INZERCE

Německo zpomaluje rozvoj obnovitelných zdrojů. Revoluce se však nekoná

Koaliční strany německé vlády se koncem minulého týdne dohodly na zpomalení tempa růstu instalací nových zdrojů tzv. zelené energie známém pod názvem Energiewende (informovali jsme v textu Berlín a spolkové země dohodly reformu podpory zelené energie v Německu). Největší omezení se týká větrných elektráren, které kvůli nedostatečné infrastruktuře způsobují problémy v přenosové soustavě nejen v Německu, ale také v České republice, přes kterou „teče“ elektřina z větrníků na Baltu především do Bavorska. O tématu jsme psali v textu ČEPS: Tempo budování přenosové sítě v Německu neodpovídá tempu výstavby elektráren na severu Německa…

Na pevnině proto bude možné od roku 2017 ročně instalovat větrné elektrárny o výkonu maximálně 2,8 gigawattu. To je ovšem stále zhruba tisíc nových větrných turbín za rok. Žádný limit navíc zatím nebyl stanoven pro větrníky na moři. Instalace nových solárních zdrojů má být limitována 600 megawatty ročně. O stropu pro výrobu elektřiny z biomasy se zatím stále vede spor.

Vyhlášená opatření se však nedotknou domácích zdrojů, jako jsou například malé solární elektrárny na střechách rodinných domů a celková výše nákladů, které Němci za podporu obnovitelných zdrojů platí, poroste i v příštím roce.

Cílem omezení je kromě ochrany přenosové soustavy především zmírnění finančních dopadů podpory obnovitelných zdrojů (OZE) v Německu, které je hlavním evropským lídrem zelené energetiky. Podobně jako v ČR platí v Německu náklady na podporu OZE odběratelé formou poplatků zahrnutých v platbě za odebranou elektřinu. Letos by měli německé domácnosti a další spotřebitelé zaplatit celkem 20,3 miliardy eur. I přes vyhlášené limity pro nové instalace by v příštím roce měla tato částka zrůst na 23,5 miliardy.

Limity se také nijak nedotknou podpory pro domácnosti, které si chtějí například prostřednictvím střešních slunečních elektráren zajistit alespoň částečnou energetickou soběstačnost. Omezení se totiž netýká malých zdrojů energie s instalovaným výkonem do 750 kilowattů. Podle německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela bude podpora i v budoucnu vypisována podle dosavadních pravidel. Zásadní změna se naopak týká velkých výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro nové elektrárny už nebudou vypisovány garantované výkupní ceny elektřiny na 20 let jako dosud, ale bude zaveden systém tržních aukcí. Zjednodušeně řečeno, licenci na novou elektrárnu dostane ten, kdo bude po státu požadovat nejmenší podporu na provoz svého zařízení.

Miloš Cihelka

Čtěte více o tématu:

Berlín a spolkové země dohodly reformu podpory zelené energie v Německu

Energiewende zvyšuje Němcům účty za elektřinu

Sedm vážných problémů, které způsobují obnovitelné zdroje

Německo zavírá jaderné elektrárny, 80 % elektřiny zajistí obnovitelné zdroje