O současné situaci ve společnosti Viktoriagruppe, která skladovala českou naftu a jejíž insolvenční správce povolil Správě státních hmotných rezerv její odvoz z Německa, ale nyní se o ni soudí, jsme informovali v dnešním textu. Na praxi v odměňování insolvenčních správců v Německu jsme se zeptali právníka působícího v ČR i v Německu a spolupracujícího s mezinárodní právní kanceláří „bnt attorneys-at-law “ Petera Maysenhöldera.
1) Z našich zjištění vyplývá, že insolvenční správce obdržel odměnu 1,619 mio EUR. Jak se vypočítává odměna insolvenčního správce v Německu?
Jsou stanoveny tabulky a vypadají takto:
- z prvních 25.000 Euro 40 %,
- z částky nad to až do 50.000 Euro 25 %,
- z částky nad to až do 250.000 Euro 7 %,
- z částky nad to až do 500.000 Euro 3 %, (cca 390.000 Kč)
- z částky nad to až do 25.000.000 Euro 2 %, (cca 13 mio Kč)
- z částky nad to až do 50.000.000 Euro 1 %,(cca 13 mio Kč)
- z částky nad to 0,5 %.
Dílčí částky se sčítají ze všech výše uvedených skupin. Pokud je hodnota podstaty např. € 48m, sčítají se dílčí částky podle č. 1 až 6.
Toto jsou však pouze základní sazby. Kromě toho může insolvenční správce požadovat různé přirážky podle okolností konkrétního případu, zejména když pokračuje ve vedení podniku dlužníka nebo spravuje nemovitosti.
Vedle odměny má správce nárok na náhradu výdajů v přiměřené výši.
Odměnu a výdaje určuje insolvenční soud na základě návrhu a konečné faktury správce.
Během řízení může správce požadovat zálohy, pokud řízení trvá déle než 6 měsíců nebo lze očekávat vysoké výdaje.
2) Co by se stalo kdyby insolvenční správce prohrál soud o vlastnictví nafty? Mělo by to vliv na výši již vyplacené odměny?
Všechno, co má vliv na hodnotu podstaty, může mít vliv na odměnu, jelikož hodnota podstaty je základem pro odměnu správce.
3) Musel by část odměny vracet?
Pokud by se snížila podstata a tím základ pro vyúčtování odměny správce, ano. Musí se však zohlednit i případné náhrady, např. protiplnění za prodej částí podstaty insolvenčním správcem, které se místo původní věci přičítá do podstaty.
V praxi se to však zpravidla nastat nemůže, jelikož odměna je správci vyplacena až na konci insolvenčního řízení, když veškerá řízení jsou ukončená a konečná hodnota podstaty již známá, ledaže by se jednalo o odměně tzv. předběžného správce, která je splatná dříve.
4) Může mít insolveční správce nějaký finanční zájem na protahování soudního a insolvenčního řízení?
Ne. Přílišná délka trvání insolvenčního řízení – zpravidla déle než 4 roky – může vést ke zvýšení odměny správce pouze tehdy, pokud k průtahům nedošlo z důvodu, že se správce řádně nevypořádal se svými úkoly, ale z důvodu, že existovaly objektivní překážky skončení řízení. Zpravidla má insolvenční správce naopak zájem na rychlém skončení řízení především proto, že jeho nárok na odměnu je splatný teprve skončením insolvenčního řízení, protože teprve k tomuto okamžiku dokončí veškeré své činnosti (ledaže by se jednalo o předběžného správce).
Jiří Reichl