INZERCE

Končící starosta Vyškova Karel Goldemund. I když získal nejvíce preferenčních hlasů a jeho ČSSD vyhrála, míří do opozice.

Pětikoalice smetla vítěznou ČSSD ve Vyškově do opozice

Třetí starostenské období po sobě nezahájí starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD) přes to, že vyhrál volby a získal nejvíce preferenčních hlasů (2.075). Ihned po sečtení výsledků se začala formovat koalice proti ČSSD, která nakonec oznámila, že se jejich zástupci dohodli.

Paradoxní situace nastala ve Vyškově nedaleko Brna. Jako v jednom z mála míst tam komunální volby vyhrála ČSSD. Navíc v čele s již dvě volební období úřadujícím starostou Karlem Goldemundem. Sociální demokraté získali ve Vyškově 21,59% hlasů, jejich nejbližší pronásledovatel, ANO 2011 15,36%. Pro ČSSD to znamená 6 mandátů. Zajímavostí je, že starosta Goldemund získal nejvíce preferenčních hlasů a to 2.075. Jeho další spolustraníci se umístili na 2-5. místě, další, který se dostal do zastupitelstva na 7. O jediný hlas mu unikla šestá příčka v celkovém pořadí preferenčních hlasů.

Výsledky komunálních voleb 2018 ve Vyškově. Zdroj: ČSÚ

Přesto všechno zástupci ČSSD v radě města Vyškova nezasednou. Smetla je totiž pětikoalice stran na 5. – 6. místě. Podle končícího starosty Goldemunda za vším stojí dohody těchto stran, které probíhaly již před volbami. Strana budoucího starosty Karla Jurky (ODS) získala 13,55% hlasů. „Celé to bylo připravováno nově vzniklou poměrně dlouho. Fascinující je, že budoucí starost, který byl na radnici 8 let jako místostarosta přijde s hlavním tématem, které chtějí prosazovat otevřenost radnice, což je od něj více než úsměvné, řekl rozladěný Goldemund s tím, že ODS pod vidinou zisku křesla starosty porušila vše, co dosud razila. „Udělat za 24hodin pětičlennou koalici je politický majstrštyk, který by mohli závidět i v parlamentu,“ glosoval Goldemnund.

Lidé podle něj odevzdáním hlasu ve volbách ocenili práci jeho jako starosty i sociálních demokratů, kteří městu vládli od roku 2000. „Za mé dvě volební období se postavil zimák, řada sportovišť a jiných městských hřišť, revitalizovali jsme sídliště, zřídili novou služebnu městské policie, investovali do škol a školek. Vyzdvihl bych také odkup dvou budov od kraje, aby se nemohly stát předmětem spekulací a případného obchodu s chudobou. Město navíc hospodařilo s přebytkovým rozpočtem a jednání zastupitelstva byla vždy velice rychlá, protože vše bylo předjednáno a nezdržovali jsme se dohadováním a politikařením.“ dodal končící starosta Goldemund.10

Jiří Reichl