Novela vinařského zákona nic neřeší, říkají malí vinaři

Novela vinařského zákona, kterou v pátek představil ministr zemědělství Marián Jurečka, podle malých tuzemských vinařů nic neřeší.

Novela vinařského zákona, kterou představil ministr zemědělství Marián Jurečka, přesně naplňuje význam rčení „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Nový vinařský zákon je údajně namířen proti dovozům pančovaného sudového vína do České republiky. Ve skutečnosti však neřeší vůbec nic. Podle ministra Jurečky budou mít nově dovozci povinnost nahlásit dovoz sudového vína a to poté několik dní uskladňovat, aby mohl přijít kontrolor, odebrat vzorky a přidělit sudům kontrolní pásky, které mají zaručovat, že KEG sudy nebudou moci být naplněny jiným obsahem, než který v nich byl při prováděné kontrole.

„Novela vinařského zákona vůbec nic neřeší. Sice zavádí nějaké nové povinnosti, ale ohlašovací povinnost existuje již nyní. Budoucí úprava se tak bude lišit jen tím, že dovozce bude muset víno nějakou dobu skladovat, než dozorový orgán odebere vzorky a přidá na sud pásku. A také se rapidně zvýšily pokuty, a to až desetinásobně,“ řekl Ekonomickému deníku mikrovinař z jižní Moravy, který si nepřál být jmenován. „Ve skutečnosti je to tak, že si vinaři přáli zákon, ten byl vytvořen, vlk se nažral a koza zůstala celá,“ dodal.

Kromě povinnosti víno, dovezené do ČR ze zahraničí několik dní skladovat, jsou novým zákonem stanoveny další povinnosti. Prodejci vína budou muset například zajistit, aby víno nebylo skladováno při vyšší teplotě, než 18 stupňů Celsia a bude muset být uchováváno v ochranné atmosféře.

Dá se říci, že od původního návrhu, o kterém se vedla diskuse na počátku tohoto roku, se finální verze nového vinařského zákona změnila směrem k měkčím podmínkám pro prodej dovozového sudového vína. Původně se totiž počítalo s tím, že se pro distribuci nebudou moci používat KEG sudy, ale tak zvané bag in box obaly.

Zda se tedy podaří pančované sudové víno z trhu eliminovat, zůstává i nadále nezodpovězenou otázkou. Nakonec bude zase záležet na tom, jak striktně budou státní orgány dodržování novely vinařského zákona vymáhat. Je také dost dobře možné, že jediným efektem bude zdražení sudového vína, protože vzroste riziko nepoctivým dovozcům. Nehledě na to, že se zvětšuje i prostor pro korupci, protože ekonomické zákonitosti jsou neúprosné. Platilo, platí a vždy platit bude, že vztah mezi nárůstem státní regulace a odměn za slepotu státních úředníků je přímo úměrný.

-usi-

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here