Zdanění kryptoměn bude mít v letošním roce dvojí režim. Zákonodárci nestihli před začátkem roku schválit novelu, která měla danění příjmů z obchodů s virtuálními měnami, jako je bitcoin nebo ethereum, zrovnoprávnit s ostatními investičními nástroji a až na výjimky je osvobodit od daně 15 procent. Příjmy z prodeje kryptoměn tak budou muset investoři ještě nejméně po část roku danit. Nová pravidla nyní čekají na projednání Senátem. Ministerstvo financí předpokládá, že by mohla vstoupit v účinnost nejpozději v únoru. Odklad způsobí investorům potíže při sestavování daňového přiznání za letošní rok.

Nové zákony důležité pro byznys by měly začít platit vždy od prvního ledna do prvního července. Toto pravidlo zavedla česká legislativa od roku 2020, aby zjednodušila občanům a firmám adaptaci na nové zákony. Často ho ale zákonodárci nedodržují. Jedním z prvních flagrantních příkladů z letošního roku bude i nový režim zdanění kryptoměn, který měl původně platit od ledna. Zákonodárci ho ale nestihli včas schválit.

Poslanecká sněmovna v prosinci přijala pozměňovací návrh, podle něhož drtivá většina ustanovení zákona nabývá účinnosti prvním dnem následujícím po vyhlášení zákona. „Podle současného průběhu legislativního procesu lze předpokládat, že zákon nabude účinnosti někdy na konci ledna nebo na začátku února,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová.

Nový režim může investorům ušetřit miliony

Novela zavádí dvě pravidla pro osvobození převodu kryptoměn od daně z příjmu. Danit podle ní investoři nebudou muset své příjmy z kryptoměn, pokud nepřesáhnout 100 tisíc korun ročně. Na příjmy nad touto hranicí až do částky 40 milionů korun ročně, se bude vztahovat takzvaný časový test. To znamená, že je investoři budou muset zdanit pouze v případě, že je vlastnili méně než tři roky. Pokud je drželi déle, nebudou ani tyto příjmy podléhat dani. Důležité přitom je, že se posuzuje souhrnný hrubý příjem ze všech prodejů kryptoaktiv za kalendářní rok, tedy nikoli zisk, ale celková tržba.

Hraje se o významné částky. „Představme si občana, který má ve vlastnictví kryptoaktiva, která pořídil v roce 2020 za 2 miliony koruna prodá je za 10 milionů korun. Pokud tato kryptoaktiva prodá před účinností zákona, bude muset na dani z příjmů zaplatit téměř1,7 milionu korun. Pokud by ovšem tato kryptoaktiva prodal později, kdy už bude možné aplikovat osvobození, neodvedena dani nic,“ uvádí příklad daňový poradce společnosti KODAP Matěj Nešleha.

Mohlo by vás zajímat

Nový daňový režim se uplatní na příjmy z převodu kryptoměn realizované až ode dne účinnosti zákona. Příjmy z prodejů uskutečněných do té doby, budou muset investoři zdanit, jako tomu bylo v předchozích letech. V daňových přiznáních za letošní rok to bude dělat problémy. „Při zpracování daňového přiznání budeme muset přesně vědět, v jakém okamžiku byl realizován příjem z prodeje kryptoaktiva, neboť na příjmy před nabytím účinnosti zákona nebude možné aplikovat osvobození z titulu splnění časového testu,“ upozorňuje Nešleha. Do kryptoměn a od nich odvozených investičních nástrojů přitom investuje zhruba čtvrtina klientů, kterým KODAP pomáhá sestavovat daňové přiznání.

Podle údajů České kryptoměnové asociace se změna celkově dotkne vyšších stovek tisíc Čechů. „Většina drobných investorů v Česku investuje částky v řádu jednotek až desítek tisíc korun. Významné investice nad miliony korun jsou k vidění u pokročilejších investorů nebo firem,“ upřesňuje předseda asociace František Vinopal.

Zpoždění ukousne Česku i z růstu HDP

Nový daňový režim je důležitý také pro zdravé fungování investičního trhu. Bitcoiny a další virtuální měny už tak nebudou znevýhodněny oproti jiným investičním nástrojům. Česko tímto krokem následuje země jako Německo, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko, kde už obdobný přístup funguje. Očekává se, že jasná pravidla povedou k vyšší důvěře v odvětví a zlepší jeho atraktivitu pro nové subjekty.

Fakt, že se zákon nepovedlo schválit před koncem roku, je tak pro celou kryptoměnovou branži a pro investory špatnou zprávou. „Právní prostředí v oblasti kryptoaktiv zůstává nadále nejasné. To může zpomalit rozvoj trhu a způsobit nejistotu mezi domácími i zahraničními investory, kteří často preferují jurisdikce s jednoznačnou legislativou,“ varuje Vinopal. Opožděné přijetí novely podle něj může Česko připravit o ekonomický růst v řádu desítek miliard korun.