Neděle, 1. srpna, 2021

Pilulka loni navýšila tržby o 44 procent a zlepšila ziskovost

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost Pilulka Lékárny v loňském roce navýšila konsolidované tržby meziročně o 44 procent na 1,78 miliardy korun. Společnost dosáhla kladného výsledku jak na úrovni EBITDA (zisk 22,4 milionu korun), tak i provozního zisku (1,1 milionu korun). O rok dříve ještě byly oba ukazatele v minusu. S akciemi Pilulky se od loňského října živě obchoduje na pražské burze.

Celkové hospodaření skupiny Pilulka Lékárny skončilo ztrátou ve výši 25,6 milionu korun. Oproti výsledku za rok 2019 (-50,7 milionu) ztráta klesla zhruba na polovinu. Podle vyjádření analytika České spořitelny Jana Šafránka jsou výsledky pozitivním překvapením. „Lze říct, že čistý výsledek byl oproti našim odhadům na úrovni ztráty 47 milionů znatelně lepší, než jsme očekávali. Bez zahrnutí nákladů na loňskou veřejnou emisi akcií činila ztráta 7,7 milionu korun,“ uvedl Jan Šafránek.

Tržby Pilulky na českém trhu meziročně vzrostly o 37 procent na 1,33 miliardy korun, hlavně zásluhou růstu online prodeje o 51 procent na 810 milionů korun. Tržby na Slovensku rostly o 61 procent na 406 milionů korun a v Rumunsku o 140 procent na 47,7 milionu korun. Podnikání na Slovensku bylo ziskové i na úrovni celkového výsledku. Management již dříve uvedl, že v letošním roce očekává růst tržeb o 39 procent na 2,5 miliardy korun a zlepšení EBITDA marže na 1,6 procenta.

Hlavní výsledky skupiny Pilulka Lékárny za rok 2020. Zdroj: analýza ČS k výsledkům Pilulky

Podle Jana Štěpánka lze jako negativní zprávu brát zamítnutí návrhu na povolení online prodeje léků na předpis z 2. června v poslanecké sněmovně. „V rámci našich odhadů jsme s povolením nepracovali, nicméně povolení online prodeje léků na předpis vnímáme jako potenciální silný faktor pro zrychlení růst tržeb. Je pravděpodobné, že v budoucnu bude návrh změny zákona opět podán,“ zmínil Štěpánek.

Vedle online prodeje má Pilulka také síť kamenných lékáren, na přelomu minulého a současného roku jich bylo celkem 32. „K vlastním lékárnám rychlým tempem začaly přibývat i lékárny Pilulka Partner, kterých na konci roku bylo již 125, a díky nimž naše společnost výrazně posiluje penetraci trhu,“ uvedl člen představenstva Pilulka Lékárny Petr Kasa v úvodu výroční zprávy za rok 2020.

Společnost Pilulka Lékárny na sebe upozornila také vstupem na pražskou burzu v říjnu loňského roku – a následně raketovým růstem kurzu akcií. Hned v první den obchodování – tedy 26. října – kurs skokově narostl z 424 na 500 korun za akcii. Dnes se akcie Pilulky obchodují po 1350 korunách za kus. Podle některých analytiků však mohou být akcie Pilulky nadhodnocené a například analýza České spořitelny zmiňuje cílovou cenu 859 korun za akcii.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter