Martin Pacovský působil jako aktivní šéf, který je vidět a slyšet. Zahájil expanzi v teplárenství, jednal o dodávkách plynu ze Spojených států amerických a pracoval na rozvoji zelené energetiky. Přesto jej členové dozorčí rady Pražské plynárenské z funkce odvolali kvůli dlouhodobým neshodám. Obě strany hovoří o „rozchodu po dobrém“, ale realita tak idylická nebude.

Pražská plynárenská k odvolání šéfa vydala jen velmi strohé oznámení na svém webu: „Dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala na svém zasedání konaném dne 28. 8. 2023 Ing. Martina Pacovského z funkce člena představenstva společnosti, a to z důvodu rozdílných názorů na vedení a fungování společnosti. Na obsazení uvolněného místa v rámci představenstva společnosti bude vypsáno transparentní výběrové řízení.“

Včera se na webu Pražské plynárenské objevilo doplnění této informace. Novým předsedou představenstva byl zvolen Ludvík Baleka, který pro Pražskou plynárenskou pracuje od roku 2018 a letos v květnu byl povýšen na člena představenstva s odpovědností za oblast obchodu. Představenstvo bude dočasně působit jako tříčlenné, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový člen statutárního orgánu.

„Celý energetický sektor nyní prochází turbulentním obdobím. V této nelehké době není lehké obstát, což se týká i Pražské plynárenské, jejích schopností a postavení na trhu. Dozorčí rada po diskuzi s panem předsedou Pacovským došla k názoru, že mají rozdílné názory na to, jak má Pražská plynárenská fungovat a být v této době vedena. Na základě toho došlo k odvolání pana předsedy. Jako primátor toto rozhodnutí plně respektuji,“ uvedl na dotaz Ekonomického deníku k odvolání Pacovského pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Mohlo by vás zajímat

Jen velmi stručně a obecně se k odvolání z funkce vyjádřil předseda městského výboru pro energetiku Jan Chabr (TOP 09). Stejně strohé bylo vyjádření Pacovského na síti X.

Dobře informované zdroje Ekonomického deníku popisují Pacovského jako manažera z jiného oboru, který přišel do cizího prostředí. Nikdy se zcela nesžil se „starými plynaři“ v podniku, ale ani se členy dozorčí rady. Těm podle oslovených zdrojů vadily ne zcela přesvědčivé finanční výsledky, úbytek zákazníků, ale také nesoulad mezi velkolepými strategickými záměry a slabší realitou.

Zkušenosti z divokého Balkánu

Martin Pacovský má za sebou kariéru ve skupině ČEZ, v letech 2005 až 2015 měl jako manažer na starosti podnikání na „divokých“ trzích v Rumunsku, Turecku a Albánii. Později své aktivity rozdělil na vlastní podnikání v oblasti pivovarnictví (jeho firma Gourmet Invest vzkřísila výrobu piva ve Znojmě a Jarošově) a práci pro ČEZ – třeba na pozici lídra týmu pro přípravu stavby větrných elektráren v Německu či ředitele risk managementu ve fondu Inven Capital.

V lednu roku 2021 se Pacovský poněkud překvapivě stal předsedou představenstva Pražské plynárenské. Nahradil zde odvolaného šéfa Pavla Janečka, který byl z řady důvodů pro tehdy vládnoucí koalici Pirátů, Prahy sobě, TOP 09 a STAN nepřijatelný. Povahu Janečka dokresluje třeba fakt, že se po odvolání z funkce přidal do klubu proruských energetických „expertů“ okolo Aleny Vitáskové a Vladimíra Štěpána.

Na jaře loňského roku se Pražská plynárenská pod vedením Pacovského dostala do pořádného průšvihu. Zaspala s nákupem zemního plynu a musela jej narychlo shánět v době rekordních cen. Firma musela požádat svého vlastníka, hlavní město Prahu, o finanční výpomoc v rozsahu dvou miliard korun. Nakonec to dopadlo dobře – cena plynu zase klesla, Pražská plynárenská udržela ziskové hospodaření a půjčku od města letos v květnu zcela splatila.

Nebyly to špatné roky

Pražská plynárenská za éry ředitele Pacovského rozjela expanzi na trhu s teplem a představila záměr výroby zeleného vodíku z fotovoltaiky. Zapojila se také do ambiciózního projektu na využití odpadního tepla z Ústřední čistírny odpadních vod s využitím velkých průmyslových tepelných čerpadel typu voda/voda. Projekt by mohl zajistit dostatek energie až pro 200 tisíc domácností v Praze 6 a Praze 7.

Po jarním snížení cen elektřiny a plynu se Pražská plynárenská zařadila mezi cenově výhodnější dodavatele na českém trhu, což jistě uvítalo 354 tisíc odběratelů zemního plynu a také 55 tisíc odběratelů elektřiny od této firmy. Další úpravu cen energií směrem dolů má Pražská plynárenská oznámit v nejbližších dnech.

David Tramba