Největší dodavatel plynu innogy Energie navýší od 20. listopadu ceny zemního plynu. Celkové roční náklady za plyn u základního ceníku Standard, určeného pro domácnosti a jiné maloodběratele, vzrostou v průměru o 10,6 procenta. Společnost innogy tím reaguje na dramatický růst ceny komodity na velkoobchodních trzích.
Jak připomněl ředitel innogy Energie Tomáš Varcop, poslední úprava ceníku Standard se odehrála loni v říjnu; tehdy dodavatel zlevnil o pět procent. „Přestože velkoobchodní ceny průběžně rostly od začátku roku, díky naší nákupní strategii jsme dokázali držet pro domácnosti stabilní ceny. S ohledem na další růst cen na burzách však už byly naše ceníky neudržitelné. Vzhledem k dění na trhu naše nové ceny představují jen mírnou korekci,“ řekl Tomáš Varcop, šéf skupiny innogy.
Faktem je, že zdražení plynu není v případě innogy Energie tak razantní jako u některých menších konkurentů. Například Bohemia Energy a její dceřiné firmy jsou dnes o desítky procent dražší než innogy. Vůbec nejdražším dodavatelem je podle zjištění Ekonomického deníku Carbounion Bohemia, který měl ceny až dvaapůlkrát vyšší než innogy.
Společnost innogy Energie je největším dodavatelem zemního plynu na českém trhu. Podle aktuálních statistik OTE dodává tuto komoditu do 1,08 milionu odběrných míst v České republice (z celkového počtu 2,81 milionu). Vzhledem k pozici innogy na trhu a minulým zkušenostem lze očekávat, že plyn v blízké době zdraží také další dodavatelé.
Cenové fixace innogy dodrží
Pro modelového zákazníka, který na zemním plynu pouze vaří, znamená nový ceník innogy nárůst měsíční platby o 15 korun. Zákazník v bytě si měsíčně připlatí 70 korun a rodině v menším rodinném domě narostou měsíční náklady na ohřev teplé vody a vytápění plynem o 200 korun.
Nové ceny plynu se dotknou jen části odběratelů innogy. „Většiny našich stávajících zákazníků se toto navýšení cen vůbec nedotkne, dlouhodobé smlouvy s fixní cenou samozřejmě dodržíme. Na jistotu a stabilitu spojenou s našimi fixovanými produkty se aktuálně spoléhá více než polovina našich zákazníků,“ doplnil David Konvalina, ředitel skupiny innogy pro maloobchod a marketing.
Dodržování starších smluv s fixací ceny nicméně není na českém energetickém trhu pravidlem. Bohemia Energy, Europe Easy Energy i další firmy se zkoušejí ze starších závazků, které jsou pro zákazníka výhodné a dodavatele ztrátové, vyvázat. Na základě tisíců stížností se věcí začal zabýval Energetický regulační úřad, který v minulém týdnu zahájil šetření. Zaměřil se na možné porušení zákona o ochraně spotřebitele ze strany dvou jmenovaných firem.
David Tramba