plány. Zájem má o to, aby na letišti zůstal v maximálně možném režimu zachován civilní provoz a letecké školy, parašutisté či soukromí piloti.

Letiště Líně do legislativního maratonu původně poslal záměr na vybudování strategického podnikatelského parku s gigafactory za 120 miliard korun. Koncern Volkswagen, který měl obří továrnu v České republice budovat, ale loni 1. listopadu oznámil, že další gigafactory v Evropě zatím nechce.

Mohlo by vás zajímat

Letiště v Líních se ale kvůli záměru dodatkem zařadilo mezi stavby, na které se vztahuje zákon o urychlení výstavby strategické infrastruktury. Proti schválení dodatku se postavil už dříve například předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý). Koncem loňského roku navrhoval změnu, která by z přílohy novely zákona o strategické infrastruktuře proměnu letiště v Líních u Plzně na strategickou zónu pro bateriovou gigafactory vyňala. Senát ale nakonec materiál schválil beze změn. „Diskuze byla velmi obsáhlá, nicméně senátorky a senátoři nakonec přijali zákon ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou,“ podotkl k tomu tehdy Fischer.

Spolu s vývojem situace se ale nakonec změnil názor i Senátu. „Současné znění přílohy se stalo nepoužitelným. Další využití této lokality počítá výhledově s obnovením armádního letiště a areál by měl zůstat i s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci ve světě k dispozici armádě jako operační zázemí určené mimo jiné pro potřeby plnění jeho výcvikových a obranných úkolů,” uvádí Senát ve svém návrhu podepsaném předsedou horní komory parlamenty Milošem Vystrčilem (ODS). A v souvislosti s včerejším rozhodnutím vlády je jasné, že bude Senát o armádním letišti rozhodovat znovu.

K tématu vyšlo:

Senát: Líně škrtněme ze strategických staveb a nechme letiště armádě

Základny logistiky a aktivních záloh na letišti v Líních mají zelenou. Zastupitelé Plzeňského kraje schválili nový plán rozvoje

Místo gigafactory aktivní zálohy, armáda si areál letiště Líně u Plzně ponechá pro své potřeby

Senátní výbory probraly zákon o strategické infrastruktuře. Fischer z něj chce vyjmout vojenské letiště Líně u Plzně

Tereza Čapková