INZERCE

Plynový kotel. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Němci jsou neústupní. Scholz neočekává zásadní změny v plánech na ukončení provozu plynových kotlů

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že neočekává žádné zásadní změny v kontroverzních plánech své koaliční vlády na postupné vyřazení topných systémů na fosilní paliva. Sociální demokrat (SPD) řekl televizním stanicím n-tv a RTL, že parlament pouze prověří, zda lze návrh zákona v některých částech zpřesnit. „Předpokládám však, že jeho základní struktura se měnit nebude,“ řekl Scholz a dodal, že spory o plán v rámci vládní koalice SPD, Zelených a probyznysových Svobodných demokratů (FDP) jsou součástí zcela normální parlamentní procedury.

Dosažení klimatické neutrality Německa do poloviny století bude představovat obrovské úsilí a bude vyžadovat modernizaci, která se dotkne všech, řekl Scholz. „Proto musíme postupovat opatrně a moudře, aniž bychom ztratili cíl ze zřetele.“

Německo v současné době projednává plány na řešení obrovských emisí z vytápění. Podle současného návrhu zákona, který odsouhlasila vláda, mohou být od začátku příštího roku nově instalovány pouze topné systémy, které fungují na minimálně 65 procent obnovitelné energie. Stávající konvenční kotle musí být vyměněny až poté, co je již nebude možné opravit, jak uvádí návrh, který má předznamenat významný přechod k tepelným čerpadlům. Instalace tepelných čerpadel může být zhruba dvakrát dražší než instalace běžného plynového kotle nebo i dražší, což vyvolalo bouřlivou diskusi o tom, jak rozdělit dodatečné náklady, které budou zmírněny miliardovými dotacemi.

Scholzovi sociální demokraté (SPD) a Zelení chtějí zahájit parlamentní diskusi o návrhu zákona tento týden, aby mohli zákon přijmout ještě před letními prázdninami. FDP však vyzvala k „realističtějšímu“ harmonogramu a naznačila, že chce dohodu odložit až na podzim, píše Süddeutsche Zeitung.

Základem takzvaného Wärmewende, přechodu na ekologické vytápění, je pravidlo, že od roku 2024 by mělo každé nově pořizované vytápění používat minimálně z 65 procent obnovitelné energie. Toto kritérium pochopitelně nesplňují kamna a kotle na pevná paliva nebo na topný olej. Ze hry jsou ale i také klasické plynové kotle, protože za obnovitelný zdroj už není považován ani zemní plyn.

Topení plynem je přitom v Německu velmi rozšířené, plynovými kotly je vytápěna zhruba každá druhá německá domácnost. Velmi se jako topidlo používá také topný olej.

Prakticky to znamená, že od ledna příštího roku si Němci budou muset při nákupu nového topení vybrat některou z alternativ, která novým požadavkům vyhovuje.

Už nyní ve velkém přecházejí na tepelná čerpadla, což způsobila hlavně plynová krize spojená s přerušením dodávek suroviny z Ruska po vypuknutí války na Ukrajině. Problém je nicméně v tom, že tepelné čerpadlo bývá násobně dražší než běžný plynový kotel, i kvůli současné vysoké poptávce, kterou prodejci nestíhají naplňovat. Navíc to není univerzální řešení.

„Tepelné čerpadlo je určitě důležité, je to jedna z technologií, není ale vhodné pro každou budovu. Ve starších domech s horšími energetickými standardy, kde jsou velké tepelné ztráty přes stěny a okna, může být potřeba vytápění tak vysoká, že na to výkon tepelného čerpadla nebude stačit,“ upozornila expertka Lamia Messariová-Beckerová z Univerzity v Siegenu pro televizní stanici ZDF.

Pokud si majitelé staršího domu chtějí čerpadlo pořídit, musejí podle ní nejprve dům zateplit. Ve výsledku je celá investice vyjde v průměru na zhruba 100 tisíc eur (2,3 milionu korun). „Nemůžeme občany tak brutálně zatěžovat náklady na Energiewende a ochranu klimatu,“ zdůraznila odbornice.

Podle některých expertů jsou plány spolkové vlády přemrštěné, protože německé domácnosti zkrátka nejsou na takovou hromadnou technologickou změnu připravené.

Novým požadavkům by se naštěstí mělo dát vyhovět i tím, že se budou starý a nový zdroj kombinovat – tak, aby se ve výsledku teplo vyrábělo z 65 procent ekologicky. Kromě tepelného čerpadla jsou samozřejmě možné také jiné varianty jako solární panely nebo kotel na spalování ekologicky vyráběného vodíku. Na něj mohou být přizpůsobené i některé kotle na zemní plyn. I v tomto případě ale platí, že náklady jsou vyšší než u klasických kotlů na „nezelená“ paliva.

Vládní koalice slíbila, že na obnovu vytápění poskytne lidem novou finanční podporu a úlevy. Podrobnosti však zatím nejsou známy.

(nik)