Vedení Havířova pod tlakem kritiky z mnoha stran mění svůj přístup k budoucímu vytápění města. Nyní hovoří o soutěži, v níž zvítězí ten levnější – buď stávající dodavatel tepla Veolia Energie, nebo společný podnik města s ČEZ ESCO. Kritici dál hovoří o protiprávní smlouvě i obavách ze zhoršení ovzduší v regionu.

Na konci loňského roku to vypadalo, že vedení Havířova je rozhodnuto ukončit odběr tepla od společnosti Veolia Energie CZ a postavit spolu s ČEZ ESCO nové plynové zdroje. Kontroverzní plán, kritizovaný nejen místní opozicí kvůli nevyvážené pozici obou stran ve společném podniku ENVEZ i ekologickým dopadům, v polovině prosince těsně prošel při hlasování na zastupitelstvu Havířova.

Dnes již vedení města hovoří opatrněji. „Rozhodně jsme neschválili to, že by se v Havířově měly stavět kotelny a komíny, dokonce desítky komínů, jak se šíří městem. Žádné kotelny ani komíny se nebudou stavět zítra, na jaře ani příští rok. A třeba vůbec nikdy,“ uvedl v nedávném vyjádření na městském webu starosta Havířova Josef Bělica (ANO).

Aktuální pozice moravskoslezského města tak vypadá následovně: Havířov bude odebírat dál teplo z Teplárny Karviná v majetku skupiny Veolia, a to až do konce platné smlouvy v roce 2026. Bělica má obavy, že Veolia bude jediným možným dodavatelem tepla, který bude ceny v podstatě diktovat. Proto chce do roku 2026 připravit „únikovou variantu“ – výstavbu kogeneračních jednotek a výtopen na zemní plyn ve spolupráci se Skupinou ČEZ.

Příslib soutěže, kde vyhraje ten levnější

Nyní vedení města hovoří o soutěži, ve které zvítězí ten levnější z dodavatelů. „Cílem města je stabilizovat a modernizovat síť centrálního zásobování teplem a vytvořit konkurenční prostředí, které by mělo zajistit teplo za rozumnou cenu pro naše občany. Ve chvíli, kdy město bude soutěžit o dodávky tepla, se předpokládané soutěže zúčastní firmy dvě nebo i více. Zvítězí ta, která nabídne lepší podmínky pro obyvatele i firmy našeho města,“ sdělil Ekonomickému deníku primátor Josef Bělica.

Podobné vyjádření poskytl ČEZ. „V letech 2022 a 2023 budeme připravovat projekt, který navrhne, jak by se ve městě mohlo zásobování teplem změnit. Jestli a kolik by bylo třeba vybudovat plynových kotelen, jak v tom můžou pomoci kogenerační jednotky, jestli se dá využít fotovoltaika, tepelná čerpadla, případně jaké jsou další možnosti. Pokud by nabídka firmy ENVEZ vyhrála, tak by se začalo stavět,“ uvedl regionální mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Mohlo by vás zajímat

Kritici spolupráce Havířova a firmy ČEZ ESCO přesto nejsou spokojeni. Ptají se, proč město investovalo miliony korun do vzniku nového společného podniku, ve kterém navíc ani nemá majoritu. A upozorňují na podepsanou smlouvu, v níž se se město Havířov zavazuje zajistit pozemky a výměníkové a předávací stanice ve prospěch společného podniku.

Mezi nejostřejší kritiky této spolupráce patří havířovští Piráti. Ti dokonce tvrdí, že některá ustanovení smlouvy s ČEZ ESCO mohou být protizákonná. „Smlouva je problematická hned v několika ohledech. Podle našeho právního řádu není možné uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, kterou nelze vypovědět. Město se také nemůže zavázat k tomu, že pro ENVEZ zajistí potřebné změny v územním plánu. Takový závazek je neplatný pro rozpor se zákonem,“ zmínil Marian Babic, právník a místopředseda krajského sdružení Pirátů v Moravskoslezském kraji.

Nevyvážené pozice ve smlouvě

Na tyto i další výhrady upozornil Ekonomický deník již na konci loňského roku. Havířov se dle smlouvy bezpodmínečně zavazuje neodpojit se a zajistit, aby smlouvy byly co možná nejdelší. Smlouvu nelze vypovědět, odstoupit od ní nebo jinak ukončit. ČEZ ESCO získá dvoutřetinové zastoupení v představenstvu a dozorčí radě podniku ENVEZ, což neodpovídá poměru 51 procent akcií ČEZ ESCO a 49 procent v držení města. Plánované kogenerační jednotky na zemní plyn přitom budou ve stoprocentním vlastnictví firmy ČEZ Energo.

Ukázka z neveřejné smlouvy mezi městem Havířov a společnosti ČEZ ESCO. Zdroj: Ekonomický deník

Dalším rizikem jsou garance splacení bankovních úvěrů ze strany města v řádu stovek milionů korun. Otázkou se dopad na lokální ovzduší, kdy ve městě přibude větší počet nových spalovacích zdrojů. Závislost na zemním plynu se může vymstít, jak ukazuje vývoj cen plynu na velkoobchodním trhu v posledních 12 měsících.

Postup Havířova navíc může ohrozit plánovanou investici skupiny Veolia do ekologizace Teplárny Karviná. Chystá se zde výstavba multipalivového kotle na spalování biomasy a komunálního odpadu s realizací během let 2024 a 2025. O rok později má teplárna odstavit zbývající uhelné kotle.

David Tramba