INZERCE

Předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský zahajuje seminář o dekarbonizaci Prahy. Foto: Pražská plynárenská

Pražská plynárenská udržela ziskové hospodaření. Loňskou půjčku od města již splatila

Loni na jaře se Pražská plynárenská dostala pod tlak kvůli rostoucím nákupním cenám plynu a musela požádat svého vlastníka, hlavní město Praha, o finanční výpomoc. Nakonec to dopadlo dobře. Pražská plynárenská udržela ziskové hospodaření a půjčku od magistrátu v minulých týdnech splatila.

Předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský na dnešní tiskové konferenci představil hlavní finanční výsledky. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) loni dosáhl 1,67 miliardy korun a oproti roku 2021 mírně vzrostl. Totéž platí o zisku před zdaněním, který v loňském roce dosáhl 1,09 miliardy korun. Výši čistého zisku zatím společnost nezveřejnila.

Ještě před rokem to přitom vypadala, že se Pražská plynárenská řítí do pořádného maléru. Musela nakoupit zemní plyn do zásobníků před další topnou sezónou, avšak plyn byl až desetkrát dražší než v předchozích letech. Vzrostly také garance a jistiny u organizátora krátkodobého trhu s plynem a elektřinou, společnosti OTE, a také u dodavatelů plynu. Vedení Pražské plynárenské proto muselo požádat Prahu o finanční výpomoc v rozsahu dvou miliard korun.

Podle dnešního vyjádření již je půjčka splacena. „Nečerpali jsme pomoc od hlavního města Prahy v plné výši. Navíc i to, co jsme čerpali, jsme letos během května plně vrátili,“ zdůraznil Martin Pacovský během svého vystoupení na tiskové konferenci.

Finanční výsledky Pražské plynárenské

ukazatel (mil. Kč)rok 2022rok 2021
výnosy33 50118 074
EBITDA16711547
hrubý zisk10891060
Zdroj: Pražská plynárenská

Situace na energetickém trhu v Evropě se z velké části uklidnila. Pražská plynárenská se proto vrací k plánům expandovat na trhu s výrobou a dodávkou tepla. Jak jsme uvedli v dubnu, zákazníkům na území hlavního města dodává 500 tisíc gigajoulů tepla za rok, což pro představu odpovídá výsledku teplárny ve stotisícovém krajském městě. A chystá další růst v teplárenství. V příštích letech se chce firma zapojit také do využití odpadního tepla z čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Martin Pacovský zmínil také další oblasti zájmu Pražské plynárenské. Již dnes aktivně nabízí domácnostem a firmám instalaci střešní fotovoltaiky či tepelného čerpadla. Proniká také na perspektivní trh energetických úspor v budovách. V příštích letech chce s pomocí kogeneračních jednotek začít poskytovat služby výkonové rovnováhy pro ČEPS a také investovat do výroby biometanu.

Pražská plynárenská uvažuje také o vstupu do oboru výroby a využití vodíku. Podle dřívějšího oznámení chce na území Prahy postavit tři vodíkové plnicí stanice. První z nich bude umístěna v areálu společnosti v Praze 4-Michli, další dvě na území velkých logistických areálů. Záměrem společnosti je nabízet „zelený“ vodík, vyrobený elektrolýzou vody s využitím elektřiny z fotovoltaických elektráren.

David Tramba