Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, vyhlásila bankrot. Podnik dnes uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie.
Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů (150 miliard Kč). Největší americký těžař uhlí už v březnu sdělil, že musel odložit uhrazení splatných úroků z dluhopisů a že by mohl vyhlásit bankrot. Vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin, uvedla agentura Reuters. Pod soudní ochranou bude Peabody schopna ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím „položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu“, uvedl šéf podniku Glenn Kellow.
Peabody si již pro bankrotový režim zajistila od věřitelů financování v sumě 800 milionů dolarů. Finanční potíže Peabody se odvíjejí od převzetí australského těžaře Macarthur z roku 2011, za něhož Peabody zaplatila 5,1 miliardy dolarů (121 miliard Kč). V té době to vypadalo jako výhodný krok, který firmě zajistí lukrativní pozici dodavatele koksovatelného uhlí pro asijské ocelárny. Jakmile však čínská poptávka po uhlí začala klesat, nastaly problémy a loni musela firma z hodnoty svého australského majetku odepsat 700 milionů dolarů. Uhelný průmysl již delší dobu čelí poklesu poptávky, přísnější ekologické regulaci a ve Spojených státech zejména konkurenci ze strany levného zemního plynu. V posledních letech zkrachoval značný počet amerických těžařů uhlí, včetně tamní dvojky Arch Coal. Se značnými problémy se v posledních letech kvůli propadu cen uhlí na světových trzích potýká například i těžební společnost New World Resources (NWR), která v České republice vlastní černouhelné doly OKD.
ČTK