Sobota, 27. listopadu, 2021

Nejdřív Brno, teď Praha. Další teplárna oznámila zvýšení ceny o jednu čtvrtinu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražská teplárenská zvýší od počátku prosince cenu tepla v hlavním městě zhruba o jednu čtvrtinu. Průměrná domácnost zaplatí měsíčně o 250 až 350 korun více. Zdraží jak teplo z Pražské teplárenské soustavy, tak i z lokálních plynových kotelen.

Podle vyjádření na webu Pražské teplárenská přistupuje společnost vzhledem k dramatickému vývoji na trhu s energiemi k úpravě cen již od 1. prosince. Nová cena se v příštím roce dál zvyšovat nebude. Pokud stát přistoupí ke kompenzaci nákladů na nákup povolenek, může se cena naopak snížit. Jak lze dohledat na webu Pražské teplárenské, jednosložková cena tepla pro domácnosti vzroste o 27 procent na 864,60 koruny za gigajoule (včetně DPH).

„S ohledem na enormní růst vstupů, zejména emisních povolenek a paliv, musíme přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele v Praze. V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme o daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné,“ uvedl ředitel Pražské teplárenské Martin Brůha.

Nový ceník tepla v Praze platný od prosince 2021. Zdroj: Pražská teplárenská

Pro vývoj cen tepla v roce 2022 bude zásadní, jak rychle se podaří notifikovat u Evropské komise novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Tato novela totiž přináší možnost kompenzace nákladů na emisní povolenky pro teplárny výměnou za jejich ekologizaci. Pokud se podaří v průběhu roku tento princip schválit a vláda vydá příslušná nařízení, lze očekávat, že by se cena tepla v průběhu příštího roku mohla významně snížit.

Podobné zdražení již o měsíc dříve oznámily Teplárny Brno. Od listopadu navýšily cenu pro domácnosti z 635 korun za gigajoule včetně DPH na 784 korun za gigajoule. Jde o zvýšení přibližně o 25 procent, podle propočtu teplárny zaplatí průměrná domácnost měsíčně o 250 korun více.

Topná sezona 2021/22 se lidem prodraží bez ohledu na způsob vytápění. Vysoký nárůst zaznamenají hlavně lidé v bytech či domech vytápěných elektřinou. Potvrzuje to nedávno zveřejněný ceník společnosti ČEZ Prodej, který přináší od ledna zdražení elektřiny až o 75 procent. Mírnější bude pravděpodobně nárůst nákladů na vytápění zemním plynem.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter