INZERCE

Architektonicky nápadité a oceňované sídlo Lumiusu ve Sviadnově u Frýdku-Místku. Foto: Lumius

Na energetickém trhu končí i Lumius. Kdysi úspěšný dodavatel se nechal zaskočit růstem cen

Ještě před deseti lety byl Lumius čtvrtým největším dodavatelem dle objemu dodané elektřiny, mezi těmi alternativními dodavateli byl největší. Zaměřoval se průmysl a další velké odběratele, domácnosti s nabídkou oslovil až v roce 2017. Dnes Lumius oznámil, že dodávky zákazníkům musí ukončit.

Firma Lumius neustála vývoj na velkoobchodních trzích s energiemi, tedy růst cen elektřiny a zemního plynu. „Cena obou komodit v posledních šesti měsících stoupla mnohonásobně. I přesto, že společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky, vývoj trhu i stále se zvyšující nároky na finanční zajištění obchodování naší společnosti již nadále neumožňuje pokračovat v dodávkách.“ uvedl Lumius na svém firemním webu.

Fakticky to znamená, že odběratelé elektřiny a zemního plynu od Lumiusu přecházejí k dodavateli poslední instance (DPI), a to na dobu maximálně šesti měsíců. Režim DPI se nevztahuje na velké odběratele zemního plynu; ti si musejí najít nového dodavatele sami do tří dnů. Na konci listopadu dodával Lumius elektrickou energii do 7076 odběrných míst a zemní plyn do 2097 míst. Aktuální počet je podle vyjádření firmy nižší – zhruba 5500 odběrných míst celkem za obě komodity.

Lumius dále uvedl, že jeho problémy prohloubilo nedodání plynu ze strany dvou zahraničních partnerů i postup správce krátkodobého trhu OTE. „Od září do prosince OTE v rámci své působnosti několikrát podstatně zvýšilo parametrickou cenu elektřiny a zemního plynu, v rámci dnů tedy dodavatelé byli nuceni zajistit zajištění v řádech desítek miliónů korun,“ uvedla mediální zástupkyně Lumiusu Jana Dronská.

„Operátor trhu v souladu s vyhláškou o Pravidlech trhu s elektřinou oznamuje, že ve svém systému pozastavuje činnost společnosti Lumius z důvodu pozbytí možnosti dodávat elektřinu, a to na základě oznámení této společnosti, které operátor trhu obdržel dne 11. 1. 2022 v 11:30 hodin,“ uvádí se v oznámení na webu operátora trhu OTE. Stejně tak Lumius ukončil dodávky zemního plynu.

Kolaps po dvaceti letech na trhu

Lumius působil na českém energetickém trhu bezmála dvacet let. Nejvíc se podniku dařilo v letech 2009 až 2013, kdy držel pozici čtvrtého největšího dodavatele elektřiny koncovým zákazníkům v Česku. Mezi zákazníky v minulých letech patřila třeba Kofola, Spolchemie, Zlínský kraj, ministerstvo pro místní rozvoj či Správa Pražského hradu. Silnou pozici získal Lumius také na trhu se zemním plynem.

Do potíží se Lumius dostal v roce 2017, kdy se nechal zaskočit růstem ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. Dříve ziskový podnik se tehdy propadl do ztráty 346 milionů korun. Ve funkci ředitele Lumiusu v polovině roku 2017 skončil dlouholetý šéf Miloň Vojnar. Funkce se ujal přímo majitel holdingu Lumius Pavel Miklas. Firma začala ztrácet zákazníky a nijak zvlášť neusilovala o jejich udržení. Ukončila také působení na Slovensku a tamní pobočku poslala do likvidace.

Před čtyřmi lety začal Lumius dodávat elektřinu a plyn také maloodběratelům; ve srovnání s velkoodběrem zde dodavatelé mají vyšší ziskové marže. Podle posledních známých výsledků za rok 2020 na tom Lumius nebyl špatně – čistý zisk se vyšplhal na 237 milionů korun. I v době koronavirové krize zákazníkům dodal 1,25 miliardy kWh elektrické energie a 1,89 miliardy kWh zemního plynu. To odpovídá v obou případech tržnímu podílu okolo dvou procent.

Nefér postup a pak konec

Znovu se Lumius dostal do potíží na podzim loňského roku. Některým zákazníkům tehdy rozeslal sdělení, ve kterém jim oznámil ukončení dodávek plynu. Mezi poškozenými zákazníky byly i teplárny, na kterých jsou závislé tisíce domácností. Postup Lumiusu v říjnu zkritizoval Energetický regulační úřad, který zahájil v této věci šetření.

Nakonec tedy Lumius rozšířil dlouhou řadu padlých dodavatelů, kteří nezvládli růst nákupních cen elektrické energie a zemního plynu v zimní sezoně 2021/22. Na této černé listině se nachází třeba Bohemia Energy, Europe Easy Energy, Energie ČS či Kolibřík energie. Statisíce zákazníků musely přejít do režimu DPI, což jim v praxi způsobilo nárůst měsíčních plateb za energie o desítky až stovky procent.

David Tramba