Ještě ani neusedl do křesla a už si jeho potenciální šéf vyžádal osobní schůzku. Ode dneška oficiálně jmenovaný nový ředitel České pošty Roman Knap se v pátek v tichosti sešel na požádání s možným ministrem vnitra za ČSSD Janem Hamáčkem. Ten si podle informací Ekonomického deníku sám schůzku vyžádal. Knap se chystá poštu restrukturalizovat, s personálními kroky ale počká na studii kondice státní firmy.
Restrukturalizace pošty, zefektivnění služeb a současně snižování nákladů, redukce manažerských postů. To jsou úkoly, které čekají nového generálního ředitele České pošty Romana Knapa. Toho dnes uvedl do funkce ministr v nitra Lubomír Metnar. Strategii, jak na to, by měl bývalý šéf českého a slovenského SAPu předložit do října. „Jednoznačně se zaměřím na zlepšení pracovních podmínek všech zaměstnanců a na hospodářské výsledky firmy. Pošťáci mají dostat adekvátní odměnu za náročnou práci,“ prohlásil na bolestivé často skloňované téma Knap při uvedení do funkce.
Pošta by měla podle zadání ministerstva vnitra, které je jejím zřizovatelem, zrychlit převod poboček na partnery, zmodernizovat třídicí uzly a balíková centra, nebo zkvalitnit IT infrastrukturu. A zaměřit se také více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.
Možných změn se mohou dočkat pravděpodobně i datové schránky nebo Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), které se v kuloárech nezřídka říká „odkladiště pro zasloužilé vnitráky“. Mezi hlavní úkoly NAKITu patří mapování existující informační a komunikační infrastruktury veřejnoprávních institucí a jejich budoucích potřeb v této oblasti. Na základě analýzy těchto informací pak NAKIT tvoří strategie rozvoje neveřejných komunikačních sítí, včetně návrhů implementace vhodných bezpečnostních opatření.
Nejůznější „zjištění“ o Knapovi, který na poštu nepřichází jako vyslanec vlivových skupin, které poštu léta ovládaly, byly doručovány do blízkosti Babiše s jasným cílem jeho jmenování zamezit.
„Podnik má obrovský řídící aparát, generující vysoké náklady, a zefektivnění této složky musí být pro pana Knapa klíčovým úkolem. Optimalizace nákladů ve vedení je potřebným krokem, stejně tak jako vylepšení podmínek zaměstnanců a zkvalitnění služeb občanům,“ řekl po jmenování Knapa ministr vnitra Lubomír Metnar. Podotkl, že je poště připraven pomoci s navýšením úhrady státu za univerzální službu. Potřebuje ovšem konkrétní vymezení služeb dodávaných pro stát a jejich kalkulaci. Pošta nyní od státu dostává maximálně půl miliardy korun ročně, ale žádá více jak trojnásobek.
Co se dělo v zákulisí
Dosavadní generální ředitel firmy SAP Česká republika a SAP Slovensko Roman Knap vyhrál v dubnu výběrové řízení, které bylo vypsáno po odchodu generálního ředitele Martina Elkána. Toho odvolal v únoru ministr vnitra.
Do tendru na nového šéfa pošt se přihlásilo devatenáct lidí, třináct z nich splnilo podmínky a zúčastnilo se ústního pohovoru. Ten pak úspěšně absolvovalo šest uchazečů. Nejlépe prezentovanou vizi dalšího rozvoje státního podniku i znalosti z jeho chodu podle výběrové komise předvedl právě Knap.
Knap působí delší dobu v SAP Česká republika od roku 2014 a na začátku letošního roku byl jmenován rovněž ředitelem slovenské pobočky. Před příchodem do SAP pracoval ve společnostech Oracle nebo KPMG Consulting. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole, hraje golf, boxuje a vaří.
Přestože by se mohlo zdát, že po vítězství ve výběrovém řízení bude jmenování Romana Knapa pouhou formalitou, nebylo tomu tak. Před jeho uvedením do funkce se v kuloárech i mezi novináři objevovaly rozličné informace, které měly zjevně za cíl Knapa zkompromitovat. Spojován byl například s někdejší šedou eminencí České pošty Marcelou Hrdou, která má blízko k zákulisnímu hráči ČSSD Jaroslavu Tvrdíkovi. Objevovaly se také poznatky, že Knap tendr nevyhrál a pořadí vítězů bylo pozměněno. Tato zjištění podobného ražení o Knapovi, který na poštu nepřichází jako vyslanec vlivových skupin, které poštu léta ovládaly, byly podle informací Ekonomického deníku doručovány do blízkosti designovaného premiéra Andreje Babiše s jasným cílem jmenování exšéfa SAPu do čela pošty zamezit.
Knap podepsal pracovní smlouvu i jmenovací dekret ve čtvrtek, ještě krátce před tím snahy o zamezení jeho jmenování zesílily a posly negativních informací k Andreji Babišovi byl i nejkenovaný ministr vlády bez důvěry.
Hned po podpisu smlouvy se Roman Knap podle informací Ekonomického deníku zúčastnil schůzky s možným budoucím ministrem vnitra Janem Hamáčkem (předsedou ČSSD). Schůzku inicioval sám Hamáček a podle informací Ekonomického deníku se jí účastnilo více lidí, než dva její klíčoví aktéři. Hamáček ovšem není jediný politik, který o setkání s Knapem projevil zájem.
Roman Knap chce podle informací Ekonomického deníku připravit plán restrukturalizace prodělečného státního podniku. S personální obměnou ale počká až do vypracování studie, kterou pošta zadá renomovaným auditorům. Ta by mohla být hotova ještě o prázdninách.
Knap chce do státního molochu přinést prvky řízení z nadnárodní korporace. Bude zajímavé sledovat, zda si udrží svůj status člověka nespojeného s žádnou z vlivových skupin, které na poště v jejích různých segmentech delší dobu působí.
Státní podnik Česká pošta zaměstnává skoro třicet tisíc „pošťáků“ ve 3 200 pobočkách. V loňském roce jí klesl zisk o polovinu na 110 milionů korun. Pošta se proto snaží generovat zisk i poskytováním jiných služeb, kžadý zažil rozpačitou pošťačku za přepážkou, která se snaží klientovi vnutit losy. Známé jsou také případy, kdy si pracovnice zakládaly několik kont v Poštovní spořitelně, kde přelévaly malé sumy peněz, jen aby vykazovaly nárůst nových klientů a získaly osobní ohodnocení.
Knapova předchůdce Martina Elkána (nominanta ČSSD), který předtím pracoval na pozici vrchního ředitele obchodu a marketingu, ministr vnitra Lubomír Metnar odvolal ke konci února, protože prý podle něj neměl jasnou vizi směřování firmy. Jeho předchůdcem byl Petr Zatloukal, někdejší vrchní ředitel divize poštovního provozu a logistiky – považovaný za nominanta ODS, který na poště pracoval od roku 2008. Zatloukal se stal ředitelem v roce 2011, a po dohodě s ministrem skončil v březnu 2014 a nahradil ho Elkán.
Jan Hrbáček