Ministerstvo obrany nemá dostatek specialistů na IT. Provoz webů ministerstva obrany a Armády ČR proto kvůli outsourcingu služeb zajišťuje privátní společnost s ručením omezeným Be a Future. Ekonomický deník na toto zjištění narazil v registru smluv, kde se před časem toto smluvní ujednání objevilo. Cena za službu, poskytovanou v horizontu necelých 5 let, činí maximálně včetně DPH 31 334 160 korun. Dodavatel se do soutěže přihlásil jako jediný.
Ministerstvo obrany i Generální štáb vysvětlují najmutí privátní firmy nedostatkem specialistů v IT. „Resort ministerstva obrany se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu v oblasti ICT a vzhledem k možnostem získávání personálu se rozhodl tuto činnost outsourcovat,“ odpovědělo shodně ministerstvo obrany s Generálním štábem.
Smlouva je k dispozici ZDE.
Společnost Be a Future se přihlásila jako jediná. „Složení výběrové komise resort obrany tají. Jména členů výběrové komise zveřejňovat nebudeme,“ zareagovalo ministerstvo na jednu z otázek Ekonomického deníku.
Na další z dotazů, zda někdo z firmy Be a Future nepůsobil na ministerstvu obrany, resort odvětil: „Ne, nikdo z firmy Be a Future v resortu MO nepůsobil.“
Účelem zmiňované smlouvy je podle dikce smlouvy zabezpečení technické podpory a maintenance (subskripcí) a zajištění bezchybného chodu webových prezentací resortu ministerstva obrany a efektivní provozování a využívání služeb v oblasti práce s informačním obsahem na základě požadavků provozních orgánů domény army.cz.
„Rozsah činností smlouvy č. 24121000761 (Technická podpora webů resortu MO – podpora práce s IO) je ve zmíněné smlouvě podrobně definován v příloze č. 1, která je dostupná jak na portále smlouvy.gov.cz, tak i na portále nen.nipez.cz. Ale nad rámec uvádíme, že se jedná o webové prezentace druhého řádu na doméně army.cz (v souladu s usnesením vlády nově na jednotné státní doméně mo.gov.cz) a na doménách nižších řádů, kterých je v resortu MO více jak 100. V neposlední řadě uvedená smlouva zabezpečuje provoz webových prezentací a služeb, jež jsou využívány pro interní potřeby resortu MO (např. interní komunikační portál – IKP),“ vysvětlují ministerstvo a Generální štáb.
Webové prezentace ministerstva obrany jsou provozovány na CMS (Systém pro správu obsahu) WebToDate a Drupal, u kterých jsou využívány na míru zákazníka (resortu MO) customizované šablony.
„Bezchybný chod webových prezentací spočívá v perfektním odladění operačního systému, na kterém CMS běží, na chodu samotného CMS a na míru vytvořených šablonách, včetně využívaných CMS doplňků a potřebných konektorů. Zároveň se jedná i nasazování bezpečnostních záplat, tak aby nedošlo k poškození dobrého jména resortu MO, jako se to stalo v roce 2013, kdy díky neaktualizovanému CMS došlo k nabourání do systému a zobrazení informací, které neměli s resortem MO nic společného. V rámci smlouvy č. 24121000761 je dále hrazena subskripce pro CMS WebToDate (komerční CMS), samotné práce technické podpory jsou čerpány v člověkohodinách jako nákladové položky, kdy hodinová sazba činní 1 950 korun,“ odvětila na další dotazy Ekonomického deníku mluvčí Generálního štábu Magda Dvořáková.
Máme podepsanou mlčenlivost, tvrdí firma
„Popis plnění je obsahem Přílohy č.1 smlouvy, která byla zveřejněná a kterou jste mi poslal jako přílohu. Stručně se jedná o kombinaci SW subskripcí a SW maintenance k např. k redakčním systémům apod. (viz. seznam ve smlouvě) a poskytování služeb technické konzultační a servisní podpory k uvedených MO portálům (jako je např. army.cz, IKS portál, dsm apod.), Větší technický detail (než je uveden ve smlouvě) bohužel s ohledem na naši smluvní povinnost mlčenlivosti dle smlouvy nemůžeme poskytnout. Pokud byste potřeboval větší detail, doporučuji Vám se případně obrátit přímo na zadavatele. Popis služeb, SW maintenance a detail požadovaných SLA (SLA = service level agreement, zajištění provozu nebo dostupnosti služby v garantovaných parametrech) je také obsahem Přílohy č.1 smlouvy, která byla zveřejněná a kterou jste mi poslal. Větší detail bohužel s ohledem na naši smluvní povinnost mlčenlivosti dle smlouvy nemůžeme poskytnout. Doporučuji Vám se případně obrátit přímo na zadavatele,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku Petr Šindelář ze společnosti Be a Future.
Na otázku, kolik pracovníků Be a Future se bude na zakázce podílet, pak Šindelář odvětil: „Co se týče služeb viz, výše uvedený popis struktury smlouvy, toto samozřejmě závisí na požadavcích a jejich rozsahu ze strany zadavatele. Na naší straně můžeme případně do plnění této konkrétní smlouvy zapojit cca 10-12lidí s potřebnou technickou znalostí nezbytnou pro poptávané technologie + na plnění spolupracujeme i s naším dalším partnerem, který disponuje obdobně velkou skupinou konzultantů s potřebnou technickou kompetencí v požadovaných SW technologiích.“
Na další dotaz, zda působil někdo z firmy Be a Future na ministerstvu obrany, pak navázal: „Nevím o nikom. Určitě ne bezprostředně před nástupem k nám do společnosti, ale samozřejmě nemohu vyloučit, že někdo ze seniornějších kolegů např. před 20 lety pro ministerstvo obrany pracoval. To bychom museli prozkoumat profesní životopisy všech kolegů.“
Společnost BE a Future podle Šindeláře disponuje více než 70 pracovníky.
„Jako technologický systémový integrátor máme široké zkušenosti jak v oblasti konkrétních technologií (např. HPE, Microsoft, Opentext apod.) tak i oblasti architektury informačních systémů, projektové řízení, business a IT analýza, vývoj a testování SW, provoz informačních technologií, datová analýza, enterprise content management apod. Jako společnost působíme na trhu déle než 7 let. Máme k dispozici velmi zkušený tým s rozsáhlými zkušenostmi z největších globálních IT firmách a velkých IT projektů v ČR i zahraničí,“ doplnil Petr Šindelář.
Šindelář dodal, že společnost dodává i jiné projekty pro ministerstvo obrany a další klienty z veřejného sektoru.
„Naší primární specializací jako integrátora jsou bezpečnostní sbory a klienti z oblasti kritické infrastruktury. Proto jsme i jako firma a velká část jednotlivců držiteli bezpečnostních prověrek NBÚ. Dále pracujeme pro lokální i globální systémové integrátory jako subdodavatel. Všechna smluvní plnění dodávané veřejno-sektorovým klientům jsou veřejně dohledatelná v registru smluv v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uzavřel Petr Šindelář ze společnosti BE a Future.
Jan Hrbáček