Zápletka připomíná americký seriál Boj o moc, ale tohle drama se u našich severních sousedů odehrává ve skutečnosti. Jeden z nejbohatších Poláků Zygmunt Solorz-Żak nechal odvolat své syny z vedení energetických a telekomunikačních společností, které většinově ovládá. Jedná se o odvetu za to, že synové prohlásili, že otec je vážně nemocný a že přístup k němu blokuje jeho nová manželka Justyna.

Střet mezi Zygmunt Solorz-Żak a jeho syny, Piotrem Żakem a Tobiasem Solorzem se stal v posledních dnech oblíbeným tématem polských médií. Podrobně se mu věnoval třeba ekonomický portál Parkiet.com, z jehož článků vychází následující text. Solorz-Żak nechal své syny Piotra a Tobiase odvolat z představenstev a dozorčích rad společností, které má pod kontrolou.

Předmětem spekulací je zdravotní stav 68letého Solorze-Żaka. Parkiet uvádí, že na příslušné valné hromady nepřišel osobně, ale účastnil se jim na dálku. „Byl v lepší formě než v pondělí. Usmál se na kameru a o chvíli později fotku zveřejnil na sociálních sítích,“ uvedl Parkiet k průběhu valné hromady elektrárenské společnosti ZE PAK. Advokát Paweł Rymarz zastupující právě odvolaného Tobiase Solorze následně právoplatnost valné hromady zpochybnil.

Miliardář, který chce stavět jadernou elektrárnu

Napětí mezi otcem a syny se negativně promítlo do hodnoty akcií společností, v nichž má Zygmunt Solorz-Żak většinový podíl. Akcie Cyfrowy Polsat ztratily za poslední měsíc 13 procent ze své hodnoty, ZE PAK na varšavské burze klesl o 4 procenta.

Tak jako obvykle i zde jde hlavně o peníze. Týdeník Wprost loni označil Zygmunta Solorz-Żaka za šestého nejbohatšího Poláka s majetkem ve výši 8,5 miliardy zlotých (50 miliard korun). Je většinovým vlastníkem společností Polsat Plus Group (do níž patří mobilní operátor Polkomtel či televizní stanice skupiny Polsat), ZE PAK, Port Praski, Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile, Eleven Sports a Jet Story. Má také podíly ve společnostech ATM Grupa a Asseco Poland.

Mohlo by vás zajímat

Z českého pohledu je zřejmě nejzajímavější elektrárenská společnost ZE PAK. Ta dnes zahrnuje hnědouhelné elektrárny u středopolských měst Pątnów, Adamów a Konin, avšak má větší ambice. V konsorciu s největší polskou elektrárenskou společností PGE připravuje stavbu jaderné elektrárny u města Patnów. Dodavatelem dvou jaderných bloků o celkovém výkonu 2800 megawattů má být korejská KHNP (ano, ta co má stavět nové bloky v Dukovanech). Podle posledních zpráv se však tento projekt zadrhl; pro novou polskou vládu nemá takovou prioritu jako výstavba prvních jaderných bloků s americkým Westinghousem.

Pozoruhodný příběh pana Zygmunta

Životní příběh Zygmunta Solorz-Żaka je také pozoruhodný. Narodil se v roce 1956 v Radomi do prosté dělnické rodiny. Původně se jmenoval Zygmunt Józef Krok, nové příjmení postupně převzal od své první a druhé manželky. S tou první, Ilonou Solorz, se v 80. letech usadili v Mnichově a podnikali v obchodě a dopravě. V roce 1988 se Solorz-Żak vrátil do Polska a využil příležitostí, které se nabízely po obnovení soukromého podnikání a při privatizaci státního majetku.

V prohlášení zaslaném Polské tiskové agentuře v listopadu 2006 Solorz připustil, že v roce 1983 podepsal závazek spolupracovat s ministerstvem vnitra totalitního polského režimu. Bezpečnostní služba ho po roce a půl vyřadila ze seznamu svých agentů a označila ho za „neužitečného“.

Solorz-Żak je potřetí ženatý. Z prvního manželství s Ilonou Solorz má syna Tobiase. V letech 1992 až 2014 byla jeho manželkou Małgorzata Żak, s níž má syna Piotra a dceru Aleksandru. Třetí manželku Justynu Kulku si vzal „na stará kolena“ letos v březnu. Děti z předchozích manželství považují Justynu za „zlatokopku“, která má v úmyslu využít nemoci a stáří Zygmunta Solorz-Żaka a převzít jeho miliardové majetky.

(dtr)