Případ údajné šikany, mobbingu a čistky na úřadu práce graduje. Odvolaný ředitel generálního ředitelství úřadu práce Viktor Najmon žaluje u Okresního soudu v Hradci Králové lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského kvůli výrokům, které vůči Najmonovi učinil veřejně ve sdělovacích prostředcích, když hájil kroky svého stranického šéfa – ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Na případ údajné šikany, mobbingu už Ekonomický deník poukazuje od konce uplynulého roku.

O vyšetřování podezření ze šikany a mobbingu, které se má týkat Jurečkovy náměstkyně Kateřiny Sadílkové a její podřízené Marcely Ottové, informoval Ekonomický deník ZDEZDE a ZDE.

Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona následnou čistku provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka podle Najmona chtěl, aby na úřad dosadil jeho lidi, dále mu pak nabídl mimořádnou odměnu – pokud v klidu odejde. V opačném případě měl dle Najmona dostat špatné služební hodnocení a bude mít problém najít jinou práci. Vyplynulo to z nahrávky rozhovoru, kterou si Najmon pořídil, když tušil, že jej nový ministr po dlouhodobé kritice propustí, a chtěl se na to připravit, na kterou upozornil deník Mladá Fronta Dnes.

Podrazák, lhář, bezcharakterní, nekompetentní?

Případ má vyjma brutální čistky ve vedení republikového úřadu práce i mediální dohru. Viktor Najmon se prý projevil „jako podrazák“, který vystřiženou část rozhovoru pustil do opozičního média a snaží se ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) zdiskreditovat. Tak v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hodnotil kauzu kolem „držhubného“ pro bývalého generálního ředitele Úřadu práce (ÚP) europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Eurposlanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Foto: Tomáš Zdechovský

„Žalovaný učinil několik výroků ve vztahu k mé osobě, a to veřejně ve sdělovacích prostředcích, zejména v pořadu 360° na CNN Prima NEWS a které byly následně publikovány v rámci článků zveřejněných na webových stránkách CNN Prima NEWS i dalších médií, např. článek ze dne 24.3.2023 s názvem
´Najmon je podrazák. Tak mu Jurečka neměl nabízet peníze, pohádali se politici ve studiu´. Na předmětný pořad pak žalovaný také odkazoval na svém účtu na sociální síti Twitter. V rámci uvedeného pořadu 360° na CNN Prima NEWS, žalovaný mimo jiné uvedl: ´Viktor Najmon se projevil jako podrazák, který vystřiženou část rozhovoru pustil do opozičního média a snaží se ministra Mariana Jurečku zdiskreditovat.´ Zdůraznil jste, že ´Dnes (v pátek, pozn. red.) jsem měl možnost hovořit se sedmi právníky, specialisty na pracovní právo. Všichni mi řekli, že postup Jurečky byl v mezích zákona, žádným způsobem ho nepřekročil. Najmon se projevil jako podrazák, který vystřihnutou část rozhovoru pustil do opozičního média Andreje Babiše (ANO). Tato část je omílána vůči Jurečkovi a je zde snaha ho zdiskreditovat,´ a následně uvedl, že ministr je dle žalovaného příliš slušný člověk a ´nedopustil se ničeho protiprávního. Najmon opakovaně lže. Myslím, že by měl mlčet a přestat s touto kampaní. To, co předvedl s tajnou nahrávkou, je z mého pohledu absolutně za červenou hranou,´ a dále např. ´Pan Najmon je člověk, který měl skončit okamžitě´, ´Já bych pana Najmona vyrazil hnedka, ten člověk byl absolutně nekompetentní, svoji práci nezvládal a ten člověk opravdu je bezcharakterní, …, a ten člověk opakovaně lže do médií…,´stojí v žalobě Najmona na Zdechovského.

„Výroky žalovaného považuji za zcela zásadně úmyslně poškozující a znevažující moji osobu a mé dobré jméno. S jednoznačným motivem zastrašit mne nebo kohokoliv, kdo by se mne zastal. V tomto případě především nejvyšší státní tajemník, který má o mém opravném prostředku rozhodnout. Jednání žalovaného tak vnímám rovněž jako jednoznačnou snahu o ovlivňování nejvyššího státního tajemníka v rámci jeho rozhodování o mém odvolání. V rámci svých výroků a příspěvků mne žalovaný neváhal přímo jmenovat a není tedy pochyb, že byly jeho urážky míněny přímo vůči mojí osobě. Domnívám se, že žalovaný svými výroky porušil právní předpisy, a to především týkající se ochrany osobnosti. Navíc jsem přesvědčen, že žalovaný není jakkoliv kompetentní vyjadřovat se k mému působení jako generálního ředitele Úřadu práce ČR, kdy jsem s ním v rámci výkonu mé profese nikdy nebyl v jakémkoliv profesním propojení, vyjma toho, že jsem vyhověl jeho žádosti ve věci známé žalovaného v roce 2021. Pomlouvačná a nepravdivá tvrzení žalovaného navíc podněcují k šíření dezinformací vůči mojí osobě. Výroky žalovaného považuji za velice dehonestující a jako snahu o vyvíjení dalšího nátlaku na moji osobu. K tomu doplňuji, že výroky žalovaného nepoškozují pouze moji osobu, a to mimo jiné v osobním, ale i profesionálním životě, ale poškozují zásadním způsobem i mou rodinu. Z uvedeného je zjevné, že žalovaný, který je navíc poslancem Evropského parlamentu, vykazuje nebezpečné tendence schvalovat porušování ústavního pořádku ČR a zákonů České republiky, popírá ochranu whistleblowerů a aktuálně podporuje bezdůvodnou zvůli státní moci, kvůli které byl přijat zákon o státní službě,“ pokračuje Najmon.

V návaznosti na výše uvedené skutečnosti Najmon zaslal europoslanci Zdechovskému předžalobní upomínku s výzvou k omluvě a náhradě finančního zadostiučinění ve výši 100 000 korun.

Mohlo by vás zajímat

Čtrnáctého dubna pak Najmon jsem obdržel reakci na předžalobní upomínku, kterou europoslanec učinil
prostřednictvím právního zástupce.

„Zde žalovaný uvedl, že jeho výroky mají údajně představovat legitimní hodnotící soudy a oprávněnou kritiku mé osoby, která má mít údajně dostatečný pravdivostní základ. S tímto nemohu souhlasit. Žalovaný ve své reakci odkázal na četné judikáty, které ovšem považuji k dané věci za naprosto nepřiléhavé,“ reaguje Viktor Najmon.

„Je pak dosti vypovídající, že dne 20. 4. 2023 byla zveřejněna tisková zpráva KDU-ČSL ve věci bezdůvodných obvinění a hrubé urážky s tím, že ´Primárně jde o křivá obvinění opakovaně pronesená v Poslanecké sněmovně ve dnech 4. a 5. dubna 2023, kdy Andrej Babiš bez jakýchkoliv důkazů tvrdil, že se strany KDU-ČSL a ČSSD v roce 2009 nelegálně obohatily na úkor České pošty. Tyto dehonestující výroky nelze jakkoliv dokázat, žádnou takovouto kauzu Policie ČR nikdy nevyšetřovala, a jde proto o účelovou lež a záměrné poškození dobrého jména politických konkurentů.´ Z předmětné tiskové zprávy dále vyplývá, že je ze strany KDU-ČSL, jejímž je žalovaný členem, domáhá veřejné omluvy a zaplacení pokuty ve výši 30 000 korun. Lze tak v podstatě shrnout, že žalovaný a KDU-ČSL zastávají stanovisko, že pokud je osočen někdo z jejich řad, tak se jedná o porušení práva, avšak v opačném případě by měla strana, která je osočena, také porušení práva strpět. Právě jako je tomu v mém případě. Ze strany členů vládní politické strany KDU-ČSL dochází ke zneužívání postavení, která jim byla svěřena, navíc při ignorování zákona. Sami pak neváhají ve shodné situaci, když se jim to hodí, naopak útočit na zákonem garantovaná práva a kohokoliv, kdo jim není po vůli,“ uvedl dále Najmon.

„Zdůrazňuji, že jsem státním úředníkem a nejsem dle mého názoru veřejnou osobou. Výroky žalovaného k mé osobě se jednoznačně netýkaly pouze mého výkonu funkce generálního ředitele ÚP ČR, o kterém však žalovaný nemá z titulu své funkce žádné relevantní a souhrnné informace, když jak jsem uvedl, jsem s žalovaným nebyl při výkonu své funkce v žádném služebním propojení. Výroky žalovaného však lze označit za cílené a vědomé urážky mé osoby. Toto nelze dle mého názoru tolerovat. Navíc z úst poslance Evropského parlamentu, který má značnou schopnost ovlivnit veřejné mínění. Jednou ze základních složek osobnosti, které jsou chráněny právem, je i lidská důstojnost. Důstojnost jako taková je jakýmsi měřítkem vzájemného lidského chování, přičemž je zakázané každé jednání, které důstojnost druhé osoby snižuje. Žalovaný však svým jednáním moji důstojnost jednoznačně snížil a navíc tak učinil zcela úmyslně,“ tvrdí Viktor Najmon.

„Dle mého názoru by pouhá omluva, s ohledem na závažnost výroků žalovaného vůči mé osobě, nebyla dostačující. Proto žádám touto žalobou omluvu a dále finanční zadostiučinění. K navrhovanému finančnímu zadostiučinění ve výši 100 000 Kč uvádím, že tuto částku považuji za minimální, a to jednak s ohledem na závažnost výroků žalovaného vůči mé osobě, ale rovněž s ohledem na dosah vůči veřejnosti, na němž se i sám žalovaný svými příspěvky na sociálních sítích Facebook a Twitter přímo přičinil. Výroky žalovaného tak měly celoplošnou působnost a velkou intenzitu, když byly ze strany žalovaného vedeny zcela záměrně s úmyslem mne co nejvíce poškodit,“ uzavírá v žalobě na europoslance úředník.

„Pan Najmon se chce tímto krokem pouze zviditelnit. Když vstoupil do mediálního prostoru a začal dávat rozhovory, musí unést také kritiku. To se mu ovšem nelíbí. Předžalobní upomínky se nebojím. Další kroky řeším se svou advokátkou,“ sdělil v reakci na právní kroky Viktora Najmona europoslanec Tomáš Zdechovský.

Jan Hrbáček