INZERCE

Německou podporu zelené elektřiny by mohli možná čerpat i Češi

V Německu se mění podpora OZE z přímé podpory na systém aukcí. Těch by se v budoucnu měli mít možnost účastnit i výrobci z dalších zemí EU.

Podle nového německého zákona o obnovitelných zdrojích energie se podpora obnovitelným zdrojům bude v budoucnu přidělovat výhradně na základě aukcí, na rozdíl od dosavadní podpory ve formě tzv. feed-in tarifů. Součástí změn je také plán, podle něhož se aukcí budou moct účastnit i výrobci eletřiny z jiných členských států EU. Podporu získá ten výrobce zelené elektřiny, který nabídne nejlepší podmínky.

Záměrem je postupně propojovat izolované národní systémy podpory a podpořit transformaci energetiky napříč státy. Od roku 2017 bude proto každoročně 5 % z nové instalované podporované kapacity určeno právě pro instalace v jiných členských zemích unie. Podmínkou bude, že tato země uzavře s Německem dohodu o spolupráci v této oblasti. Její součástí musí být reciproční přístup německých výrobců na trh v konkrétní zemi. Musí také jít o skutečnou dodávku v zahraničí vyrobené elektřiny do německé rozvodné soustavy, nikoliv třeba o virtuální přeprodej energie z burzy apod.

Česko by muselo změnit svůj systém

Německo již tento systém mezinárodní obchodní spolupráce testuje v pilotním programu s Dánskem. Pokud se mezinárodní aukce v tomto programu osvědčí, dostanou stejnou možnost i další státy sousedící s Německem, projeví-li o to zájem. Tím by se otevřela možnost také pro české provozovatele fotovoltaických elektráren a dalších OZE. Samozřejmě jen za předpokladu, že se v České republice změní pravidla podpory tak, aby vůbec bylo možné otevřít naopak přístup pro německé výrobce. V současné době totiž žádná podpora pro nově instalované zdroje OZE prakticky neexistuje.

Uzavření dohody s Německem ovšem neznamená, že by systém musel být nutně v obou zemích nastaven  stejně. Stát, který aukci vypisuje, bude mít volnost ve stanovení jejích podmínek  – systému cen, maximálního množství dražené elektřiny atd. Podmínky výstavby výroben elektřiny a udělování licencí zůstávají tak,  jak jsou nastaveny v jednotlivých státech, a pro účely dohody o spolupráci se nijak nemění. To samé platí pro daně a další zákonné parametry výroby elektřiny.

Prvním státem, který se s Německem rozhodl uzavřít dohodu o spolupráci ve výrobě elektřiny z OZE, je již zmíněné Dánsko. Ještě letos jsou v plánu dvě kola aukcí. Dánsko částečně otevře aukci na celkovou instalovanou kapacitu ve výši 20 MW pro nabídky z řad výrobců elektřiny z pozemních fotovoltaických instalací jak v Dánsku, tak v Německu. Německo otevře aukci výrobcům elektřiny ze stejného zdroje, a to v celkové výši 50 MW.

Miloš Cihelka

O tématu zelené energie v Německu se můžete dočíst více v textech:

Německo zpomaluje rozvoj obnovitelných zdrojů. Revoluce se však nekoná

Německo jelo téměř celý den na zelenou energii, Portugalsko ještě déle

Německo žádá odpojení jaderných reaktorů v Belgii. Dočasně