INZERCE

Arnošt Marks, končící náměstek místopředsedy vlády pro vědu a výzkum. Foto: archiv redakce

Na Úřadu vlády končí i nepříliš oblíbený náměstek pro vědu Arnošt Marks

Náměstek pro řízení Sekce pro vědu, výzkum a inovace Úřadu vlády Arnošt Marks, který není ve vědecké obci příliš oblíbený, skončí ve Strakově akademii. Vyplývá to z návrhu systemizace, kterou dnes projednává vláda Andreje Babiše.

Ve Strakově akademii neskončil jen místopředseda vlády pro výzkum, vědu a inovace Pavel Bělobrádek. Z vládního materiálu, v němž se řeší systemizace služebních míst vyplývá, že celou Bělobrádkovu sekci čekají razantní změny. Skončí i dosavadní Bělobrádkův náměstek Arnošt Marks (shoda jmen s bývalou ministryní práce není náhodná – pozn. red.). Předchozí – Sobotkova – vláda přitom plánovala pro vědu vlastní ministerstvo. Bělobrádek plánoval, že by v tomto ministerstvu mělo pracovat až 157 zaměstnanců, kteří by sídlili ve vlastní budově a úřad by disponoval s dvousetmilionovým rozpočtem.

Podle informací Ekonomického deníku se Marks snažil do poslední chvíle své místo zachovat. Přesvědčoval vedení Úřadu vlády o nepostradatelnosti své osoby i jím řízené sekce. Přitom akademická obec nebyla příliš spokojena právě s Marksovými komunikačními schopnostmi, díky kterým se řada slibně rozjetých projektů v této oblasti nepovedla dotáhnout do konce. Podle některých informací je Marks také zodpovědný za problémy s „vědeckým“ informačním systémem a jeho webem. 

Andrej Babiš a jeho lidé však Marksův názor nesdílejí a trvají na změnách ve „vědecké“ sekci. „V rámci zefektivnění činností dochází ke zrušení Sekce pro vědu, výzkum a inovace, která doposud byla přímo podřízena místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace. V souladu se schváleným programovým prohlášením vlády bude v budoucnu Rada pro výzkum, vývoj a inovace mít jiné prioritní úkoly zaměřené na kvalitu a výkon,“ uvádí se ve vládním materiálu.

„Vzhledem k personálnímu předimenzování je nutné v rámci vyšší efektivity a zamezení duplicity činností řídit procesy výzkumu, vývoje a inovací z jednoho místa. Z tohoto důvodu bude zrušena sekce, v jejímž rámci byly podpůrné organizační útvary, které při nově nastavených prioritách a procesech výzkumu, vývoje a inovací nebude potřeba využívat. Dále se zruší dva odbory a vzniká pouze jeden odbor, který plně pokryje potřebu nově nastavovaných prioritních procesů. Dojde tak k efektivnějšímu řízení a transparentnímu vynakládání veřejných prostředků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Za implementaci konkrétních agend jsou navíc odpovědné jiné rezorty (např. za inovace Ministerstvo průmyslu a obchodu), s nimiž je nastavena fungující spolupráce,“ píší personalisté v materiálu.

Na Úřadu vlády by měl být zřízen odbor Rady pro výzkum, vývoj a inovace, včetně služebního místa „ředitel odboru Rady pro výzkum, vývoj a inovace“ v 15. platové třídě a pracovních míst „asistentka“ v 9. platové třídě a „pracovník vztahů k veřejnosti“ ve 12. platové třídě. Dále se navrhuje zřízení oddělení analýz a koordinace vědy, výzkumu a inovací.

Jiří Reichl

 

O tématu koordinace vědy jsme psali:

Vláda chce nové ministerstvo. Pro vědu 

Rada pro výzkum a inovace chce v příštím roce 32 miliard 

Bělobrádek aktualizuje Koncepci IS pro vědu a výzkum 

Vědecký web už funguje. Na vládních serverech 

Vědecký web už funguje. Na vládních serverech 

Bělobrádek obnovuje vědecký server, přesto smlouvu bude řešit vláda 

„Vědecký“ web? Hraje se o téměř 60 milionů