O tom, že i „nový business“ lze brát s nadhledem se přesvědčí obyvatelé a návtěvníci Prahy, Brna, Pardubic, Hradce, Olomouce a českých Budějovic. Ke komunitním růžovým kolům přibudou i košťata.
Nápad na komunitní sdílení kol za roční poplatek vznikl v hlavě Víta Ježka před několika lety. Projekt začal rozvíjet nejprve v Praze, peníze získával z „předprodeje“ členství za zvýhodněnou cenu. Za 500 korun získal uživatel přístup do aplikace, kde vidí uzamčená kola a jejich kódy. Kolo si odemkne zadáním kódu na číselném zámku a když jej nepotřebuje, zase jej odstaví, zamkne a polohu kola označí v aplikaci. Vyzvednout si jej může někdo další. Dnes jsou Rekola v šesti českých a moravských městech (Praha, Brno, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc a České Budějovice). Kola jsou růžová a nemůžete je přehlédnout. Každé má své číslo a některá dokonce jméno. Kromě kol se dají půjčovat i koloběžky.
Ježek má rád legraci a sám se také nebere moc vážně. Proto před významným svátkem vítání jara rozmístil po pěti městech růžová košťata. Nejsou zamčená a co s nimi člověk udělá nechává Ježek na něm. „Je jedno, co s nimi uživatelé budou dělat. Jestli s nimi zametou kus chodníku před svým domem či kanceláří, nebo se s nimi jen vyfotí. Košťata jsou symbolem jednoho z nejstarších lidových zvyků, který je dodnes živý. Chceme tak vítání jara a tuhle lidovou tradici připomenout i lidem ve městech,“ uvedl Ježek. Košťata zájemkyně najdou také v aplikaci.
Sdílení kol se letos těší velkému úspěchu. Jen v hlavním městě se denně realizuje okolo 300 výpůjček růžových kol za den, v plné sezóně jich tak provozovatelé očekávají denně až 1 200. „Úspěšné provozy sdílených kol ve světě mají 2 a více výpůjček na kolo na den. My jich teď máme okolo 4, propad jsme zaznamenali jen když venku sněžilo na začátku tohoto týdne. Sníh se ale bohužel neudržel dost dlouho na to, abychom stihli vypustit do ulic naše růžové sáně,“ komentoval úspěch systému Ježek.
Ukázka zobrazení košťat v aplikaci: