Pondělí, 4. července, 2022

Na bývalého ředitele slovenské tajné služby byla podána obžaloba. Dozvěděl jsem se to z médií, tvrdí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Bývalý šéf Slovenské informační služby Vladimír Pčolinský byl obžalován v kauze, ve které je meritem věci podezření z korupčního jednání. Jak už Ekonomický deník informoval, známý slovenský konkurzní právník a byznysmen Zoroslav Kollár přiznal, že předal v minulosti šéfovi Kriminálního úřadu finanční správy Ľudovítovi Makóovi obálku se 40 tisíci eur v hotovosti. Peníze pak měly putovat k šéfům Slovenské informační služby, která měla zastavit Kollárovo sledování.

Obviněný konkurzní právník Zoroslav Kollár potvrdil, že se od roku 2020 intenzivně scházel s bývalým šéfem Kriminálního úřadu finanční správy Ľudovítem Makóem. Údajně se zabývali společným obchodem s pohonnými hmotami.

Podle Zoroslava Kollára sloužily peníze jako poděkování za vyřešení problému.

„Nikdy mi (Makó, pozn. red.) neřekl nic konkrétního, co bude dělat, co zařídí, prostě řekl, že ten problém ‚vyřeší‘,“ popsal Kollár vyšetřovatelům úplatek.

„Aby Makó potvrdil reálnost sledování, ukázal Kollárovi několik svých fotografií z různých schůzek. Ten mu nakonec za vyřešení problému předal 40 tisíc eur v hotovosti v obálce. Kollár však tvrdí, že neví, co se s penězi stalo. O této korupční kauze vypovídají i další aktéři. Makó tvrdí, že peníze předal příslušníkovi SIS Borisi Beňovi. Ten se měl o balíček podělit s tehdejším ředitelem služby Vladimírem Pčolinským,“ napsal například slovenský deník Aktuality.sk.

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský tuto verzi rezolutně popírá a tvrdí, že nikdy žádné peníze nepřevzal a zrušení sledování ani odposlechů nenařídil. Naopak. Sám sebe označuje za člověka, který nechal Kollára rozpracovat.

Jenže teď byl v kauze obžalován.

Vladimír Pčolinský tvrdí, že neměl možnost prostudovat si trestní spis, a že se o obvinění dozvěděl z médií. Případ dostal na stůl soudce Specializovaného soudu Rastislav Stieranka.

Vladimír Pčolinský byl vyšetřován policií necelý rok a půl, aby loni v létě generální prokuratura zrušila usnesení o jeho stíhání kvůli známému paragrafu 363. Nakonec Národní kriminální agentura obvinila bývalého ředitele tajných služeb znovu v únoru letošního roku a vyšetřování tehdy ukončila.

Úřad zvláštního žalobce nyní uvedl, že žalobce podal obžalobu.

„U Specializovaného trestního soudu v Pezinku byla podána obžaloba na obviněné. Ing. V. P. PhD. pro trestný čin přijetí úplatku, trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a trestný čin ohrožení utajované skutečnosti a vyhrazené skutečnosti,“ oznámilo speciální státní zastupitelství na sociální síti Facebook.

Případ dostal na stůl soudce Specializovaného trestního soudu Rastislav Stieranka. Ten je známý například z případu vraždy novináře Jána Kuciaka.

Obviněný Pčolinský se již podruhé obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství a požádal o zrušení usnesení o obvinění. Vyšetřovatel Národní kriminální agentury (NAKA) a žalobce speciální prokuratury však byli zřejmě rychlejší a obžalobu už předali soudu.

„Jak je v poslední době ´dobrým´ zvykem Úřadu speciální prokuratury, o obvinění i o podání obžaloby se dozvídám bez konečného prostudování spisu z médií, a to nikoliv standardním způsobem v normálním právním státě. Také nemám informace o tom, zda se generální prokuratura vůbec zabývala mým podáním podle § 363 trestního řádu,“ řekl Pčolinský pro Aktuality.sk.

Slovenský oligarcha Zoroslav Kollár nevypovídá přímo proti Vladimíru Pčolinskému, ale pouze se přiznává k úplatkářství.

Aktuality.sk kontaktovaly Ľudovíta Makóa, který s některými Kollárovými vysvětleními nesouhlasí. Například oponuje, že konkurzní právník moc dobře věděl, kam peníze z obálky půjdou.

„Samozřejmě to věděl od začátku, protože se bál, že to Vladimír Pčolinský prozradí Danielu Lipšicovi (speciální prokurátor – pozn. red.), který měl podle něj stát za jejím rozpracováním. To potvrzuje i textová zpráva mezi Vladimírem Pčolinským a Danielem Lipšicem,“ tvrdí Makó.

Makó se odvolává na textovou zprávu, kterou Pčolinský poslal Lipšicovi, který byl v té době ještě právníkem. Zvláštní státní zástupce to popsal takto:

„Na začátku července 2020 mi bývalý ředitel SIS doručil SMS zprávu, ve které mi sdělil, že se emisar od Zoroslava Kollára dotazoval, zda na něm služba pracuje a zda je to kvůli mé osobě. Předpokládám, že to bylo proto, že Zoroslav Kollár loni v létě v rozhovoru pro deník SME prohlásil, že jsem zodpovědný za jeho ‚dvacetileté pronásledování‘, a tak byl přesvědčen, že všechna řízení proti jeho osobě jsem inicioval já, přestože jsem v té době vykonával advokátní praxi,“ tvrdí Makó.

V hotovosti

Když policie zjišťovala, kde Kollár vzal desítky tisíc eur v hotovosti na úplatek, odpověděl jí konkurzní právník, že je to u něj běžné. Říká, že má vždy po ruce větší částky peněz, protože za ně nakupuje starožitnosti.

Podle informací serveru Aktuality.sk se chce Kollár se státním zástupcem dohodnout na přiznání viny. Podmínkou takové dohody a mírnějšího trestu však je, že se ke všem činům přizná a bude vypovídat pravdivě.

„Kollár je obviněn také v justiční kauze Vichřice, kde je stíhán za zasahování do nezávislosti soudu a v kauze krytí nelegálních továren na cigarety. V posledním případu byl spolu s ním obviněn i Tomáš Rajecký, který byl později zadržen policií ve Španělsku. Rajecký a Kollár mají stejného právníka, Adriána Kuceka. Tomáš Rajecký nedávno začal spolupracovat s policií a je důležitým svědkem v kauze obvinění Roberta Fica a Roberta Kaliňáka,“ dodávají Aktuality.sk.

Tomuto případu se Ekonomický deník věnoval například ZDE.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter