Předpovědi Ekonomického deníku se naplnily. Management OKD podal na svoji firmu návrh na insolvenci a reorganizaci. Firma nemá dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky.
„Představenstvo společnosti OKD rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost,“ sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Podnik bude dál v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit.
„Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům,“ uvedl po jednání představenstva jeho předseda, generální ředitel OKD Dale Ekmark.
Mohlo by vás zajímat
„Rozhodnutí je plně v rukou představenstva OKD. Investoři nemohou OKD udílet rady ani pokyny. Je nám líto, že situace zašla tak daleko, když jsou investoři ochotni se s vládou dohodnout a navíc předložili řadu návrhů k záchraně OKD,“ říká Roman Pařík, tiskový mluvčí investorů. Investoři a jejich poradci jsou nadále ochotní se s vládou kdykoli sejít a pokusit se nalézt konsenzuální řešení, které je z právního hlediska možné i po podání insolvenčního návrhu.
Společnost OKD se dostala do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.
OKD má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků, 2500 zaměstnanců dodavatelských firem a 200 agenturních pracovníků. Uzavření společnosti by ale mělo vliv i na tisíce míst v návazných profesích. Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji činil na konci března 8,3 procenta, bez práce bylo více než 70.000 lidí.
Kromě zaměstnanců OKD jsou totiž ohroženi i ti z firem, jejichž jediným odběratelem je právě těžební společnost. To se týká například společnosti Veolia Průmyslové služby, jež dodává do doků OKD dusík. Firma přitom v loňském roce podepsala s OKD spolupráci do roku 2020, ročně dodává kolem 40 milionů kubíků dusíku. Celkově se počet „navazujících“ zaměstnanců odhaduje na 8-10 tisíc.
Vlastník čelí žalobě minoritního akcionáře
Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy dnes podala trestní oznámení na zástupce společnosti OKD, New World Resources (NWR) a skupiny Ad Hoc Group (AHG) pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání české vlády. Podáno bylo na Okresní státní zastupitelství v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. ČTK to dnes sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. OKD dnes podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh.
Arca Capital je minoritním akcionářem NWR, majitele OKD. Podle svého vyjádření má ve firmě 3,44 procenta, dalším objemem akcií disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody zveřejnit nechce.
„Skupina AHG a vedení společností NWR a OKD zneužívají značné celospolečenské citlivosti situace a tíživého hospodářského stavu společnosti OKD, který ale svým předchozím jednáním samiy způsobily zneužíváním svého postavení k vytunelování společnosti OKD skrze podezřelé refinancování úvěrů a vyplácením zcela nadměrných dividend,“ uvedla dnes Arca.
Podle Krúpovy skupiny předkládají vlastníci dolů vládě návrhy řešení OKD za nevýhodných podmínek, které spočívají především ve finanční pomoci ze strany státu. „Z této varianty řešení by však měli především prospěch nikoliv situací ohrožení zaměstnanci společnosti, ale právě skupina AHG a vedení OKD a NWR,“ dodala Arca.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dříve uvedl, že AHG požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč). Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu.
Krúpa se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. V polovině dubna nabídl skupině AHG, novému majiteli NWR, že od ní firmu koupí. AHG uvedla, že mu OKD neprodá, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou.
Následně pak Krúpa AHG vyzval, aby ho zvolila do dozorčí rady OKD. V dopise, který Arca adresovala mluvčímu AHG Romanu Paříkovi, Krúpa mimo jiné vybízel k zapojení skupiny Arca do restrukturalizace OKD. Naposledy minulý týden pak vyzval dopisem členy představenstva a dozorčí rady černouhelné firmy, aby získali od bývalých majitelů OKD zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy z let 2006 až 2012. Podle skupiny činí 40 miliard korun.
chl, čtk
K tématu čtěte: