Vstup společnosti NWR na Pražskou burzu se ukázal jen jako dočasně úspěšný. Společnost doplatila na levné uhlí a nyní stojí prakticky před krachem.
Píše se duben 2008 a společnost New World Resources (NWR) oznamuje vstup na Pražskou burzu. Postupně přitom propuká celosvětová krize, zároveň však také rostou ceny komodit na světových trzích. Objevují se dokonce předpovědi vysoké inflace, někteří známí ekonomové dokonce předpovídají run na dolar. Důvodem byly jednotlivé kroky centrálních bank, především Federálního rezervního systému, který se snažil krizi vyřešit kvantitativním uvolňováním, respektive masivním odkupem toxických aktiv prostřednictvím tištěním peněz. Do toho u Spojených států enormně roste zadlužení.
Cena uhlí musí přece růst…
V takovém nejistém prostředí, kdy akciové trhy zaznamenávají prudké pády, začíná převládat názor, že komodity představují značnou jistotu. Do popředí se dostává například investor Jim Rogers se svou knihou Žhavé komodity, která vypovídá nepřekvapivě o tom, jakou slibnou budoucnost mají právě komodity. V této době se objevují i predikce Goldman Sachs, které varují před tím, že cena ropy překročí 200 dolarů za barel. Další analytici zase sází na zlato, které se má dostat nad 2000 dolarů za unci. A samozřejmě velká poptávka je také po uhlí, především kvůli dynamickému růstu čínské ekonomiky. Není tedy divu, že 5 let před vstupem NWR na burzu podražilo uhlí sedminásobně s tím, že hlavní zdražování začalo po roce 2006!
Od analytiků se také objevují předpovědi, že ceny uhlí budou nadále růst, cílové ceny NWR proto nastavují hodně vysoko. Zdeněk Bakala se také může opřít o svůj mediální kolos Economia, kde se pravidelně o společnosti NWR referuje.
Čtěte: NWR: CHCEME VLÁDNÍ POMOC NEJEN PRO PASKOV, ALE PRO CELÉ OKD
Akciové rally a poté už jen pád
Není tedy divu, že vstup na burzu byl skutečným trhákem. Emise byla dokonce 7,3krát přepsána. Bakala prodal akcie těžební společnosti NWR za 425 korun za akcii – primární emise tak ocenila společnost na 110 miliard korun a přes noc se Bakala stal jedním z nejbohatších lidí u nás. Navíc se zdá, že investoři udělali nákupem této akcie dobře. Akcie začaly pozvolně stoupat a dokonce překonaly hranici 600 korun.
Poté už zažily jen pozvolný pád, který byl akcelerován špatnými finančními výsledky firmy. „Ačkoli měl těžař v roce 2009 podle analytického průměru vydělat něco přes 600 milionů eur, hospodářský marasmus se ve výsledovce odrazil více, než kdokoli z investorů čekal. Už pololetní účet za krizový prolog zaplatilo NWR ztrátou čtyřiceti milionů eur. Výsledkem pro akcionáře NWR tak byla tragická bilance jejich investice. Už na konci upisovacího roku 2008 stála jedna akcie 73 korun, investoři tak během osmi měsíců prodělali 82 procent vkladu,“ psalo se v časopisu Euro.
Kdo za to může?
Ukazuje se, že hlubinná těžba uhlí není příliš rentabilní, společnost je silně zadlužená a neumí svoje strojní zařízení vhodně využívat. Odbory, ale i odborníci, svalovali vinu na management.
Počínání manažerů například reflektuje rok 2014, za který si šéfové společnosti NWR přišli na přibližně 93 milionů korun, jedná se tak o 16 % procent celkové vygenerované ztráty za rok 2014. „Výše odměn odpovídá náročnosti a odpovědnosti vedoucích pozic a zajišťuje udržení kvalitních manažerů,“ řekl k výši odměn pro časopis Euro mluvčí NWR Radek Němeček. Největší krajíc odměn si vyplatili ředitelé Gareth Penny a Marek Jelínek (60 milionů), další významnou část získal například tehdejší poradce a nynější europoslanec Pavel Telička.
Manažeři možná neposkytovali správné informace
Chyba ale podle některých byla při samotném vstupu na burzu, kdy společnost neposkytovala investorům zcela správné informace: „Máme několik indicií a důkazů, že ve společnosti NWR a OKD došlo k řadě pochybení,“ řekl pro týdeník Euro spolumajitel firmy Arca miliardář Pavol Krúpa. Manažeři NWR před primárním úpisem akcií na burze podle něj poskytovali příliš optimistické údaje o stavu společnosti. Arca chce rovněž prověřit způsob, jakým společnost naložila s 40 000 hornickými byty, které dříve patřily společnosti OKD Byty.
Čtěte: ANALÝZA: FIRMA RPG, BAKALA A PRIVATIZACE. KDE JE PRAVDA?
NWR se také nepovedlo převzetí polského dolu Bogdanka, kde nabídla příliš nízkou nabídku, ač byla silná očekávání, že se to povede. Hvězda NWR vyhasla velmi rychle a pokud investor držel akcie této společnosti od vstupu na burzu do dnešních dní, pak přišel o více než 99 % svých prostředků. V současnosti se totiž akcie obchodují za pouhý desetník.
Arsen Lazarevič