Státní fond životního prostředí vyhlásí v průběhu června čtyři nové výzvy pro zájemce o dotaci na obnovitelné zdroje energie. Příspěvkem z programu RES+ tentokrát podpoří nejen fotovoltaické elektrárny, ale také pořízení elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku a projekty v oblasti komunitní energetiky.

První dvě výzvy budou zaměřené na podporu výstavby malých a velkých fotovoltaických elektráren, hranice mezi nimi je stejně jako loni nastavena na 1000 kilowattech. Podmínky budou velmi podobné těm z loňské květnové výzvy, avšak letošní nabídka bude štědřejší. Zatímco loni Státní fond životního prostředí (SFŽP) zájemcům o fotovoltaiku k rozdělení částku 4,5 miliardy korun, tentokrát to bude dvojnásobek – 9 miliard korun.

SFŽP současně potvrzuje, že v rámci podpory fotovoltaiky bude možné získat podporu i na pořízení elektrolyzéru a výrobu vodíku. Takové projekty v Česku chystá například firemní skupina Solar Global. „V současné době probíhají poslední úpravy podmínek na podporu těchto technologií v souladu s připravovanými podmínkami Evropské komise,“ doplnila mluvčí SFŽP Lucie Früblingová.

Zájem o účast v druhé výzvě již deklarovala společnost ČEZ. Jak uvedl v minulém týdnu na konference o solární energetice člen představenstva Jan Kalina, ČEZ se chystá přihlásit projekty v rozsahu zhruba 300 megawattů.

Mezi investory do zelené energetiky se v poslední době hodně hovoří o růstu cen solárních panelů a souvisejících technologií. Někteří by tudíž uvítali navýšení dotace z programu RES+ na instalovaný megawatt výkonu (dosud to bylo 6 až 7 milionů korun). Podle vyjádření SFŽP je však růst cen panelů a dalších zařízení kompenzován růstem ceny elektrické energie a není tudíž důvod k úpravám finančních limitů maximálních jednotkových nákladů.

Mohlo by vás zajímat

Šance pro komunitní energetiku

Další dvě připravované výzvy v programu RES+ budou cílit zejména na obce. První z nich je zaměřena na podporu komunální energetiky v malých obcích do 3000 obyvatel. Podporováno bude pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky veřejných budov. Podpořit bude možné také ukládání energie, související rekonstrukce střech a vnitřních rozvodů. Dotace se bude vztahovat i na systémy řízené spotřeby energie a může pokrýt až 75 procent uznatelných nákladů.

Pro města včetně podniků pod jejich kontrolou budou určeny dotace na podporu komunální energetické infrastruktury. Podpora se bude týkat stejně jako u menších obcí pořízení fotovoltaických panelů; ty nemusejí být nutně na budovách, podporu lze získat i na pozemní instalace. Dále bude možné pokrýt náklady na zařízení na ukládání elektrické či tepelné energie a její řízenou spotřebu. Pro obě výzvy v oblasti komunitní energetiky bude alokováno 3,5 miliardy korun.

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k prudkému růstu cen povolenek to může být několikanásobně více.

První balík už je rozdělený

První výzvu z programu RES+ vypsal SFŽP loni v květnu. Jména firem, které se o dotaci podělí, zveřejnil v březnu. Největším příjemcem dotací na velké fotovoltaiky je ČEZ, za ním v pořadí následuje SUAS Group, Solar Global a Pražská energetika. Ve velkém chtějí solární panely pořizovat také developeři průmyslových hal CTP Invest, Accolade Holding a další.

Vzhledem k neochotě ministerstva průmyslu a obchodu obnovit provozní dotace (přesněji řečeno garantovanou výkupní cenu) zůstává přístupná jen cesta investičních dotací. Ty stát nabízí nejen prostřednictvím Modernizačního fondu, ale také Národního fondu obnovy (soukromé firmy) a Nové zelené úsporám (domácnosti).

David Tramba