Středa, 25. května, 2022

Plynové teplárny skupiny MVV Energie CZ navýší od ledna cenu o 40 až 60 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Teplárny z energetické skupiny MVV Energie CZ zvýší od počátku ledna ceny tepla v rozmezí od 6 do 60 procent. Nižší růst se týká uhelných zdrojů, vyšší plynových. Výjimku tvoří teplárna v Pelhřimově, která spaluje biomasu a díky tomu může zachovat ceník tepla beze změny.

Teplárny skupiny MVV Energie CZ spalující převážně plyn se nacházejí v České Lípě, Děčíně, Lounech, Opavě, Studénce a ve Vsetíně. Zde dojde od počátku příštího roku ke zvýšení cen tepla o 40 až 60 procent. „Protože ceny plynu na trhu stouply čtyřnásobně, rozhodli jsme se v této mimořádné situaci vzít část zvýšených nákladů na sebe. Snažili jsme se maximálně snížit dopady na rodinné rozpočty,“ říká předseda představenstva mateřské společnosti MVV Energie CZ Jörg Lüdorf.

Jen o jednotky procent zvýší své ceny Teplárna Liberec, která využívá z velké části teplo od sesterské společnosti Termizo; ta spaluje komunální odpad (odpadní suroviny a biomasa nejsou na rozdíl od uhlí a plynu zatíženy emisními povolenkami). V Litoměřicích, Mimoni a Uherském Hradišti, kde je hlavním palivem uhlí, vzroste cena v rozmezí od 12 do 20 procent. Informaci, o kolik přesně se cena v jednotlivých lokalitách změní, oznámí teplárny zákazníkům v následujících dvou týdnech.

Skupina MVV Energie CZ zajišťuje teplo pro 70 tisíc domácností a stovky firem a organizací. Podle vyjádření společnosti nyní MVV Energie CZ intenzivně pracuje na zajištění dodávek zemního plynu pro další roky, aby se stávající nepříznivá situace neopakovala.

Výrazné zdražení tepla se odehraje i v dalších městech. Pražská teplárenská zvýší od počátku prosince cenu tepla v hlavním městě zhruba o jednu čtvrtinu. Průměrná domácnost zaplatí měsíčně o 250 až 350 korun více. Zdraží jak teplo z Pražské teplárenské soustavy, tak i z lokálních plynových kotelen.

Podobné zdražení již o měsíc dříve oznámily Teplárny Brno. Od listopadu navýšily cenu pro domácnosti z 635 korun za gigajoule včetně DPH na 784 korun za gigajoule. Jde o zvýšení přibližně o 25 procent, podle propočtu teplárny zaplatí průměrná domácnost měsíčně o 250 korun více.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter