Výpadkem příjmů z DPH se rozumí rozdíl mezi očekávanými příjmy z této daně a částkou skutečně vybranou. Členské státy přijaly ke zlepšení jejího výběru četná opatření. Z dnešních údajů však vyplývá, že je zapotřebí současný systém DHP v EU reformovat a zajistit lepší spolupráci na úrovni EU. Cílem je umožnit členským státům, aby příjmy z DHP ve svých rozpočtech plně využily.
Komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici uvedl: „
V nominálním vyjádření se výpadek příjmů z DHP v roce 2016 snížil o 10,5 miliardy eur na 147,1 miliardy eur. Ztráty tak činily 12,3 % celkových příjmů z DPH, což znamená pokles oproti předešlému roku, kdy dosahovaly 13,2 %. Situace v jednotlivých členských státech se nadále značně liší. Ve 22 zemích se výpadek snížil. Nejlépe si v tomto ohledu vedly Bulharsko, Lotyšsko, Kypr a Nizozemsko, kterým se podařilo ztráty omezit o více než 5 procentních bodů. V šesti členských státech se výpadek naopak zvýšil, a to v Rumunsku, Finsku, Spojeném království, Irsku, Estonsku a Francii.
Ve výběru a správě DPH se na úrovni EU dosáhlo významného zlepšení. Členské státy by však nyní měly pokročit dále a co možná nejdříve se dohodnout na mnohem širší reformě, která by podvody v oblasti DPH v systému EU omezila. Komise loni návrh takové reformy předložila. Jejím účelem je zlepšit a modernizovat daňový systém pro vlády i podniky, aby byl robustnější a povinnosti podnikatelů jednodušší.
Studie výpadku příjmů z DPH se financuje z rozpočtu EU. Její zjištění jsou užitečná pro Unii i členské státy, DPH totiž představuje významný zdroj příjmů pro jejich rozpočty. Studie byla provedena podle tzv. metodiky top down, kdy k odhadům ušlé DPH využila údaje z národních účtů.
Letošní zpráva poprvé obecněji analyzuje vliv některých vnějších faktorů, například výrobní struktury hospodářství a nezaměstnanosti. Zabývá se rovněž faktory, nad nimiž mají správci daně přímou kontrolu, jako je velikost daňové správy a výdaje na informační technologie. Poslední hledisko je obzvláště důležité, protože investice do informačních technologií zpravidla vedou k vyšším příjmům z DPH. Komise na to již dříve poukázala ve svých doporučeních pro členské státy.
-red-