INZERCE

Úsporná opatření v nákladové oblasti se dotkla i zaměstnanců. Foto: Pixabay

Nejoblíbenějším cílem českých turistů bylo loni Slovensko. Utrácíme více

Češi stále více cestují. Průměrná dovolená loni trvala 7,7 dne (delší čtyř nocí) a takových dovolených  obyvatelé ČR absolvovali 4,2 milionu. Po dlouhé době se do čela nejoblíbenějších destinací dostalo Slovensko.

Češi loni nejvíce cestovali na Slovensko, počet dovolených tam překročil hranici 800.000 . Na čele žebříčku tak stanulo poprvé od roku 2008. „Slovensko zaznamenalo impozantní skok o 3/4. Druhé zůstalo jinak tradičně dlouhodobě první Chorvatsko,“ uvedl Pavel Sobíšek z Unicredit bank. Podle údajů Českého statistického úřadu a údajů bank Češi utrácejí na dovolených více a to o 12%. Banka odhaduje, že by útraty mohly růst i letos a to 3%.

 

Nejoblíbenější destinace českých turistů. Zdroj: Unicredit bank
Nejoblíbenější destinace českých turistů. Zdroj: Unicredit bank

Na špičce oblíbených destinací je tedy Slovensko s 837 tisíci cest, druhé je Chorvatsko (721 tisíc cest, -8,2 % proti roku 2014). Třetí skončila tradiční Itálie (497 tisíc cest, -10 %). Obecně ale zájem Čechů o oblíbené přímořské destinace u Středozemního moře spíše klesal od Chorvatska až po Španělsko a africké země. Mnohem menší zájem měli loni Češi kvůli zhoršení bezpečnostní situace o cesty do Egypta (-37 %). Posílily naopak spíše poznávací destinace, kromě Slovenska také Německo (+27 %), Francie (+20 %) a Maďarsko (+10 %).

„I letos bude preference Čechů ovlivňovat vnímání mezinárodní situace ve světě. Češi zatím při výběru dovolené upřednostňují bezpečné evropské destinace, jako je Španělsko, Bulharsko nebo Řecko. Naopak menší zájem měli doposud turisté třeba o Egypt nebo Turecko, v last minute sezóně by se ale poptávka měla díky příznivé ceně ještě zvýšit. Výrazně stoupá zájem o exotičtější destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kuba nebo Dominikánská republika,“ předpovídá Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer Group.

Nejlevnější je pro Čechy Bulharsko, nejdražší Rakousko a Francie

Z jedenácti evropských zemí, které Češi navštěvují při svých delších cestách nejčastěji, zůstává dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. Za českou tisícovku tam český turista nakoupí v propočtu zboží, které by ho doma stálo 1 383 korun. Po Bulharsku je pro Čechy stejně jako loni cenově nejpřijatelnější Maďarsko, česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 150 korun. Počet zemí, kde Češi nakoupí víc než doma, se oproti loňsku rozšířil o Turecko. Zatímco loni si Češi za dovolenou v Turecku ve srovnání s tuzemskou připlatili 4,5 %, letos je vyjde díky oslabení turecké liry o 6 % levněji. K zemím, kde jsou životní náklady nižší než v Česku, nepochybně patří i Egypt.

 

Porovnání nákupních košů - jaká je hodnota zboží pořízená na 1.000 Kč v oblíbených destinací českých turistů.
Porovnání nákupních košů – jaká je hodnota zboží pořízená na 1.000 Kč v oblíbených destinací českých turistů.

Zhruba stejně jako doma si pak Češi za tisíc korun mohou nakoupit na Slovensku (970 Kč) a v Chorvatsku (979 Kč). V průměru má ale fialová bankovka s Františkem Palackým v turistických destinacích hodnotu jen 868 korun. Relativně drahé jsou pro nás tak země u moře, ve kterých se platí eurem – Řecko (780 Kč) a Španělsko (720 Kč). Suverénně nejvíce u moře zaplatíme v oblíbené Itálii (630 Kč). Ještě dražší než Itálie je pro Čechy Francie a sousední Rakousko. Češi v obou těchto zemích za tisícikorunu pořídí nákup, za který by doma zaplatili o 400 korun méně.

Jiří Reichl