Tržby Pražské teplárenské loni vzrostly o 2,7 procenta na 5,2 miliardy korun, čistý zisk se zvýšil o 6,4 procenta na 617 milionů korun. Na provozní úrovni se nicméně hospodaření podniku meziročně zhoršilo, růst zisku byl možný jen díky ostatním finančním výnosům. Kromě těchto suchých čísel lze z výroční zprávy Pražské teplárenské vyčíst i řadu zajímavých informací, které naleznete v níže uvedeném přehledu.
Vlastník z vodárenské divize
V listopadu loňského roku došlo v Pražské teplárenské k zásadní změně, a sice ke změně vlastníka. Místo původní společnosti EP Energy z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se novým majitelem stala francouzská Veolia Environnement. Vlastnické schéma ve výroční zprávě odhaluje jeden pozoruhodný detail.
Pražská teplárenská totiž patří do divize Veolia Central & Eastern Europe, ve které se nacházejí převážně vodárenské společnosti (Pražské vodovody a kanalizace, Středočeské vodárny, Moravské vodárny atd.). Naopak rozsáhlé aktivity skupiny Veolia v oboru teplárenství, v Česku zastřešené společností Veolia Energie ČR, patří do divize Veolia Energie International.
Vybrabčený kapitál
Jak tomu u finančních dravců typu Daniela Křetínského bývá, před prodejem vytáhli z podniku volné peníze i další majetek. Na počátku září loňského roku tak klesla výše základního kapitálu z 4,14 miliardy korun na 1,035 miliardy, ke stejnému datu EPH z podniku vyvedlo pozemky vhodné pro developerské projekty. O rok dříve si vlastník vyplatil dividendu 750 milionů korun.
Navzdory výše zmíněnému „ohlodání“ podniku až na kost prodalo EPH v loňském roce Pražskou teplárenskou až neuvěřitelně výhodně. Podle informací ve výroční zprávě jedné z podskupin EPH dosáhla cena 499 milionů eur (v tehdejším kurzu přes 13 miliard korun), přičemž hrubý zisk z prodeje teplárny dosáhl 444 milionů eur (11,7 miliardy korun).
Dnes už jen dodavatel tepla
Pražská teplárenská vlastní dvě velké teplárny v Praze-Michli a Malešicích, ale jejich příspěvek k vytápění hlavního města je prakticky nulový. Pražská teplárenská v posledních letech skoro všechno teplo nakupuje od externích dodavatelů. Přes 90 procent tepla má z Elektrárny Mělník vlastněné Skupinou ČEZ. Téměř 8 procent tepla získává ze zařízení na energetické využití odpadu v Praze-Malešicích, které vlastní Pražské služby. Zbylá dvě procenta pocházejí ze záložních zdrojů na zemní plyn.
Prodej tepla zákazníkům loni klesl o 2,4 procenta na 8493 terajoulů. Zatímco mírný růst v segmentu domácností (o 0,7 procenta na 5114 TJ) souvisí s chladnější zimou, pokles spotřeby u ostatních zákazníků (meziročně o 6,6 procenta) byl způsoben dopady protiepidemických opatření.
Příchody a odchody zákazníků
Pražská teplárenská uvádí, že v průběhu roku 2020 uzavřela smlouvy na nová připojení zákazníků o celkovém příkonu 18,5 MWt. Díky těmto smlouvám bude nově připojeno zhruba 1500 domácností. Na druhou stranu Pražská teplárenská nijak nekomentuje odchod některých zákazníků. Příkladem může být městská čtvrť Praha 19 – Kbely, která přechází k firmě Prometheus, což je dceřiná společnost Pražské plynárenské.
Odvrácené riziko pokut
Podnik v minulých letech čelil hrozbě udělení vysokých pokut kvůli předražování cen tepla. Před pěti leti udělil Energetický regulační úřad pokutu 241 milionů korun kvůli nadměrným cenám z lokálních plynových zdrojů v roce 2011, v září 2019 padla druhá pokuta ve výši 85,4 milionu korun (tentokrát kvůli předražení tepla v roce 2014).
V obou případech došlo v loňském roce k obratu. Rada Energetického regulačního úřadu obě řízení s Pražskou teplárenskou zastavila. Vzhledem k uplynulému času jsou oba případy již promlčené.
David Tramba