INZERCE

Stávající uhelná elektrárna v polském Pątnówě, kde by měl v dohledné budoucnosti vyrůst jeden z polských zdrojů jaderné energie. Foto: PGE

Polští energetici v euforii. Druhá velká jaderná elektrárna získala povolení

Polské ministerstvo klimatu a životního prostředí vydalo společnosti PGE PAK Nuclear Energy zásadní rozhodnutí pro druhou velkou jadernou elektrárnu v zemi. V regionu Patnów-Konin jsou plánovány dva reaktory APR1400 dodané Jižní Koreou. Rozhodnutí ministerstva umožňuje zahájit práce v uvedené lokalitě a je potvrzením souladu plánované investice s cíli polské energetické politiky. Informovala o tom společnost ZE PAK.

Jedná se o první rozhodnutí v procesu udělování správních povolení pro investice do jaderných elektráren v Polsku, o které může investor požádat. Jeho získání opravňuje společnosti ZE PAK a PGE k tomu, aby požádaly o řadu dalších správních opatření, jako je rozhodnutí o umístění nebo stavební povolení.

Žádost podaná společností PGE PAK Energia Jądrowa obsahovala nejdůležitější informace týkající se plánované elektrárny postavené s využitím osvědčené a bezpečné technologie APR1400. Podle plánu budou dva reaktory s celkovým instalovaným výkonem 2800 MW poskytovat 22 TWh energie ročně, což odpovídá 12 procentům současné poptávky po elektřině v Polsku.

„Energetická bezpečnost je základem fungování státu a tváří v tvář výzvám spojeným s energetickou transformací může pouze jaderná energie poskytnout pevný a stabilní základ v nadcházejících letech. Nejen z hlediska přístupu k levné a čisté energii, ale také z hlediska široce chápaného ekonomického rozvoje země. Realizace projektu, který chce PGE PAK Energia Nuclear realizovat společně s korejskou stranou v Pątnówě, dokonale zapadá do vládních plánů v této oblasti. Přijetí zásadního rozhodnutí pro tento projekt to potvrzuje. Doufám proto, že další realizaci tohoto projektu nic nezastaví ani nezabrání,“ uvedl ministr státního majetku Jacek Sasin.

„Rozhodnutí je v zásadě klíčové pro realizaci výstavby jaderné elektrárny a umožňuje nám postoupit do dalších fází investice. Obdrželi jsme jej za méně než 13 měsíců od podpisu prohlášení o záměru. V případě tak velké investice je to velmi dobrý výsledek. Je to také důkaz odhodlání a dobré spolupráce všech partnerů projektu a potvrzení, že ambiciózní plán spuštění prvního bloku elektrárny do roku 2035 je velmi realistický,“ uvedl Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGE Polska Grupa Energetyczna.

Elektrárna má poskytnout odběratelům levnou a čistou energii a Polsko spolu s obnovitelnými zdroji energie zajistí energetickou bezpečnost a nezávislost,“ dodal Wojciech Dąbrowski.

„Jsem rád, že díky získání rozhodnutí v zásadě budeme moci pokračovat v práci na projektu výstavby jaderné elektrárny v Koninu/Pątnówě. Tato investice je příležitostí pro Poláky, region a především pro nás Poláky – protože jaderná energie je stabilní, čistá a levná energie pro polské rodiny a firmy na několik příštích desetiletí,“ řekl Zygmunt Solorz, hlavní akcionář společnosti ZE PAK a předseda dozorčí rady společnosti PGE PAK Nuclear Energy.

Rozhodnutí Ministerstva klimatu a životního prostředí umožňuje společnosti PGE PAK Energia Nuclear postoupit do další fáze investice, která zahrnuje m.in environmentální a lokalizační studie, zpracování studie proveditelnosti projektu a pokračování jednání o financování investice.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. je účelová společnost společností PGE Polska Grupa Energetyczna a ZE PAK, která se bude podílet na výstavbě jaderné elektrárny v Koninu/Pątnówě ve Velkopolsku. PGE a ZE PAK vlastní každá 50 procent akcií společnosti PGE PAK Energia Jądrowa, což umožňuje zachovat a zajistit podíl státní pokladny na tomto projektu. PGE PAK Energia Nuclear S.A. zastupuje polskou stranu ve všech fázích projektu, včetně realizace situačních a environmentálních studií, získávání financování a přípravy podrobného investičního harmonogramu společně s korejskou stranou, jakož i v následných fázích získávání povolení a správních rozhodnutí.

V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první elektrárna o výkonu 3750 MWe bude postavena v Pomořansku s využitím technologie AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Dohoda, která stanovuje plán na dodávku elektrárny, byla podepsána v květnu společnostmi Westinghouse, Bechtel a PEJ. Zásadní rozhodnutí o tomto projektu bylo vydáno v červenci.

Zásadní rozhodnutí bylo vydáno také pro plán producenta mědi a stříbra KGHM Polska Miedź SA na výstavbu modulární jaderné elektrárny NuScale VOYGR o výkonu 462 MWe, která se bude skládat ze šesti modulů, každý o výkonu 77 MWe.

Nejnovější vývoj v Polsku přichází uprostřed spekulací o tom, kdo sestaví příští vládu po volbách minulý měsíc. Opoziční lídr Donald Tusk se zdá být nejpravděpodobnější, že bude schopen sestavit koalici s dostatečným počtem křesel k sestavení vlády. Zatím není jasné, jaký dopad by případná změna vlády měla na plány země na rychlé přijetí jaderné energie.

Harmonogram prací na přípravě investice v Patnówě-Koninu:

31/10/2022 podpis prohlášení o záměru mezi zástupci vlád Polska a Koreje Podpis dohody o spolupráci mezi zástupci vlád Polska a Koreje: Jacek Sasin, místopředseda vlády a ministr státních aktiv vlády Polské republiky, a Lee Chang-Yang, ministr obchodu, průmyslu a energetiky Koreje

31/12/2022 předběžná studie proveditelnosti potenciální jaderné elektrárny Konin/Pątnów

07/03/2023 podpis předběžné dohody mezi společnostmi PGE a ZE PAK o zřízení společné účelové společnosti pro realizaci projektu výstavby jaderné elektrárny v regionu Konin

08/03/2023 žádost PGE a ZE PAK k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (UOKiK) o založení společné účelové společnosti

29/03/2023 souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se založením společného podniku PGE a ZE PAK, který bude působit v oblasti jaderné energetiky

13/04/2023 vzniká společná účelová společnost PGE a ZE PAK: PGE PAK Energia Jądrowa S.A

16/06/2023 podání žádosti PGE PAK Energia Jądrowa ministerstvu klimatu a životního prostředí o vydání principiálního rozhodnutí

24/11/2023 vydání zásadního rozhodnutí ministerstva klimatu a životního prostředí

(nik)