NCOZ obvinila tři lidi kvůli investičním podvodům. Škoda prý přesáhla miliardu korun

Vůz zabavený při razii Národní centrály proti organizovanému zločinu. Repro: ED

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý obvinili tři lidi z podvodu se škodou přes miliardu korun. Podle policie obvinění nabízeli investice na světových burzách, ve skutečnosti ale vůbec neinvestovali a vylákané peníze používali pro svou potřebu. Podle policistů je poškozených 2 060.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) 18. února provedli rozsáhlou operaci, která se týká pražské společnosti J.O. Investment s.r.o. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, obviněným hrozí až deset let vězení.

Tato společnost podle detektivů měla široké veřejnosti neoprávněně a soustavně nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry – futures a komodity.

„Kriminalisté NCOZ došli k závěru, že organizátor této trestné činnosti a jeho dva společníci žádnou investiční činnost nevykonávali a vylákané finanční prostředky měli používat výhradně pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusního zboží,“ popsal trestnou činnost Ibehej.

Prověřováním bylo podle policie zjištěno, že proklamované výnosy měly být zcela nereálné (cca od 30 do 100 procent). V případě, že byly skutečně uhrazeny, tak jen za použití finančních prostředků dalších klientů. Snahou obviněných mělo být udržení celého systému v provozu co nejdéle. Uvedená činnost nese dle našich závěrů znaky tzv. Ponziho schématu.

Kriminalisté NCOZ v rámci prováděných úkonů zadrželi 3 podezřelé a provedli 18 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Zajistili movitý a nemovitý majetek v hodnotě přesahující 1 miliardu korun.

„Zadržené osoby byly obviněny prozatím jen z pokračujícího zvlášť závažného zločinu „podvod“ spáchaného ve spolupachatelství (dle § 23 a §116 k § 209 odst. 1,5 písm. a trestního zákoníku). Podle našich závěrů měla být způsobena škoda nejméně 2060 doposud zjištěným poškozeným. Její výše v tuto chvíli přesahuje 1 miliardu korun, ale kriminalisté NCOZ už nyní předpokládají, že v průběhu trestního řízení budou zjištěni další poškození a způsobená škoda podstatně vzroste,“ doplnil mluvčí NCOZ.

Na případu se podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu ministerstva financí. V rámci prováděných úkonů s NCOZ spolupracovalo Centrum zajištěných aktiv Ministerstva vnitra (CENZA).

V případě pravomocného rozsudku hrozí osobám trest odnětí svobody až na 10 let.

Detektivové NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává.

Případní další poškození mohou kontaktovat NCOZ prostřednictvím adresy: PO BOX 41/NCOZ, 156 80 Praha 5 – Zbraslav, či datové schránky: eesyd9x.

-nik-