INZERCE

Obce zadaly do registru přestupků přes 13 tisíc záznamů a vydaly 5211 značek na přání

Rekordní počet založených datových schránek, vydávání registračních značek na přání či péče o 10872 opatrovanců. To vše mají za sebou úředníci obcí a měst v loňském roce. Všechno shrnuje Výroční zpráva o stavu veřejné správy za rok 2016, vypracovaná zaměstnanci Ministerstva vnitra ČR. 

Asistovaná služba kontaktních míst veřejné správy Czech POINT je již několik let neodmyslitelnou součástí života občanů ČR. Je dostupná na více než 7 800 místech po celé republice a na mnoha zastupitelských úřadech. V roce 2016 byl překročen počet 16 milionů vydaných výpisů. Současně byl založen rekordní počet 57.077 datových schránek. Tyto a další údaje vyplývají z Výroční zprávy o stavu veřejné správy v roce 2016. Vypracovali ji zaměstnanci ministerstva vnitra a nyní ji ministr Milan Chovanec (ČSSD) předkládá svým vládním kolegům.

Ze zprávy se například dozvíme, že v roce 2016 obce poprvé obdržely příspěvek na financování agendy veřejného opatrovnictví. „Přesně 1 160 obcí si rozdělilo 315 288 000 Kč na financování péče o 10 872 opatrovanců. Obce tak nahrazují péči rodiny o osoby s omezenou způsobilostí k právním úkonům, zajišťují občanům pomoc při jednání s úřady, ubytování, nakupování, návštěvy u lékaře a jiné životní situace,“ uvádí se ve zprávě.

Novinkou bylo také zavedení celostátní evidence přestupků (novela zákona č. 204/2015 Sb.) Do něj se vkládají vybrané kategorie přestupků. Za první tři měsíce chodu bylo do systému zapsáno na 13.539 přestupků. Cílem evidence přestupků je efektivnější postih recidivy, zvýšení informovanosti a využitelnost pro prevenci.

Do centrální evidence se zapisují zákonem stanovené údaje o osobách, které byly pravomocně uznány vinnými spácháním přestupku. „Evidence se týká pouze vybraných kategorií přestupků. S cílem vyloučit retroaktivní použití evidence bylo stanoveno, že se zapisují pouze pravomocná rozhodnutí o přestupcích spáchaných ode dne nabytí účinnosti uvedené novely – tj. od 1. října 2016. Zápis provádí do pěti pracovních dnů správní orgán, který o přestupku rozhodoval v posledním stupni. V případě, kdy o uložení pokuty rozhodla v blokovém řízení obecní policie, zápis provádí příslušný obecní úřad,“ vysvětlují úředníci v materiálu pro vládu. Evidenci přestupků vede Rejstřík trestů při Ministerstvu spravedlnosti, odděleně od databáze pravomocně odsouzených osob.

 

Právní předpis Počet přestupků
Zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních 146
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích 13 339
Zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti 1
Zákon č. 99/2004 Sb., o rybářství 53
Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti 0
Celkem 13 539

 

Asi nejviditelnější novinkou je možnost získat registrační značky na přání. „V roce 2016 mohli majitelé vozidel poprvé požádat o individualizované značky. Celkem jich tuto možnost využilo 5.211,“ uvádí ministerská zpráva. Těm, které se pohybují na silnicích a nejkřiklavějším z nich se věnuje speciální facebooková stránka.

Veřejnoprávní smlouvy častěji, než se čekalo

Obce, které nemají dostatečné personální kapacity nebo nejsou jinak schopné agendu přenesené působnosti zabezpečit, mají možnost uzavírat veřejnoprávní smlouvy (také „VPS“). Ve své podstatě jde o delegaci úkolů na jinou obec na základě dobrovolné smlouvy a využití tamější úřednické kapacity. Podmínkou je, aby se obě obce nacházely ve stejném správním obvodu obce s rozšířenou působností a získaly souhlas příslušného krajského úřadu. V případě, kdy veřejnoprávní smlouvu uzavírají dvě obce s rozšířenou působností, vydává souhlas Ministerstvo vnitra. „Z pohledu zákonodárce by k uzavírání veřejnoprávních smluv mělo docházet spíše výjimečně, a to účelně a za specifických okolností do té doby, kdy si obec vytvoří vlastní kapacitu pro řádný výkon svěřené agendy přenesené působnosti. Skutečnost je ovšem spíše opačná, na některé agendy jsou veřejnoprávní smlouvy využívány v podstatě standardně, a to kvůli omezeným personálním kapacitám reálně agendu vykonávat,“ konstatují ministerští úředníci trend v regionech.

 

Počet veřejnoprávních smluv dle MV ČR

Nejvíce veřejnoprávních smluv je uzavřeno mezi obcemi v Jihomoravském kraji (983), Kraji Vysočina (961) a Plzeňském kraji (758), naopak suverénně nejméně je tato možnost spolupráce mezi obcemi využívána obcemi v Karlovarském kraji (52). Údaje v zásadě korespondují s počty obcí v jednotlivých krajích. V Karlovarském kraji je nejmenší počet obcí ze všech vyšších územních samosprávných celků, v Jihomoravském kraji třetí nejvyšší, v Kraji Vysočina druhý nejvyšší, přičemž z velké části se jedná o obce malé

Typickými oblastmi jsou: přestupková agenda (4 982 veřejnoprávních smluv), zápis údajů do informačních systémů (703), sociálně-právní ochrana dětí (546), pozemní komunikace (410) či evidence obyvatel (386 veřejnoprávních smluv).

V roce 2016 došlo také ke změnám v územním členění, zde přinášíme přehled:

  • zrušením voj. prostoru Brdy došlo k připojení území do CHKO Brdy a jeho rozdělení mezi Plzeňský a Středočeský kraj.
  • v Jihočeském kraji vznikla oddělením od voj. újezdu Boletice obec Polná na Šumavě. Spadá do správního obvodu ORP a POÚ Český Krumlov;
  • v Karlovarském kraji nově vznikly oddělením od voj. újezdu Hradiště obce Bražec, která spadá do správního obvodu ORP a POÚ Karlovy Vary a obec Doupovské Hradiště, která spadá do správního obvodu ORP a POÚ Ostrov;

v Olomouckém kraji vznikly oddělením od voj. újezdu Libavá Město Libavá, která spadá do správního obvodu ORP a POÚ Šternberk, obec Kozlov, která spadá do správního obvodu ORP a POÚ Olomouc a obec Luboměř pod Strážnou, která spadá do správního obvodu ORP a POÚ Hranice.

 

Jiří Reichl