Odcházející vláda premiéra Andrej Babiše (ANO) včera podpořila návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) na zvýšení podílu finančních prostředků ze státního rozpočtu u zemědělských projektů podpořených z evropských peněz do roku 2027 na 65 procent. V současné době to je 35 procent. Ročně půjde zhruba o 12 miliard korun. Kdyby se program doplácel ze 40 procent, bylo by to pro státní pokladnu každoročně o osm miliard levnější, uvádí se v materiálu, který včera schválila vláda.
Vláda včera na svém zasedání rozhodla o zásadní změně ve financování zemědělských projektů podporovaných z evropských peněz v rámci evropské společné zemědělské politiky, resp. Programu rozvoje venkova. Současnou výši kofinancování projektů z prostředků státního rozpočtu 35 procent zvýšila na 65 procent. Ročně se tak příslušný rozpočet zvýší o zhruba dalších 12 miliard korun.
O schválení svého návrhu na rozpočet tzv. strategického plánu společné zemědělské politiky pro období 2023 – 2027 informoval včera po jednání vlády ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Strategický plán představuje zásadní dokument pro realizaci zemědělských dotací financovaných z evropského rozpočtu, který musí vláda do konce roku zaslat Evropské komisi ke schválení. Ta si tak chce „pohlídat“, že evropské peníze budou vynakládány efektivně a v souladu se schválenými principy a pravidly evropské zemědělské politiky. Na jeho textu se však ještě pracuje, a finální verzi tak bude do Bruselu zasílat až nová vláda.
Vláda chce kompenzovat nižší přísun peněz z EU
Evropský rozpočet na nadcházející období se oproti tomu předchozímu snížil podle ministerstva zemědělství téměř o třetinu. Vláda tak chce podle svých slov vyšším kofinancováním tuto „ztrátu“ kompenzovat. „Při nižším než 65procentním rozpočtu je zřejmé, že by některé intervence nemohly být podpořeny vůbec nebo jen velmi omezeně. A jde o podpory nezbytné k rozvoji českého zemědělství, potravinářství, lesního hospodářství a venkovských území, jako jsou například pozemkové úpravy, investice do zpracování zemědělských produktů, inovace či diverzifikace při pěstování plodin,“ řekl Toman na tiskové konferenci.
Navýšení podle něj také bere v úvahu kofinancování v okolních státech a je nezbytné pro udržení potravinové soběstačnosti a konkurenceschopnosti celého zemědělství a potravinářského řetězce vůbec. Omezený rozpočet by podle Tomana mohl v konečném důsledku zpomalit i vyjednávání plánu s Komisí.
Po navýšení kofinancování na 60 procent opakovaně v minulosti volala Agrární komora ČR. Naopak koalice SPOLU během volební kampaně uváděla, že pod jejím vedením by resort spolufinancoval evropský rozvojový program 35 procenty. Jeden z jejích lídrů, předseda koaliční KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství, Marian Jurečka se přitom v současné době skloňuje v médiích jako jeden z horkých kandidátů na Tomanova nástupce. Obě před volbami ještě opoziční koalice také opakovaně kritizovaly současné nastavení zemědělských podpor jako pokřivené.
Mohlo by vás zajímat
-sed-, -čtk-