Ministerstvo práce chce ke konci letošního roku zrušit svůj Fond dalšího vzdělávání (FDV), který vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty ke zlepšení zaměstnávání. Vedení resortu své rozhodnutí zdůvodnilo malou poptávkou po činnosti fondu, jeho finanční a personální nestabilitou i odklonem od původního úkolu.
Fond dalšího vzdělávání – příspěvková organizace MPSV, která organizuje vzdělávání dospělých, by měl být podle současného vedení MPSV zrušen. Na informaci MPSV upozornila ČTK. Kvůli podezření na přípravu dotačního podvodu při vzniku fondu a zneužití pravomoci stíhá policie tři bývalé vedoucí pracovníky ministerstva, mezi nimi někdejšího ministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišku.
„V současné době se připravují veškeré nezbytné kroky, které povedou ke zrušení organizace,“ uvedl zastupující náměstek pro zaměstnanost Jiří Vaňásek. Návrh pak dostane ke schválení vláda.
Podle tiskového oddělení ministerstva se měl fond zaměřovat na vzdělávání a zlepšování zaměstnanosti, měl řídit tok evropských peněz na programy. Činnost organizace se postupně rozšířila, takže počet externistů podle resortu „dvojnásobně převýšil stav kmenových zaměstnanců, který přesáhl 600“. Fond dlouhodobě nenaplňoval „kmenovou činnost“, odchýlil se od základní náplně a poptávka po jeho službách byla nízká, zdůvodnilo zrušení ministerstvo. Dodalo, že riziko je i v udržitelnosti projektů a pracovních podmínkách. Před dvěma lety si na jejich porušování stěžovali odboráři a drželi stávkovou pohotovost. Instituci kritizoval opakovaně i sněmovní sociální výbor.
Policie klade Drábkovi a Šiškovi za vinu, že změnou zakládací listiny předchůdce Fondu – Institutu výchovy bezpečnosti práce – vytvořili podmínky pro neoprávněné čerpání evropských a státních dotací, čímž vznikla škoda přesahující jednu miliardu korun. Podrobně jsme o tom informovali v textu Bývalý ministr Drábek a jeho náměstek Šiška čelí dalšímu trestnímu stíhání. Tentokrát kvůli založení… oba bývalí vrcholní představitelé MPSV však tuto policejní konstrukci odmítají. Oba poukazují na to, že zřizovatel může podle zákona měnit předpisy podřízených organizací, aby mohl reagovat na vývoj trhu. Způsob, jakým je trestný čin popsán považují za vadný, či jej označují za „zjevný nonsens“. Oba podali stížnost k zahájenému trestnímu stíhání, v nichž vysvětlují, že to, co je jim kladeno za vinu odpovídá zákonu a trestný čin se tedy nestal. Podrobně jsme o argumentaci psali v textu Bývalý ministr Drábek a jeho náměstek Šiška odmítají pochybení v kauze FDV, podali stížnost… máme také k dispozici celý dokument o zahájení trestního stíhání, takže si může čtenář udělat obrázek sám o tom, co jim je kladeno za vinu.
Podle ministerstva postup zrušení fondu připraví pracovní skupina. Vypořádat se musí také majetek a účetní záležitosti. Vedení resortu musí rozhodnout o tom, zda nynější projekty převede pod sebe. „Určitě nedojde k propuštění všech současných zaměstnanců bez nabídky pokračování v projektech, v rámci nichž působí a které ministerstvo bude dále podporovat,“ dodal Vaňásek.
Fond dalšího vzdělávání (FDV) existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v červenci 2015 uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon. Policisté pak na ministerstvu kvůli fondu zasahovali v prosinci 2016. Tehdy přišli pro dokumenty a další materiály. Letos v květnu policejní centrála proti organizovanému zločinu oznámila, že stíhá tři bývalé pracovníky ministerstva kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci fondu.
-čtk-, -chl-