INZERCE

Plynovod - ilustrační foto. Zdroj: fotobanka spol. NET4GAS

Plán na stavbu česko-polského plynovodu ztroskotal na nezájmu obchodníků s energiemi

Byl to dobrý nápad, ale přesto ztroskotal na nezájmu účastníků trhu. Aukce kapacity plánovaného plynovodu, který měl propojit českou a polskou síť poblíž Těšína, skončila neúspěchem. Ani jedna společnost působící v oboru plynárenství si nezarezervovala nabízenou kapacitu. Nové propojení se tudíž stavět nebude.

Podle strohého oznámení na webu společnosti NET4GAS si „žádný účastník trhu nezarezervoval žádnou přírůstkovou kapacitu ve výše uvedené roční aukci kapacit, a proto skončil ekonomický test se záporným výsledkem.“ Zájem nebyl o dodávky plynu z Polska do České republiky, ale ani opačným směrem. Neúspěšná aukce se odehrála v minulém týdnu.

Jak uvedl Ekonomický deník na konci dubna, zvažované nové potrubí mělo umožnit dodávky v objemu až jedné miliardy metrů krychlových ročně z polské sítě do české. Předávací bod se měl nacházet u Českého Těšína. Díky tomto plynovodu se čeští obchodníci a následně spotřebitelé mohli dostat k jinému než ruskému plynu. Prostřednictvím polského LNG terminálu by totiž mohl do Česka proudit plyn ze Spojených států, Kataru a dalších zemí.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

V současnosti nejsou dodávky plynu z Polska k nám technicky možné. Od září 2011 je sice v provozu plynovod Stork, jenže ten umožňuje pouze dodávky z české do polské sítě, a to v objemu do 500 milionů metrů krychlových ročně. Situaci měl změnit výše zmíněný plynovod, který chtěly společnosti NET4GAS a Gas-System postavit během roku 2028.

Česká plynovodní soustava má vysokou přepravní kapacitu ve směru západ – východ, naopak propojení směrem do Rakouska zcela chybí a nedostatečné je i propojení s polskou soustavou. Česká republika tak fakticky může odebírat pouze ruský plyn. Za loňský rok se k nám dovezl zemní plyn v hodnotě 26,2 miliardy korun, z toho podíl Ruska byl 70procentní. Zbytek, formálně vykázaný hlavně jako import z Německa a Norska, pochází ve skutečnosti taktéž z ruských ložisek.

David Tramba