Vedení syrských povstalců, kteří v neděli svrhli režim prezidenta Bašára Asada, v úterý jmenovalo novým premiérem Muhammada Bašíra. Ten v televizním projevu podle agentury Reuters oznámil, že byl vedením přechodné vlády pověřen do 1. března 2025. Přechodná vláda bude podle Bašíra pracovat „až do chvíle, kdy bude zahájen ústavní proces“ a vytvořena nová vláda, uvedla agentura AFP.
Bašír od ledna zastával pozici premiéra takzvané Syrské vlády spásy v Idlibu, tedy na území kontrolovaném islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které na konci listopadu zahájilo úspěšnou ofenzivu proti Asadově vládě. V letech 2022 až 2023 byl v této vládě ministrem rozvoje. Na Aleppské univerzitě vystudoval elektrotechniku a na Univerzitě v Idlibu islámské právo šaría. Narodil se v roce 1983 v provincii Idlib, je sunnitským muslimem.
V pondělí se k debatě o předání moci sešli vůdce HTS Abú Muhammad Džúlání (občanským jménem Ahmad Šara), Muhammad Bašír a dosavadní premiér Muhammad Ghazí Džalálí, kterého do funkce jmenoval v září Asad. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971.
V roce 2011 v zemi propukly protirežimní protesty, které Asadova vláda krvavě potlačila. Začala občanská válka, která si podle odhadů vyžádala kolem 600 tisíc lidských životů. Dalších téměř 12 milionů obyvatel, což je více než polovina předválečné populace, většinou trvale opustilo své domovy.
Mohlo by vás zajímat
Izraelské útoky
V úterý také agentura AFP s odvoláním na prohlášení izraelské armády napsala, že Izrael za posledních 48 hodin uskutečnil přibližně 480 úderů na strategické vojenské cíle v Sýrii. Server The Times of Israel uvedl, že armáda podle svého tvrzení zničila 70 až 80 procent syrských strategických zbraní. Izrael své útoky zdůvodňuje nutností zajistit vlastní bezpečnost po víkendovém pádu režimu syrského diktátora Bašára Asada.
„Během posledních 48 hodin armáda zasáhla většinu strategických skladů zbraní v Sýrii, čímž zabránila tomu, aby se dostaly do rukou teroristických skupin,“ uvedla izraelská armáda. Cíle zahrnovaly mimo jiné 15 válečných lodí, protiletadlové baterie, letiště či řadu zařízení na výrobu zbraní ve městech jako Damašek, Homs nebo Latákíja.
Izrael prohlásil, že nálety potrvají několik dní, a zároveň popřel, že by jeho jednotky pronikly hlouběji na syrské území z nárazníkové zóny podél Izraelem okupovaných Golanských výšin. Své kroky zdůvodňuje zajištěním vlastní bezpečnosti v chaotické situaci po pádu Asada, který v čele Sýrie stál 24 let.
Češi mají zájem o evakuaci
Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake v úterý uvedl, že zájem o evakuaci ze Sýrie projevilo 37 českých občanů nebo jejich rodinných příslušníků. Ne všichni však mají v pořádku cestovní doklady pro příjezd do Česka, dodal. Platí, že česká diplomacie situaci koordinuje v rámci Evropské unie.
Drake v pondělí uvedl, že zájem o evakuaci mají tři rodiny. Ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík v pondělí večer v České televizi řekl, že rodiny usilující o evakuaci jsou v Homsu, Damašku a Latákii, třetí jmenované město ale zatím není pod kontrolou protiasadovských povstalců. „Pokud má být nějaká evakuace realizována, tak musí být především zajištěna bezpečnost a průchodnost cest, a to pro tuto chvíli ještě není,“ řekl Hladík.
Česko má podle Hladíka navíc na starost americké občany v Sýrii, protože v zemi funguje jako ochranná mocnost USA. Na seznamech je několik desítek amerických občanů, kteří také chtějí vycestovat, řekl v pondělí. „Řešíme s ostatními včetně OSN, jak je dostat ze země. Je to relativně komplikované a pravděpodobně Američané půjdou přes Turecko,“ doplnil.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v neděli po jednání krizového štábu řekl, že z ambasády v Damašku byli dočasně staženi všichni čeští diplomatičtí pracovníci a momentálně jsou v Libanonu. Vzali s sebou také tři další české občany. Lipavský také v neděli informoval, že stupeň varování pro cesty do Sýrie zůstává nejvyšší. „Důrazně tedy varujeme před cestami do Sýrie. Ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzýváme k jejímu opuštění, jakmile to bude bezpečné,“ řekl. „Povstalce, kteří svrhli režim, v tuto chvíli posuzujeme vzhledem k jejich minulosti velice opatrně,“ dodal.
Text jsme aktualizovali