INZERCE

Rusové utáhli kohouty a plyn do Německa i dalších zemí přestali vyvážet. Foto: Pixabay (autor Wilfried Pohnke)

Obchodník s plynem Vemex už nemá ruského vlastníka. Nový německý majitel zatím váhá, co s ním

Další známá česká společnost již dnes nemá ruského vlastníka. Jako většinový vlastník plynárenské firmy Vemex byl v únoru v Obchodním rejstříku zapsán německý státem vlastněný podnik SEFE Securing Energy for Europe GmbH. Další osud Vemexu, který do roku 2017 patřil mezi největší obchodníky s plynem na českém trhu, však zůstává nejistý.

Ekonomický deník oslovil společnost SEFE, aby se vyjádřila ke svému budoucímu působení na českém trhu. Z berlínské centrály SEFE však přišla jen stručná a obecná odpověď. „SEFE v současné době vyhodnocuje své podnikatelské plány pro český trh. Vyhodnocování stále pokračuje a proto jej nemůžeme blíže komentovat,“ uvedlo na dotazy tiskové oddělení SEFE.

SEFE Securing Energy for Europe (zkráceně SEFE) je bývalý Gazprom Germania, ve kterém loni v dubnu převzalo správu německé ministerstvo ekonomiky a klimatu. To se tak rozhodlo, aby zajistilo dodávky zemního plynu do Německa i dalších zemí poté, co Gazprom přestal dodávat dohodnuté objemy plynu. V červnu následovala změna názvu firmy a v polovině listopadu se německá vláda stala jediným akcionářem SEFE.

Spolu s tím převzala německá vláda i dceřiné firmy, které měl Gazprom Germania v dalších evropských zemích. Z českého pohledu je nejzajímavější Vemex, ve kterém měla německá pobočka Gazpromu 67procentní podíl. Zbývajících 33 procent podílu ve Vemexu stále drží Gazprom prostřednictvím rakouské firmy Centrex Europe Energy & Gas. Jednatelem Vemexu je podle Obchodního rejstříku stále Rus Viacheslav Salychev s trvalým bydlištěm v Německu.

Vzestup a pád Vemexu

Vemex založili tři původem ruští byznysmeni v roce 2001. Nejznámějším z nich byl Vladimir Ermakov, který i po prodeji podílů Gazpromu zůstal v pozici jednatele firmy. Vemex jako první prolomil monopol bývalého Transgasu na dovoz ruského zemního plynu do České republiky a díky příznivé cenové nabídce si našel široký okruh odběratelů z řad velkých dodavatelů plynu a velkoodběratelů. V letech 2008 až 2014 kontroloval až 8 procent trhu s plynem v Česku.

Jenže příběh této firmy skončil dost trapně. Vemex začal obchodovat s podvodníky, kteří se neobtěžovali odvést českému státu daň z přidané hodnoty. Dlužnou částku 430 milionů korun musel na konci roku 2015 uhradit Vemex. V uvedeném roce podnik vykázal zhruba půlmiliardovou ztrátu, následoval odliv zákazníků. Ředitel Ermakov byl na jaře 2016 odvolán z funkce (později pak v lednu 2021 zemřel po nákaze koronavirem), ale ani výměna vedení už podnik nezachránila.

Od počátku roku 2018 tak Vemex fungoval už jen jako „zombie“ firma s omezenou působností. Ve výroční zprávě za rok 2020 zmiňuje dva důvody existence: správu podílu v dceřiné firmě Vemex Energie a soudní spor s českým státem o výši dlužné daně. Finanční správa v tomto sporu ustoupila a v prosinci 2021 zrušila většinu z dodatečných platebních výměrů.

Otazník nad dceřinou Vemex Energií

Dceřiný podnik Vemex Energie stále funguje, zaměřuje se dodávky energií domácnostem a jiným maloodběratelům. Letos v lednu dodával elektrickou energii do 11 410 odběrných míst a zemní plyn do 6320 míst. Fakticky se jedná o společný podnik, ve kterém má Vemex 51procentní podíl a zbývajících 49 procent drží česká energetická skupina GEEN.

Vztahy mezi oběma akcionáři byly v minulosti napjaté a GEEN neměl na fungování firmy skoro žádný vliv. Po změně vlastníka Vemexu projevil GEEN Holding dle dobře informovaného zdroje Ekonomického deníku zájem o odkup majoritního podílu ve Vemex Energii, avšak zatím se z Berlína nedočkal žádné reakce.

David Tramba