INZERCE

OECD: Vývoj v eurozóně pozitivně ovlivní globální ekonomiku

Vývoj v zemích eurozóny přispívá k pozitivnímu odhadu vývoje globální ekonomiky. Vyplývá to z aktuální zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). 

Hlavní ekonomický indikátor OECD, jehož průměrná hodnota je daná stem bodů, po zveřejnění podrobností o fungování kvantitavního uvolňování vystoupil o sedm desetin bodu. Podle OECD „aktuální vývoj v eurozóně může mít uklidňující vliv na trhy,“ píše tisková agentura Reuters.

Stabilizace eurozóny, za kterou stojí nedávné jednání Evropské centrální banky v Nikósii, podle OECD přispěje i ke klidu na trzích zemí, pro jejichž ekonomiky je eurozóna klíčovým partnerem. Indikátor ekonomického vývoje OECD pro bohaté ekonomiky se zvýšil ze 100,3 na 100,4, čínský indikátor se zvýšil z 99 na 99,1 bodu. Indikátor USA je stabilní na 100,2 bodech, japonský na 99,8. Rostly i indikátory hlavních evropských národních ekonomik, u Německa o desetinu procenta na 99,7 bodu a ve Francii o stejnou hodnotu na 100,6. Italský indikátor se zvýšil o dvě desetiny procenta na 100,2 bodu, což třeba podle Business Insideru souvisí s dobrými vyhlídkami pro tamní zbrojařské koncerny jako je OTO nebo Ansaldo. Naopak pokles vykazuje ekonomická předpověď ruskou ekonomiku. Její beztak podprůměrný index 99,5 poklesl na 99,3.

OECD koordinuje ekonomickou a sociálně-politickou spolupráci členských zemí, zprostředkovává nové investice, prosazuje liberalizaci mezinárodního obchodu. Cílem OECD je napomáhat k dalšímu ekonomickému rozvoji, potlačení nezaměstnanosti, stabilizaci a rozvoji mezinárodních finančních trhů.

-of-