INZERCE

Plynovod - ilustrační foto. Zdroj: fotobanka spol. NET4GAS

Americký či katarský zemní plyn se může dostat k českým zákazníkům. Ale až za sedm let

Snížení závislosti na ruském plynu se může stát realitou. Český NET4GAS a polský Gaz-System chystají výstavbu propojení, které by přivedlo původem americký či katarský zemní plyn k českým zákazníkům. Teď ta špatná zpráva. Nové propojení si vyžádá posílení sítě na polském i české straně a s jeho zprovozněním se proto počítá až na konci roku 2028.

Energetický regulační úřad (ERÚ) obdržel žádost společnosti NET4GAS o schválení nového investičního záměru na konci října loňského roku, po zhruba půlročním posuzování ji 20. dubna schválil. Text rozhodnutí byl v minulých dnech zveřejněn na webu ERÚ. V současnosti není vývoz plynu z Polska k nám technicky možný. Od září 2011 je sice v provozu plynovod Stork, jenže ten umožňuje pouze dodávky z české do polské sítě, a to v objemu do 500 milionů metrů krychlových ročně.

Nové potrubí by mělo naopak umožnit dodávky v objemu až jedné miliardy metrů krychlových ročně z polské sítě do české. Předávací bod se bude nacházet u Českého Těšína. „Pomocí oboustranného propojení bude dodavatelům plynu zajištěn přístup k novým zdrojům plynu, které jsou reprezentovány především LNG terminály a ložisky v Severním moři. Projekt svojí povahou může přispět k diverzifikaci zdrojů plynu i přepravních tras,“ uvádí se v rozhodnutí ERÚ.

Jen pro připomenutí: Polsko má v plánu ukončit do dvou let dovoz ruského plynu. V říjnu příštího roku má zahájil provoz nový plynovod, kterým bude do země každý rok proudit až 10 miliard metrů krychlových zemního plynu z Norska a Dánska. Současně investuje do rozšíření kapacity terminálu pro dovoz zkapalněného plynu (LNG) ve Svinoústí u Štětína z 5 na 8,3 miliardy kubíků za rok. Zatím Poláci touto cestou dovážejí plyn hlavně ze Spojených států a Kataru.

Situaci však komplikuje slabá kapacita plynovodů na obou stranách hranice. Spolu s výstavbou nového propojení bude muset Gaz-System investovat zhruba 75 milionů eur do nového 50kilometrového plynovodu z Osvětimi do Těšína. Na české straně musí vzniknout nový plynovod Libhošť – Třanovice o délce 60 kilometrů, což vyjde na dalších 136 milionů eur (3,5 miliardy korun). Dokončení obou zmíněných staveb je reálné až v průběhu roku 2028.

Podle vyjádření mluvčího ERÚ Michala Keborta úřad schválil zatím jen parametry nového plynovodního propojení. O jeho realizaci rozhodne až zájem účastníků trhu. NET4GAS a Gaz-System chtějí zájem trhu ověřit v aukci, která se má konat začátkem července.

Česká plynovodní soustava má vysokou přepravní kapacitu ve směru západ – východ, naopak propojení směrem do Rakouska zcela chybí a nedostatečné je i propojení s polskou soustavou. Česká republika tak fakticky může odebírat pouze ruský plyn. Za loňský rok se k nám dovezl zemní plyn v hodnotě 26,2 miliardy korun, z toho podíl Ruska byl 70procentní. Zbytek, formálně vykázaný hlavně jako import z Německa a Norska, pochází ve skutečnosti také z ruských ložisek.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

Nutnou podmínkou pro lepší propojení s polskou soustavou bude též nový plynovod z jihu na sever Moravy. NET4GAS v současnosti hledá dodavatele prvního úseku o délce 85 kilometrů, který povede z Tvrdonic na Břeclavsku do Bezměrova u Kroměříže. Předpokládaný termín pro předložení závazných nabídek je stanoven na 30. června. Samotná realizace stavby je naplánována na říjen 2021 až prosinec 2022.

NET4GAS v minulých letech investoval hlavně do posílení přepravní soustavy na trase z Krušných hor (ruský plyn z baltského plynovodu Nord Stream) směrem do Bavorska a na Slovensko. Tato strategie se vyplatila. Navzdory koronavirové krizi loni NET4GAS zaznamenal meziroční zvýšení konsolidovaných tržeb o 25 procent na 10,03 miliardy korun a čistého zisku o více než 27 procent na 4,24 miliardy korun.

David Tramba