INZERCE

Ministři Petr Hladík a Marian Jurečka spolu s ředitelem SFŽP Petrem Valdmanem oznamují novou vlnu kotlíkových dotací. Foto: MŽP

Odloženo! Ekonomická ministerstva se neshodla, jak použít miliardové výnosy z povolenek

Vláda ve středu přerušila jednání o novele zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Po jednání ministrů to uvedl ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. Ukazuje se, že spory mezi ministerstvy v otázce, jak využít desítky miliard korun z prodeje emisních povolenek, přetrvávají.

„Ještě jsou tam nějaké věci, které musí ministři prodiskutovat. Takže se k návrhu vrátí někdy v průběhu ledna,“ řekl Šalomoun. Dodal, že prošel pouze poslanecký návrh obsahující změnu data, ke kterému musejí podniky spotřebované povolenky vyúčtovat a odevzdat. Dosud platil termín k 30. dubnu, nově to má být 30. září. Otevírá se tak cesta ke schválení tohoto posunu ve sněmovně ve zrychleném režimu.

Platit staré fotovoltaiky? To nejde

Připomínkové řízení k návrhu novely, kterou zpracovalo ministerstvo životního prostředí vedené Petrem Hladíkem, bylo celkem bouřlivé – a také dlouhé. Připomínkové řízení proběhlo již v červnu a ani po šesti měsících se nepodařilo dosáhnout shody. Ministerstvo průmyslu a obchodu i ministerstvo financí požadovaly, aby výnos z dražby povolenek byl příjmem státního rozpočtu a hradily se z něj hlavně provozní dotace pro dříve postavené obnovitelné zdroje energie.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) upozorňuje, že takové použití peněz není dle nových unijních pravidel možné. „ČR má povinnost využít výnosy z aukcí povolenek v souladu se směrnicí a MŽP jako gestor musí zajistit, že se tak stane. Pokud by byly výnosy příjmem státního rozpočtu, na jehož výdajovou stránku nemá přímý vliv, nešlo by o dostatečnou transpozici směrnice,“ uvedlo MŽP.

Hladíkovo ministerstvo dále připomnělo, že použití výnosu z povolenek na provozní podporu již existujících zdrojů zelené energie není od letošního roku možné. Na tento fakt již dříve upozornil také Ekonomický deník. Finanční podporu – investiční nebo provozní – lze vyplácet pouze nově postaveným „zeleným“ elektrárnám.

Do rozpočtu státu, nebo SFŽP?

Proti záměru, aby výnos z prodeje povolenek směřoval výhradně do rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP), nesouhlasilo ani ministerstvo financí. Úřad vedený Zbyňkem Stanjurou by chtěl miliardové výnosy z povolenek získat do státního rozpočtu a až poté přidělit na různé ekologické investice v souladu s unijní směrnicí. „Výnosy z dražeb povolenek nemají sloužit k financování rutinních výdajů státu, ale k plnění dekarbonizačních cílů,“ upozornilo MŽP.

Aby i ostatní měli možnost dohlížet na dělení peněz z povolenek, navrhlo MŽP zřízení Výboru pro využití peněžních prostředků z dražeb povolenek s účastí zástupců všech ekonomických ministerstev. Ministerstvo financí to neuspokojilo. „Vzhledem k šíři aktivit, které mohou být z výnosů dražeb povolenek, z Modernizačního fondu a Sociálního klimatického fondu podporovány, nepovažujeme zřízení Výboru přímo v zákoně coby poradního orgánu jediného člena vlády za účelné,“ uvedlo během připomínkového řízení.

Také ministerstvo dopravy narazilo se svým požadavkem, aby 30 procent výnosů z dražby povolenek směřovalo do Státního fondu dopravní infrastruktury. MŽP v reakci na tento požadavek uvedlo, že se chystá použít deset procent z 500 miliard korun v Modernizačním fondu na projekty v oblasti čisté mobility.

Střet o 200 až 300 miliard korun

Jak Ekonomický deník již dříve upozornil, hraje se zde o opravdu velký balík peněz. Při průměrné ceně povolenky 80 eur za tunu CO2 vychází výnos pro Českou republiku v letech 2021 až 2030 na celkem 193 miliard korun. Ve druhé variantě, počítající s průměrnou cenou povolenky 100 eur, počítá MŽP s výnosem v objemu 316 miliard korun.

David Tramba