INZERCE

Emise z uhelné elektrárny. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Nejen Chvaletice. Problém s limity emisí škodlivin mají tři další uhelné elektrárny

Zavírání uhelných elektráren může být rychlejší a živelnější proces, než se dosud mohlo zdát. Vedle emisních povolenek v tom sehrají roli také zpřísněné limity pro zdraví škodlivé emise, jako je rtuť a oxidy dusíku. Majitelé čtyř velkých elektráren dosud nemají jistotu, že získají potřebnou výjimku potřebnou k provozu v dalších letech.

Nové limity jsou hlavně v případě rtuti a oxidu dusíku poměrně přísné. Dalo se tak očekávat, že řada majitelů uhelných elektráren a tepláren podmínky nesplní a bude muset žádat o výjimku. Podle aktuálních dat, které Ekonomickému deníku poskytla právní kancelář Frank Bold, řešily krajské úřady celkem 18 výjimek.

Výsledek k dnešnímu dni vypadá takto: devět velkých spalovacích zdrojů – včetně elektráren Prunéřov a Tušimice – výjimku získalo bez větších potíží. Pět dalších sice výjimku z limitů dostalo, ale za cenu zpřísnění podmínek (výše emisí či časového termínu) oproti původnímu návrhu provozovatele.

Čtyři zdroje v ohrožení

Otazník se vznáší nad čtyřmi zbývajícími elektrárnami. Greenpeace, Hnutí Duha a obec Veltruby napadly udělenou výjimku Elektrárně Chvaletice v majetku miliardáře Pavla Tykače. Podobně je na tom ČEZ, který čelí zpochybnění limitů emisí pro elektrárny Ledvice a Mělník I. Stejně se situace vyvíjí v případě Elektráren Opatovice ze skupiny EPH, kde se proti rozhodnutí o výjimce chce odvolat město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.

Stav k dnešnímu dni tak vypadá následovně:

  • Výjimka udělena bez zpřísnění: uhelné elektrárny Prunéřov, Tušimice, Mělník II, Tisová, Vřesová, Unipetrol RPA, United Energy (teplárna Most), teplárna Trmice, Energy Ústí nad Labem
  • Výjimka udělena po zpřísnění: uhelná elektrárna Počerady, Tameh Czech, teplárny Olomouc, Karviná, Ostrava (Třebovice)
  • Nejistý výsledek, podaná odvolání: uhelné elektrárny Chvaletice, Ledvice (blok 660 MW), Mělník I, Opatovice

Právnička Laura Otýpková upozorňuje ještě na případ Elektrárny Počerady, který může mít pokračování. Její výjimku potvrdilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v odvolacím řízení rozhodnutím ze dne 3. září. Ekologické spolky však zvažují podání správní žaloby k soudu. Ten může, ale nemusí takové žalobě přiznat odkladný účinek.

Co konkrétně ekologům vadí? „Po tomto rozhodnutí přestalo být jasné, zda Ministerstvo životního prostředí řídí Richard Brabec nebo Pavel Tykač. Majiteli uhelné elektrárny Počerady totiž povolení vypouštět čtyřikrát více rtuti než stanovuje nový evropský limit. Budeme usilovat o to, aby plýtvavá a nepotřebná uhelná elektrárna Počerady byla definitivně odstavena,“ reagoval na krok MŽP vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Elektrárna Počerady patří mezi největší zdroje emisí škodlivých látek v Česku. Foto: David Tramba

Také podle advokátů z firmy Frank Bold jsou úřady vůči majitelům elektráren až moc tolerantní. „Krajské úřady se v současnosti dopouštějí porušení evropského práva (směrnice o průmyslových emisích) a českého zákona o integrované prevenci, když tolerují provoz zařízení, která nemají v povolení nové emisní limity a ani nemají pravomocně udělenou výjimku z těchto limitů. Provozovatelé takto těží z protiprávního stavu,“ uvedla Laura Otýpková.

Dnes už je totiž po termínu a zdroje bez platného povolení by měly být odstaveny z provozu. Nové limity BAT (Best available techniques) platí v zemích Evropské unie již od 18. srpna letošního roku. Vztahují se na všechna velká spalovací zařízení o celkovém tepelném příkonu 50 MW nebo více. Výjimka platí pro většinu tepláren s výkonem do 200 MWt, na které se nové, přísnější limity emisí oxidů dusíku a síry, rtuti či prachových částic budou vztahovat až od ledna roku 2023.

Nejistota i na evropské úrovni

Výjimka z limitů BAT přitom není věc, na kterou by vznikal automatický nárok. Majitelé uhelných elektráren musejí prokázat, že nedojde k závažnému znečištění životního prostředí a že dosažení úrovní emisí dle BAT by vedlo k nepřiměřeně vysokým nákladům. Úředníci jim v takovém případě mohou dát víc času na splnění limitů, jindy jsou výjimky udělovány s ohledem na odstavení uhelných kotlů či změnu paliva během několika nejbližších let.

Ohledně limitů vládne nejistota i na unijní úrovni. Evropský soudní dvůr v únoru zrušil prováděcí rozhodnutí o emisních limitech pro uhelné elektrárny a teplárny, známé pod zkratkou BAT. Majitelé elektráren považují tyto limity za příliš přísné, avšak soud jejich nastavení nezpochybnil. Napadené rozhodnutí zrušil výhradně z procesních důvodů: kvůli poškození práv Polska a dalších odpůrců přísnější regulace.

David Tramba