INZERCE

René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Foto: MPO

Náměstek MPO: Podíl českých firem na Dukovanech nemůžeme stanovit, bylo by to proti pravidlům Komise

Zadávací dokumentace na nový blok jaderné elektrárny Dukovany by měla mít kolem 4 tisíc stran. Zpracovává ji zhruba 50 členný tým, právní náležitosti kontroluje advokátní kancelář Skils. Blok o výkonu 1300 MW by měl být hotov v roce 2036. Propočty ukazují, že výkonnější – 1700 MW blok být nedostatek vody pro chlazení celého systému. Proto zůstává zadání u 1300 MW. Na Konferenci ředitelů projektových a investorských společností 2020. 

Do konce letošního roku vypsání tendru, do konce roku 2022 vybrán jeden z uchazečů, 2024 podpis smlouvy. Od roku 2029 začne výstavba, která by měla trvat cca 7 let. Takový je harmonogram výstavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany v případě, že vše půjde hladce. Známé termíny zopakoval na Konferenci ředitelů projektových a investorských společností 2020  náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Utvrdil tak zástupce projektových i stavebních firem, že i přes omezení ekonomiky kvůli koronaviru se na nastavených termínech prozatím nic nemění. Aby byla pokryta rizika spojená s výstavbou, ČR podepsala dvě smlouvy, jedna rámcová, druhá první prováděcí smlouvy na I. etapu. Jedná se o poddobný model, který byl realizován ve Velké Británii na projekt Hinkley Point.

„Co se týká I. etapy (první prováděcí smlouva) má státu požadavky ohledně bezpečnostních zásad a ošetření regulatorního rizika. To není jen ze strany ČR, ale především Bruselu. Jádro totiž není v některých státech považována za tu tehnologii, která by přispívala Green Dealu, i když je řada studií, která prokazuje opak,“ řekl na konferenci náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.

Skupina zaměstnanců dceřiné společnosti skupiny ČEZ, Elektrárna Dukovany II, už pracuje na zadávací dokumentaci pro nový jaderný blok. Ta by měla být hotova do konce roku. Podle šéfa komunikace skupiny ČEZ Ladislava Kříže se jedná se přibližně o 50 lidí. „Zpracování poptávkové dokumentace je čistě interní záležitostí. Externí spolupracovníky využíváme na kontrolu a konzultace. V týmu jsou zastoupeny všechny důležité profese od technických (strojní, stavební, elektro, SKŘ, chemie..), přes řízení projektů, ekonomiku až po právníky,“ upřesnil Kříž s tím, že kontrolu správnosti komerční části provádí právní kanceláři Skils. „Právníci neposuzují technické náležitosti – jen draft smlouvy a procesní instrukce,“ upřesnil mluvčí skupiny ČEZ. Očekává se, že materiál bude mít okolo 4 tisíc stran.

O Elektrárně Dukovany II jsme podrobně psali v červnovém textu:

Společnost Elektrárna Dukovany II naplno startuje

Stanovení podílu českých firem na miliardové zakázce? Podle Neděly nemožné

Náměstek Neděla byznysmeny už méně potěšil, když řekl, že jak investor, tedy skupina ČEZ, tak ani stát nemohou stanovit přesný podíl, který by měly mít na miliardové zakázce domácí firmy. „Evropská komise velmi bedlivě sleduje pokusy o zvýhodnění jakéhokoliv segmentu podnikatelů. Proto by stanovení například 40% podílu jako to udělalo Maďarsko bylo velmi bedlivě prošetřování Komisí,“ řekl Neděla. Podotkl, že v případě maďarské elektrárny Paks, kterou na základě mezivládní dohody staví ruská společnost Rosatom, je problém u některých maďarských firem dokázat, že mají s podobnými technologiemi zkušenosti a ohrožují tak kvalitu a bezpečnost nového jaderného bloku.

Firmy, které se o zakázku hodlají ucházet, jsou si vědomy toho, že spolupráce s domácími partnery jim může přinést kladné body a proto sondují, s kým by mohly spolupracovat. Minulý týden byl v České republice generální ředitel uchazeče Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Jae Hoon Chung, který měl řadu jednání s vedením firem, které by mohly na zakázce spolupracovat. Setkal se také s vládním zmocněncem pro jádro Jaroslavem Mílem. Firma také darovala obcím v okolí Dukovan téměř půl milionu roušek. Není bez zajímavosti, že jejímu prosazení pomáhá bývalý premiér Jan Fischer.

Vyřazení uchazečů? Před tendrem nikoliv

„Jak již bylo řečeno Stálým výborem pro jadernou energetiku, tak i panem premiérem, tak dopředu nebudeme vylučovat žádné zájemce. Cílem je získat co nejlepší nabídku. Zástupci skupiny ČEZ už měli několik pohovorů se všemi významnými dodavateli a všichni deklarovali připravenost blok dodat,“ řekl náměstek průmyslu René Neděla. Větší blok, než uvažovaných 1300 MW, například podobný tomu, který má francouzská EDF (1700 MW) by podle Neděly mohl znamenat problémy s nedostatkem vody pro chlazení systému. Neděla také upozornil na to, že jeden blok nové jaderné elektrárny nebude stačit. Uhelné elektrárny mají instalovaný výkon 22 GW a jejich podíl na výrobě elektrické energie k roku 2040 je ve státní energetické koncepci stanoven na 11 až 21 %. Kolem roku 2040 lze ovšem rovněž předpokládat i postupné odstavování stávajících bloků jaderné elektrárny Dukovany, což bude představovat další snížení instalovaného výkonu v České republice o 2 040 MW. „Do budoucna se předpokládá, že by „jaderných“ mělo být až 6 GW, což bude vyžadovat stavbu dalších bloků,“ dodal Neděla.

Jiří Reichl