Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo dlouho očekávanou novelu energetického zákona, která zavádí pravidla pro komunitní energetiku. Balík změn, známý pod zkratkou Lex OZE II, dále definuje zranitelného zákazníka a posiluje ochranu spotřebitelů. Jedná se o verzi po připomínkovém řízení, kterou lze nalézt ve vládní legislativní databázi eKlep a kterou v nejbližších týdnech projedná vláda.

Podle některých reakcí to vypadá, že se novela povedla a že otevře cestu ke sdílení elektřiny a vzniku energetických společenství na úrovni bytových domů, městských čtvrtí a obcí. Podle vyjádření právní kanceláře Frank Bold je zásadním pozitivem, které novela Lex OZE II přináší, velmi podrobná právní úprava komunitní energetiky. Oproti první verzi zákona z loňského podzimu obsahuje lepší úpravu sdílení elektřiny, konkretizuje vztahy mezi účastníky trhu a nastavuje jim všechna důležitá práva a povinnosti.

Ministerstvo průmyslu oproti původnímu návrhu posílilo ochranu spotřebitele. „Zatímco původní návrh chránil obchodníky, kterým dával právo jednostranně změnit smlouvu při vstupu zákazníka do energetického společenství, včera zveřejněná novela naopak významně posiluje spotřebitelská práva členů energetického společenství. Je vidět, že ministerstvo si dalo velmi záležet, aby bylo sdílení elektřiny pro spotřebitele bezpečné a dobrovolné,” uvedla právnička Frank Bold Laura Otýpková.

Z mizerného společenství lze snadno vystoupit

Neméně nadšená je Unie komunitní energetiky (UKEN), která sdružuje některé zájemce o působení v tomto novém oboru. „Je klíčové, že návrh myslí i na ochranu těch zákazníků, kteří se stanou členy energetických společenství. Pokud se člen již nebude chtít podílet na sdílení elektřiny, například z důvodu vysokých poplatků za členství, může sdílení učinit bez sankcí a společenství musí sdílení této osobě ukončit,” uvedla právnička UKEN Eliška Beranová.

Řada účastníků mezirezortního připomínkového řízení kritizovala v původním návrhu Lex OZE II ustanovení, které dávalo obchodníkovi právo jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému, kdo se zapojí do sdílení elektřiny (tedy typicky navýšit cenu za dodávky elektřiny). Sporné ustanovení z nové verze novely energetického zákona zmizelo, což UKEN považuje za významnou změnu k lepšímu.

Hnutí DUHA považuje výsledný návrh za kompromis mezi energetickými firmami a spotřebiteli energií, který však přesto přináší velké možnosti pro decentralizaci energetiky a rozvoj obnovitelných zdrojů. „Novela energetického zákona známá jako Lex OZE II dává spotřebitelům elektřiny přelomovou možnost vyrábět a sdílet čistou lokální energii a přináší základní ochranu zranitelných zákazníků. Zároveň významně zohledňuje potřeby distributorů elektřiny a dává jim do rukou data i nové příjmy na provoz soustavy,“ zhodnotil návrh Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha.

Mohlo by vás zajímat

Novela se povedla, avšak nabírá zpoždění

Radost kazí příznivcům moderní energetiky na neziskovém principu hlavně zpoždění, které novela Lex OZE II nabrala. Vypořádání připomínek k novele trvalo skoro tři měsíce. Faktem je, že připomínek bylo opravdu hodně; extrémem bylo vyjádření Svazu průmyslu a dopravy o délce 77 stran textu, či podobně obsáhlé vyjádření Hospodářské komory ČR. O připomínkách k zákonu informoval Ekonomický deník na začátku prosince.

Ministerstvo průmyslu, které je předkladatelem návrhu novely, též muselo odolat tlaku provozovatelů rozvodných sítí, tedy společností ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Distributoři podle dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku zkoušeli oddálit start komunitní energetiky o dva roky pod záminkou vzniku Elektroenergetického datového centra (EDC) až na počátku roku 2026. Od toho už ustoupili, ale o to víc v posledních týdnech lobbují za zachování kontroverzního měření elektřiny po fázích – namísto v Evropě obvyklého součtového měření.

Původně plánovaná účinnost sdílení elektřiny od července letošního roku už kvůli zmíněným průtahům není reálná. Nyní se počítá s účinností novely Lex OZE II od počátku roku 2024. Vzhledem k délce schvalování zákonů v poslanecké sněmovně i to dnes vypadá jako ambiciózní, i když zatím ještě splnitelný cíl.

Více o tématu komunitní energetiky naleznete v článcích:

Stát otevírá cestu ke komunitní energetice. Slabým místem je riziko zdražení elektřiny ze sítě

Nový hráč v energetice. Komunitní projekty se budou počítat v tisících megawattů

Nadílka z ModFondu: 12,5 miliardy na fotovoltaiku a komunitní energetiku

David Tramba